לוחם גולני הורשע: תיעד התעללות בפלסטיני

לאחר שעונשי מאסר נגזרו על שני לוחמים שתקפו את העציר, בית הדין הצבאי הרשיע לוחם גולני לשעבר בעבירת סיוע להתעללות, לאחר שתיעד בטלפון הנייד לוחמים אחרים מכים פלסטיני. בית הדין: "יש בעצם הצילום משום עידוד ותמיכה בחיילים המכים"

אילוסטרציה (דובר צה"ל)

התיעוד וההכאה - נגמר בהרשעה: בית הדין הצבאי הרשיע היום (ג') לוחם גולני לשעבר בעבירה של סיוע להתעללות בנסיבות מחמירות, לאחר שצילם ארבעה לוחמים מגדוד 51 מכים עצור פלסטיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהכרעת הדין קבע בית הדין שהוכח שהנאשם ידע אודות הכוונה להכות את העצור, שעה שנטל לידיו את הטלפון והחל לצלם, וכי הצילום היה בבחינת הגורם "שחולל את המעשה".

על פי בית הדין, העצור לא הוכה לפני שהחל הצילום, וכשהחל ניכרה בהילות רבה, על מנת להספיק ולצלם את ההכאה בטרם יתפסו. "יש בעצם הצילום משום עידוד ותמיכה בחיילים המכים", נכתב בהכרעת הדין. "אופן הצילום, מבלי שרואים את פני החיילים, וכן אמירתו של הנאשם לאחד מן הנאשמים להשגיח, נועדו באופן מובהק לאבטח את העבירה, למנוע גילויה ולמנוע תפיסת המבצעים".

עוד צוין כי "עת עסקינן בעצור כפות ומכוסה עיניים אשר אינו רואה את תוקפיו ואיני יכול להתגונן, מועצמים תחושת חוסר האונים, ההשפלה והביזוי של העצור. הכאת העצור מנותקת מכל סיטואציה מבצעית, והעצור לא היווה כל איום או סכנה לחיילים".

בחודשים ספטמבר ואוקטובר 2013, הוגשו לבית הדין הצבאי כתבי אישום כנגד ארבעת הלוחמים, מתוכם שניים שעדיין בשירות סדיר ושניים שכבר השתחררו משירות, בגין עבירה של התעללות בנסיבות מחמירות.

מכתב האישום שהוגש נגדם עולה כי הפלסטיני חדר לתחומי מדינת ישראל מכיוון רצועת עזה במהלך חודש מאי 2012, ואז ארבעת הלוחמים הכו אותו, כשהוא כפות ומכוסה עיניים תיעדו את מעשיהם בסרט שצולם באמצעות מכשיר טלפון נייד.

ב-19 בנובמבר שניים מהם הורשעו על פי הודאתם כחלק מהסדר טיעון בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות. נגזרו עליהם עונשי מאסר של שישה חודשים וחצי וחמישה חודשים וחצי, לצד עונשי מאסר מותנים והורדה לדרגת טוראי.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv