ארה"ב, יוון וישראל בתרגיל ימי רחב היקף

כוחות מישראל, יוון וארה"ב מבצעים בימים האחרונים תרגיל ימי רחף היקף בשם "נובל דינה". המטרה: הגברת שיתוף הפעולה בלוחמה נגד צוללות, התמודדות עם ירי וחילוץ והצלה. יוון מחליפה הפעם את טורקיה, שלא משתפת פעולה בשל השתתפות ישראל בתרגיל. כך זה נראה

התרגיל הימי (אתר הצי היווני)

חילות הים של ארה"ב יוון וישראל, החלו בימים האחרונים בביצוע תרגיל ימי גדול ברחבי הים התיכון. התרגיל שנקרא "נובל דינה", יימשך שבועיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מטרת התרגיל היא שיתוף פעולה בין הציים בתחומי לוחמה נגד צוללות התמודדות עם תקיפות מן האוויר של ספינות מלחמה, הגנה על מתקני גז בלב ים, התמודדות מול ירי טילי חוף ים ואימון חילוץ והצלה בים בשיתוף כוחות קומנדו וצוללנים. כמו כן, מתרגלים הכוחות שיתוף פעולה מול כוחות ידידותיים שמצריכים תיאום של שפה ושיטות פעולה.

הצי השישי האמריקני שלח לתמרון 3 ספינות מלחמה ומטוס סיור ימי. יוון שלחה ספינת מלחמה, מסוק ימי וצוללת ואילו חיל הים הישראלי מפעיל בתרגיל שלוש ספינות טילים וצוללת. "לראשונה ישתתפו בתרגיל לוחמים מיחידת 'סנפיר' של חיל הים שמתמחים בהגנה על נמלים", ציין תא"ל ירון לוי, ראש מטה חיל הים.

זו השנה השלישית שבה מתקיים התרגיל "נובל דינה", ומי שהצטרפה לתרגיל היא יוון במקומה של טורקיה, שמסרבת לשתף פעולה בתרגילים בהם שותפה ישראל.

ארה"ב מקפידה לקיים תמרונים משותפים עם מדינות נאט"ו באזור גם כדי להגביר את שיתוף הפעולה וגם כדי להתריס אל מול מאמצי החזרה לים התיכון של הצי הרוסי. לאחר עשרות שנים בהן נעדרו מן הים התיכון החלו ספינות מלחמה של הצי הרוסי לעגון לפני חמש שנים בנמל לטקיה שבסוריה ולהשתמש בו כנמל בית במהלך הפלגות של הפגנת נוכחות מחודשת באזור.

רוסיה ממשיכה באמצעות הצי הימי שלה לסייע למשטרו של אסד במלחמתו העקובה מדם, ומספקת לו בדרך הים משלוחי תחמושת וכן מודיעין באמצעות מזל"טים ומערכות מכ"מ והאזנה שעל הספינות.