עימותים ביצהר: שוטרי מג"ב נפצעו, הותקף מוצב צבאי

אחרי המקרים החמורים של השחתת כלי רכב צבאיים, פרצו עימותים אלימים בהתנחלות שבשומרון בין כוחות הביטחון למאות מתיישבים, שהתפרעו במהלך פינוי של 5 מבנים לא חוקיים. הם יידו אבנים, הבעירו צמיגים ואף תקפו מוצב צבאי סמוך. מספר שוטרי מג"ב נפגעו קל. גורם ביטחוני: "חצו את כל הקווים האדומים"

אחרי המקרים של השחתת כלי רכב צבאיים ביצהר בימים האחרונים, בהם גם רכבו של מח"ט שומרון, הגיעה הבוקר (ג') המתיחות בין כוחות הביטחון למתנחלים לשיא: עימותים אלימים פרצו בהתנחלות במהלך פינוי של חמישה מבנים לא חוקיים. מאות מתיישבים התפרעו, יידו אבנים הבעירו צמיגים ופגעו בכלי רכב. מספר חיילי מג"ב נפצעו קל. לאחר הפינוי, הותקף מוצב צבאי באזור על ידי המתיישבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ממשמר הגבול נמסר בעקבות ההתפרעויות כי "במהלך פעילות לפינוי, הריסה והחרמת מבנים לא חוקיים, נתקלו כוחות הביטחון בהפרת סדר אלימה ביותר של מאות מתיישבים, שכללה יידוי אבנים, הבערת צמיגים וחסימת כבישים. כוחות הביטחון הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. אנו רואים בחומרה פגיעה בכוחות הביטחון, שבאו לבצע את עבודתם ולאכוף את החוק והסדר". בצה"ל הדגישו כי כוחות הצבא לא השתתפו בפעולה.

כוחות הביטחון לפנות בוקר ביצהר (דובר יצהר)

"אירוע חמור ביותר"

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', גינה בחריפות את האירוע: "בימים האחרונים אנו עדים לאירועים קשים ביישוב יצהר ששיאם הלילה. אותם פורעים שהגיעו ותקפו לוחמי מג"ב וחיילי צה"ל הינם עבריינים משולחי רסן. אני רואה בחומרה רבה אירועים שכאלה, על אחת כמה וכמה כאשר התנהגות כזו מגיעה לפגיעה פיזית בלובשי מדים. משטרת ישראל ולוחמי משמר הגבול ימשיכו בעשייתם החשובה לאכיפת החוק וימצו את הדין עם אותם עבריינים". השר הבהיר כי הממשלה "תגלה אפס סובלנות כלפי פורעי חוק בכלל ובפרט באלה הפוגעים בלובשי מדים".

גורם בטחוני באוגדת איו"ש מסר בתגובה לאירועים כי "מדובר בהתפרעות אלימה במיוחד ,בה השתתפו מאות תושבי יצהר והישיבה הסמוכה. הם יידו אבנים, ניפצו שמשות וניקבו צמיגים ותקפו את המוצב הצבאי ביישוב שתפקידו להגן עליהם. מדובר באירוע חמור ביותר בו חצו הפורעים כל קו אדום".

דובר היישוב יצהר טען כי בעימותים נפצעו קל 4 מתושבי היישוב - בהם גבר בן 60, חולה אסטמה שנפגע משאיפת גז. לדבריו, נפגעו שלושה תושבים נוספים שסובלים מחבלות בגפיים כתוצאה ממה שכינה "האלימות המשטרתית". 

"מדיניות ההרס וההענשה הקולקטיבית של השלטונות נגד תושבי יצהר היא מקוממת. לא ייתכן שממשלת ישראל וכוחות הביטחון יהרסו בתים של חפים מפשע כתג מחיר ונקמה בגלל פעולות לא לגיטימיות של בודדים, חמורות ככל שיהיו", מסר דובר היישוב.

המבנים שנהרסו ביצהר (סוכנות תצפית)

ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה, גינה את הפינוי: "איננו חיים תחת שלטון דיקטטורי, וענישה קולקטיבית לא רק שהיא פוגענית ולא מקובלת, אלא שהיא אינה מועילה ואף גורמת נזק. במקום שמערכת הביטחון תעשה את עבודתה ותמצא את האשמים, היא פוגעת בחפים מפשע - ובכך מחזקת את הקיצוניים ומחלישה את הרוב המתון של תושבי יצהר".

הנזק למוצב הצבאי שהותקף בעקבות הפינוי (דובר צה"ל)

קודם לעימותים: גלגלי רכבים צבאיים נוקבו

העימותים החריפים ביצהר הבוקר מגיעים לאחר יומיים של מתיחות במקום: אמש נוקבו גלגלי רכב צבאי במהלך סיור שגרתי של חיילי מילואים ביישוב. ג'יפ כוח המילואים שהיה בפעילות רגילה ושוטפת נכנס ליצהר ובמהלך שהותם של הלוחמים שם נוקבו הצמיגים. גורמים בצבא ציינו כי כעת נבדק מי עומד מאחורי המעשה.

"כל פגיעה במפקדי צה"ל ובחייליו בסדיר ובמילואים, העוסקים יום ולילה בהגנה על תושבי מדינת ישראל, הינה חציית קו אדום", נמסר מדובר צה"ל. דובר יצהר מסר אמש בתגובה כי "אנו מסתייגים ממעשה זה. אין שום לגיטימציה לפגיעה ברכב של חיילי המילואים".

ג'יפ צה"לי שגלגליו נוקבו, אמש (גדליה, סוכנות תצפית)


שלשום נוקבו גלגלי רכבו של מפקד חטיבת שומרון, אלוף-משנה יואב ירום, על ידי אלמונים במהלך ביקורו ביצהר - זאת ככל הנראה על רקע פינוי מבנה בלתי-חוקי בהתנחלות בשבוע שעבר.

בית משפט השלום בירושלים הורה אתמול לשחרר למעצר בית את הקטין שנעצר בחשד לניקוב הצמיגים ברכבו של המח"ט. החשוד שנעצר, תלמיד ישיבה בן 16.5 מהעיר העתיקה בירושלים, לא שיתף פעולה במהלך חקירתו.