"אסד השתמש בנשק כימי בשבוע שעבר"

גורם ביטחוני בכיר בישראל מאשר את טענות המורדים כי כוחות אסד השתמשו בחומר כימי במהלך מתקפה בשבוע שעבר בשכונה בדמשק, למרות הסכם ההתפרקות מהנשק הכימי. הוא הסביר כי מדובר בחומר שאינו מופיע ברשימת החומרים האסורים לפי אמנות בינלאומיות ולכן אסד הרשה לעצמו להשתמש בו

הפקחים בסוריה, ארכיון (רויטרס)

סוריה השתמשה בשבוע שעבר בנשק כימי - כך מאשר היום (ב') גורם ביטחוני בכיר בישראל. על פי הגורם, מדובר היה בהתקפה שהממשל הסורי ביצע נגד כוחות המורדים באחת השכונות של הבירה דמשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החומר שבו השתמש צבא אסד מוגדר חומר מנטרל, כזה שאינו ממית, אבל הוא חומר כימי לכל דבר. מדובר בחומר שלא מופיע ברשימת החומרים האסורים בשימוש על פי האמנות הבינלאומיות, וסוריה אינה מחויבת על פי ההסכם להתפרק מהנשק הזה או לוותר על סוג החומר הזה.

במסגרת הסכם ההתפרקות מנשק כימי, סוריה כבר הוציאה מחוץ לתחומי המדינה כ-60% מאמצעי הלחימה הכימיים שהיו ברשותה, ובמערכת הביטחון הישראלית עוקבים מקרוב אחר הסורים במטרה לגלות אם ישנם ניסיונות של הסורים להסתיר אצלם חלק מהנשק האסור.

על בסיס המידע החדש שהגיע, תקיים מערכת הביטחון הערכת מצב מחודשת בעוד כחצי שנה, ושם יוחלט סופית אם לעצור גם את ייצור ערכות המגן בישראל, ולא רק להפסיק את חלוקתן כפי שבוצע בחודש שעבר.