הותר לפרסום: שישה עורכי דין ממזרח ירושלים חשודים בסיוע לחמאס

חמישה גברים ואישה תושבי מזרח העיר חשודים כי העבירו כספים ומסרים מחמאס והג'יהאד האסלאמי לאסירים ביטחוניים השוהים בבתי הסוהר בישראל ובחו"ל. הם נעצרו וכתבי אישום צפויים להיות מוגשים נגדם בגין פעילות בארגון טרור ומגע עם סוכן זר

בלשי וחוקרי היחידה המרכזית של משטרת מחוז ירושלים בשיתוף שירות הביטחון הכללי עצרו בשבועות האחרונים שישה חשודים תושבי מזרח העיר - חמישה גברים ואישה - בחשד כי העבירו בשלוש השנים האחרונות כספים, מסרים והודעות בין גורמים חמאס וג'יהאד אסלאמי מעזה לאסירים ביטחוניים השוהים בבתי סוהר בארץ ובחו"ל - תמורת תשלום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהחקירה עולה כי שני אחים תושבי מזרח ירושלים הקימו וניהלו משרד עורכי דין בשכונת עיסאוויה בעיר בשם "אל-קודס", שבאמצעותו שולמו לעורכי הדין, גם הם תושבי מזרח העיר, שכר בסך 500-700 שקלים לכל אסיר עבור ביקורים אצל אסירי חמאס בכלא והעברת מידע ומסרים בסוגיות שונות אל האסירים ומהם , תוך ניצול חיסיון פרקליט-לקוח.

מעצרם של החשודים הוארך ביממה ובימים הקרובים יוגשו נגדם כתבי אישום. השישה יואשמו בפעילות בארגון טרור, איסור פעילות ברכוש למטרות טרור, קשר לפשע ומגע עם סוכן חוץ. הפרקליטות תבקש להאריך את מעצרם עד תום ההליכים.

חשד: סייעו בקביעת המשוחררים בעסקת שליט

במשטרה התנהלה חקירה סמויה במשך מספר חודשים, שהחלה עם קבלת מידע מודיעיני אודות משרד עורכי הדין. אח ואחות - מדחאת עיסאווי בן ה-41 ושירין עיסאווי בת ה-36 - ניהלו את המשרד, שבאמצעותו שולמו לעורכי דין ערבים שכר עבור ביקורם אצל האסירים בכלא.

במהלך הביקורים הציגו הפרקליטים בפני האסירים 'אגרות' מודפסות שבהן היו כתובים מסרים מטעם בכירי ארגון החמאס, ולאחר מכן עורכי הדין היו רושמים את עמדת האסיר ומעבירים ליתר גורמי הארגון באמצעות המשרד, תוך שימוש בחסיון המשפטי.

חוקרי הפרשה, שזכתה לכינוי "סניגור במבחן", טוענים כי באמצעות ה'אגרות' קבעו האסירים את זהות המשוחררים במסגרת עסקת שליט, ובנוסף הביעו הכלואים תמיכה בחאלד משעל לראשות החמאס.

נתפסו קבלות בסך מיליון שקלים

כמו כן הועברו מסרים בנוגע להתנהלות הכספית של הארגון, ארגון שביתות רעב של האסירים בכל בתי הכלא ותכנים הקשורים לשידורי הטלוויזיה והרדיו הפלסטיני. העברת מסרים ומענים באמצעות תכניות הטלוויזיה הפלסטינית ושידורי הרדיו הפלסטיני,  

עם מעצרם של עורכי הדין נפתחה חקירה גלויה במסגרתה בין היתר ביצעו חוקרי הימ"ר חיפוש בתשעה משרדי עורכי דין במזרח ירושלים, שם נתפסו בין היתר מחשבים, מאות אגרות וכן קבלות על סך כולל של כמיליון שקלים שהועברו בחודשים ינואר-פברואר 2014 מחמאס בעזה למשרד אלקודס. במסגרת הפרשה נעצרו עוד ארבעה עורכי דין מלבד האחים עיסאווי.

האחות, שירין עיסאווי, נעצרה והכחישה בחקירתה מעורבות בכך וטענה כי היא לומדת לתואר שני. בעבר רשיונה נשלל בעקבות עבירות דומות. מדחאת עיסאווי, אסיר לשעבר ששוחרר מהכלא רק לפני כארבעה חודשים, נמלט ונעצר כעבור מספר ימים. בחקירתו טען כי התנהלות המשרד הינה חוקית והמסרים שהועברו בין האסירים היו רק דרישות שלום למשפחות.