מחאת קצינים: מציירים את היטלר בפייסבוק

הדחת הצוער מקורס הקצינים בבה"ד 1 בקיץ האחרון שבמחברתו נמצא שרבוט של הצורר הנאצי, העלתה לדיון את שאלת גבולות חופשי הביטוי של חיילי צה"ל. בתגובה על הצעד, החליטו קצינים להביע את מחאתם בדף פייסבוק שמיועד לציורים של מנהיג גרמניה הנאצית

עמוד הפייסבוק המחאתי (צילום מסך: פייסבוק)

פרשת הצוער שהודח מקורס קצינים, לאחר ששרבט את דמותו של היטלר, הצליחה להרגיז קציני צה"ל צעירים, שמודאגים מפגיעה בחופש הביטוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

המחאה בעקבות הסיפור שחשף לראשונה אורי משגב ב"הארץ", ובמרכזו הדחת צוער שבמחברתו נמצאה קריקטורה של הצורר הנאצי אדולף היטלר, פשטה באופן טבעי גם לפייסבוק, והיא מפתיעה במיוחד כשהיא מגיעה מצד מי שאמורים לעמוד בראש המערכת הצבאית בעתיד.

שרבוט היטלר של הקצין ה. (צילום מסך: פייסבוק)
בעמוד פייסבוק חדש שנפתח במיוחד לאות מחאה תחת השם "קצינים מציירים את היטלר", טוענים ש"מדובר בדף סאטירי, שמטרתו להציג בצורה צינית את חופש הדעה וחופש הביטוי של כולם, כולל קצינים בצה"ל".

מי שעומד מאחורי הדף, שצבר כבר יותר מאות לייקים, הוא לא אחר מקצין צה"ל שהזדעזע לשמוע על הסיפור.

"אנו לא מוצאים הנאה כלשהי בהתרסה או בסרטוט דמותו של היטלר ובטח שאין לנו רצון לפגוע ברגשותיו של אף אדם (...) מטרתו היא העלאת המודעות למקרה והעלאת נושא חופש הדעה והביטוי בצה"ל ובכלל לדיון הציבורי", ציינו יוצרי הדף.

שרבוט היטלר של הקצין ד. (צילום מסך: פייסבוק)
על פי ההסבר שלהם, העמוד הוקם על מנת להילחם על חופש הביטוי לאור אישור החוק האוסר שימוש בסמלים ובכינויים נאציים, ובעקבות מקרה הדחתו של הצוער. "אנו מאמינים שלכל אדם, בין אם הוא אזרח, חייל או קצין, הזכות לדעה עצמאית והבעה חופשית", כותבים מנהלי העמוד המשרתים כאמור כקצינים. "את מה שבין אדם לדף נייר אין לנו זכות לשנות או להשתיק. ואבוי לנו מהיום שבו למישהו תהיה".

זו גם הסיבה שהקצינים מעדיפים שלא להזדהות. בהודעה אנונימית סיפר מנהל הדף לחדשות 2 Online, ש"אמנם יש קולות שפויים בצה"ל, אבל מספיק קצין אחד בשרשרת הפיקוד שיתנגד לדעתי בשביל ש"אטופל משמעתית".

המניפסט של יוזמי הדף (צילום מסך: פייסבוק)
השאלה על אופן העיסוק בעברו של העם היהודי בכלל ובשואה בפרט, מעוררת תגובות מעורבות. אלו שחושבים כי מדובר בפרובוקציה זולה עומדים מנגד לאלו הדוגלים בחופש הדעה וחופש הביטוי. אולם כאשר הדברים נכנסים בכתליו של צה"ל ובמוסד שמגדל את דור מפקדי העתיד, חשיבותו של הדיון הציבורי עולה.

"סתימת הפיות", מדגישים הקצינים, "קיימת בהמון תחומים בחברה (...) עלינו לזכור שלא לחנך את דור העתיד בפחד שמא יגידו את הדבר הלא נכון. שיגידו, שידברו, שיצעקו! זו משמעות הדמוקרטיה וזה מתחיל בצוער שצייר ציור חסר משמעות".