עקב התקרית האחרונות: הוחמרו הוראות הפתיחה באש בגולן

האירועים האחרונים על גבול הצפון והניסיונות לפגוע בחיילים מביאים את צה"ל לשנות את הוראות הפתיחה באש ברמת הגולן. כוח האו"ם כבר עודכן על כך שמעתה - מי שיתקרב מדי לגדר יהיה נתון בסכנת ירי מיידית

אירוע פציעתם של ארבעה צנחנים בפיגוע המטען לפני שבוע סמוך למג'דל שמס תפס את פיקוד הצפון באמצע שינוי דפוסי הפעולה לאורך הגדר ברמת הגולן. במאמץ למנוע הישנות הנחת מטענים סמוך לגדר, משנה צה"ל את נוהלי הפתיחה באש לאורך הגבול עם סוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לא עוד נוהל הרחקה של רועי צאן תמימים או פעילי טרור המתחזים לכאלה - בצבא לא יסתפקו בירי אזהרה באוויר, אלא בניסיון להרתיע ולמנוע התקרבות מסוכנת לגבול. הוגדר אזור ביטחוני אסור בכניסה ממזרח לגדר שרוחבו מספר מאות מטרים וכל מי שייכנס לטווח הזה - מסתכן בפגיעה.

ההוראות החדשות יועברו גם לכוחות הפועלים בשטח וגם למשקיפי האו"ם, שיתבקשו להזהיר את הסורים בצד השני. בפיקוד צפון הושלם התחקיר הראשוני של פיגוע המטען שבו נפצעו הצנחנים ונראה כי הכוח שגה כשירד מהרכב מבלי להיערך לאפשרות שמדובר בפיגוע משיכה שבמהלכו יופעל מטען - ולא רק הרחקה של רוען צאן תמים. רק במזל זה לא נגמר בהרוגים.

בצה"ל מבינים כי גם הכוחות המבצעיים צריכים לערוך שינוי מחשבתי נוכח ארגוני הטרור שמגבירים פעילות נגד ישראל. הגבול בגולן כבר מזמן לא שקט והופך דומה מדי לגבול ברצועת עזה.