הקצינים הודחו: "זה לא מספק, הבן שלי חזר בארון"

במשפחתו של סרן טל נחמן ז"ל שנהרג מאש כוחותינו על גבול הרצועה לפני כחודשיים, לא מרוצים מההחלטות שקיבל צה"ל בעקבות התחקיר. אביו טוען כי למרות שהקצינים הודחו הם ימשיכו בשירותם: "אמרנו לאלוף הפיקוד שהתחקיר פשוט לא מספק". בנוסף לשורת ההדחות נקבע אתמול: הכנת הכוח למשימה לא בוצע כראוי

"זה לא מוצה עד תום ולא מספק אותנו. זו סמנטיקה". במשפחתו של סרן נחמן טל ז"ל שנהרג לפני כחודשיים מאש כוחותינו סמוך לגדר המערכת בצפון רצועת עזה בשל טעות בזיהוי - הביעו כעס הבוקר (ו') לאור תחקיר צה"ל שהתפרסם על הטרגדיה, והמסקנות וההחלטות שהתקבלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש פורסמו תוצאות התחקיר הסופי של האירוע, בו הוחלט בין היתר על שורה של הדחות מתפקיד והערות פיקודיות. "אם תיכנסו לרזולוציה 'מודחים מתפקיד' זה עניין של סמנטיקה, הם לא יוצאים מהצבא, אלא יש להם הערה מסוימת", אמר בריאיון לתכנית "הבוקר של קשת", נסי נחמן, אביו של הקצין המנוח.

"הם מודחים רק לפרק זמן מסוים של שנה, שנתיים, אבל הם יכולים להמשיך הלאה. אני לא רוצה לתת רצפטים ומסקנות ותוצאות - אבל הבן שלי חזר בארון", הוא המשיך. לדבריו, התחקיר לא מוצה עד תום והוא ציפה לתוצאות ומסקנות חמורות הרבה יותר. "אמרתי את זה לאלוף הפיקוד - שזה פשוט לא מספק".

הוא ציין כי לפני מספר ימים, עדכנו אותם בצה"ל שתחקיר האירוע צפוי להתפרסם לתקשורת, וכבר אז הם מחו ואמרו כי הוא לא מספק וממצה. "אני מאוד אוהב את הצבא", הוא הדגיש. "אבל היה חשוב לי להעביר את המסר הזה".

התחקיר: כשלים בתכנון ובביצוע המשימה

על פי הודעת דובר צה"ל שפורסמה אתמול על התחקיר, החייל היורה הודח מתפקידו הנוכחי כלוחם ומתפקידי לחימה בעתיד, וכך גם מפקדיו הישירים.

בתחקיר נמצא כי תהליך הכנת הכוח למשימה לא בוצע כראוי וכי נפלו כשלים בתכנון ובביצוע המשימה. חוץ מהדחתו של החייל היורה מתפקידו, הודח גם סמל הצוות של כוח חיל הרגלים מחטיבת גבעתי, שהיה מפקד המחלקה באירוע, ולא ישובץ בתפקידי פיקוד בעתיד.

מפקד המחלקה בגדוד האיסוף הקרבי שבו שירת סרן נחמן הודח גם הוא מתפקידו ולא יכהן בתפקידי פיקוד בעתיד, בשירות סדיר ובמילואים. הערה פיקודית נרשמה בתיקם האישי של סגן מפקד פלוגת חיל הרגלים ושל סגן מפקד פלוגת האיסוף.

"הבן שלנו חזר בארון" (חדשות 2)

מפקד פלוגת חיל הרגלים הודח מתפקידו, אך יוכל לשמש בתפקידים דומים בעתיד. עוד בטרם הוחלט על הדחתו, הביע מפקד הפלוגה את רצונו האישי לסיים תפקידו. בתיקם האישי של מפקד גדוד חיל הרגלים ומפקד גדוד האיסוף נרשמה הערה פיקודית.

"מדובר באירוע טרגי שבו איבדנו אדם נפלא, קצין ולוחם איכותי", אמר הרמטכ"ל בני גנץ.

האירוע התרחש בליל 4 בפברואר השנה, סמוך למעבר קרני, במהלך פעילות מבצעית שגרתית שמתרחשת תדיר לאורך גדר המערכת, שמטרתה למנוע הנחת מטענים וחדירת מחבלים לשטח ישראל.