יעלון: לא ניתן שירימו יד על כוחות הביטחון

שר הביטחון גינה את ההתפרעות ביצהר, שבה נפגעו כמה שוטרי מג"ב במהלך פינוי מבנים: "נטפל בגורמים האלימים במלוא החומרה, הם יצטרכו לציית לחוק כמו כל אזרח". אחד הבתים שנהרסו בהתנחלות שייך לחייל בסדיר שאמר לחדשות 2 Online: "אני רוצה לתרום ולשרת, לא מבין למה עושים את זה"

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון גינה הבוקר (ג') בחריפות את אלימות המתיישבים במהלך פינוי מבנים בהתנחלות יצהר. "לא ניתן להרים יד על שום גורם - לא על צה"ל ולא על משטרת ישראל, משמר הגבול או המנהל האזרחי", אמר יעלון במהלך תרגיל של חטיבת גולני בצפון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ביצהר, בשונה משאר ההתיישבות, יש גורמים אלימים", אמר יעלון. "ראינו את זה בשבוע האחרון בהתנכלות לרכבו של מפקד חטיבת שומרון. הגורמים האלה פוגעים בהתיישבות בהיותם אלימים וקיצוניים שאינם מכבדים את שלטון החוק. הם יצטרכו לציית לחוק כמו כל אזרח בישראל".

"נטפל בפעילות האלימה הזאת במלוא החומרה", הדגיש שר הביטחון, "ונמשיך לטפל בגורמים האלה ביצהר בהתאם לכללים של החוק, עד אשר יפסיקו ויבינו שלא מרימים יד על החוק".

אחד מחמשת הבתים שנהרסו ביצהר שייך ל-ה', חייל בסדיר, ששוחח עם חדשות 2 Online בעקבות התקרית. "אני חייל בודד כי אבא שלי עזב לצרפת ואמא שלי כבר לא גרה כאן", סיפר. "למרות שהבית היה עדיין בבנייה, כבר הייתה לי מיטה ולמעשה ישנתי שם. אני לא מבין למה עושים את זה בלי התראה".

פינוי ביצהר (תצפית)

ה', טירון בבסיס האימונים של חטיבת גבעתי בדרום, סיפר כי קיבל הלילה טלפון בהול מאחיו, המתגורר גם הוא ביצהר, שסיפר לי כי הבית שבו הוא מתגורר נהרס על ידי כוחות הביטחון. "אני מאוד מבולבל כי אני בעצמי משרת בצבא ורוצה לתרום", אומר ה', "מצד שני, באים והורסים לי את הבית כשהדברים שלי בתוכו. אני לא מבין למה הורסים בית לחייל בודד שאמור להשתלב בלחימה. יש לי שאלות על השרות הצבאי שלי".

יושב ראש מזכירות יצהר, משה שמעון, תקף בחריפות את הרס הבתים ביישוב. "זהו בוקר קשה לשלטון החוק במדינת ישראל", אמר שמעון בשיחה עם חדשות 2 Online. "הצבא נכנס ביודעין במטרה 'להתנקם' בחפים מפשע ולפגוע בהם, גם בחייל צה"ל ובאנשים מבוגרים. כואב לתושבי יצהר שמקדישים את חייהם למדינת ישראל ולתקומת העם היהודי בארצו, שסופגים אבנים ובקבוקי תבערה יום יום על הכבישים".

שוטרי מג"ב נפצעו, מוצב צבאי הותקף

אחרי שני מקרים של השחתת כלי רכב צבאיים ביצהר בימים האחרונים, בהם גם רכבו של מח"ט שומרון, הגיעה הבוקר המתיחות בין כוחות הביטחון למתנחלים לשיא. עימותים אלימים פרצו בהתנחלות במהלך פינוי של חמישה מבנים לא חוקיים. מאות מתיישבים התפרעו, יידו אבנים הבעירו צמיגים ופגעו בכלי רכב. מספר חיילי מג"ב נפצעו קל. לאחר הפינוי, הותקף מוצב צבאי באזור על ידי המתיישבים. 

ממשמר הגבול נמסר בעקבות ההתפרעויות כי "במהלך פעילות לפינוי, הריסה והחרמת מבנים לא חוקיים, נתקלו כוחות הביטחון בהפרת סדר אלימה ביותר של מאות מתיישבים, שכללה יידוי אבנים, הבערת צמיגים וחסימת כבישים. כוחות הביטחון הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. אנו רואים בחומרה פגיעה בכוחות הביטחון, שבאו לבצע את עבודתם ולאכוף את החוק והסדר". בצה"ל הדגישו כי כוחות הצבא לא השתתפו בפעולה.

"עבריינים משולחי רסן". (חדשות 2)

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', גינה בחריפות את האירוע: "בימים האחרונים אנו עדים לאירועים קשים ביישוב יצהר ששיאם הלילה. אותם פורעים שהגיעו ותקפו לוחמי מג"ב וחיילי צה"ל הינם עבריינים משולחי רסן. אני רואה בחומרה רבה אירועים שכאלה, על אחת כמה וכמה כאשר התנהגות כזו מגיעה לפגיעה פיזית בלובשי מדים. משטרת ישראל ולוחמי משמר הגבול ימשיכו בעשייתם החשובה לאכיפת החוק וימצו את הדין עם אותם עבריינים". השר הבהיר כי הממשלה "תגלה אפס סובלנות כלפי פורעי חוק בכלל ובפרט באלה הפוגעים בלובשי מדים".