האם ספינת הנשק האירנית יועדה לסיני ולא לעזה?

מומחי מודיעין במערב ומבזרח התיכון טוענים כי ספינת הנשק האירנית, שנתפסה בתחילת החודש, יועדה לחומשים בחצי האי סיני ולא לרצועת עזה. לטענת הגורמים, ישראל מנסה לחפות על הממשל הזמני במצרים. המומחים ציינו כי הטילים לא פורקו בטרם המשלוח, דבר המעיד כי לא כוונו לחמוק ממערכת המודיעין הישראלית

ספינת הנשק (חדשות 2)

ספינת הנשק האירנית יועדה לסיני? מומחי מודיעין אמריקניים ומקורות במזרח התיכון טענו כי קיים יסוד סביר להניח שהספינה, שנתפסה על ידי צה"ל בתחילת חודש מרס, יועדה לחצי האי הנמצא בשליטה מצרית ולא לרצועת עזה. עמדת הגורמים, שצוטטו על ידי סוכנות הידיעות "רויטרס", סותרת את העמדה הרשמית של צה"ל לפיה מדובר בהברחת נשק לידי חמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחד המקורות טען כי הטילים הגדולים לא פורקו לצורך הברחתם, ואף לא יועדו לפירוק - דבר המעיד כי עזה לא היוותה את היעד הסופי לטילים, מכיוון שמימדי הטילים היו מקלים על גילויים על ידי ישראל, המטילה מצור על הרצועה. לטענת הגורמים, ישראל מתעקשת כי יעד הטילים הוא עזה על מנת למנוע מהמשטר הזמני במצרים מבוכה, מכיון שהמשטרה מתקשה במאבק בחמושים בחצי האי סיני.

"אם ישראל הייתה אומרת שהטילים מיועדים לסיני, היה עליה להסביר מי בסיני היה מקבל את הטילים", ציין אחד המקורות. לדבריו, הצהרה כזו הייתה מושכת תשומת לב רבה לגורמים המיליטנטיים שנלחמים עם מערכת הביטחון המצרית בחלקו הצפוני של חצי האי.

אירן והחמאס: "גרסת ישראל - פברוק"

טענה נוספת שהעלו המקורות, על מנת לסתור את העמדה הישראלית, היא דרך העברת הטילים - לדברי המומחים, ישראל סירבה להסביר כיצד הטילים הגדולים, שאורכם כחמישה וחצי מטרים, היו אמורים להיכנס לרצועת עזה תחת המצור הימי שישראל מטילה על הרצועה והמאמצים המודיעיניים המתמשכים.

על פי הדיווח, כמחצית ממומחי המודיעין בארה"ב העריכו כי הטילים יועדו לסיני - "כשאתה מסתכל על הטילים, ברור שהם לא היו יכולים לחמוק לעזה", טען אחד מהם בשל גודלם הטילים, שלא פורקו בטרם המשלוח. לעומת זאת, טען אותו מקור, פצצות המצרר שנמצאו בספינה ככל הנראה יועדו לעזה, מכיוון ש"אפשר להכניס אותם לתיק גב".

אירן וחמאס טענו כי הגרסה הישראלית היא "פברוק והמצאה", ומצרים סירבה להגיב לתפיסת הנשק, בטענה כי לא ידוע למדינה דבר על טילים אלו. מספר ימים לאחר התפיסה, הציגה ישראל את הנשק ואמצעי הלחימה שנתפסו על סיפונה של הספינה KLOS C. השלל הרב שנמצא על בטן האנייה והוצג, כלל כ-40 רקטות מסוג M302 לטווחים שבין 90 ל-160 קילומטרים, 181 פצצות מרגמה בקוטר 122 מילמטרים וכ-400 אלף כדורים לנשק קל בקוטר 7.62.

הנשק שנתפס הוצג לראווה (רויטרס)

נתניהו: "הטילים היו יכולים לפגוע בתל אביב"

"אם הנשק הקטלני הזה שאתם רואים לפניכם שהוחבא בבטן האנייה היה מגיע לארגוני הטרור ברצועת עזה, הם היו עושים בו שימוש רצחני נגד אזרחי ישראל", אמר ראש הממשלה נתניהו בחשיפת מצבור הנשק. "טילים אלה היו עלולים לפגוע בתל אביב, בירושלים, ואף בפאתי חיפה". בעת שסקר את כלי הנשק, לקח ראש הממשלה את אחד מכדורי הרובה כדי להראותו למנהיגים מהעולם בפגישותיו עמם.

הוא ציין כי ברגע שהמידע על המשלוח הגיע אליו, הוא הנחה את גופי הביטחון להסיר את האיום מיידית. בדבריו, ניכר היה לשמוע את הביקורת שהוא מותח על הקהילה הבינלאומית, שנשארה אדישה לנוכח המשלוח שנתפס: "יש כאלה בקהילה הבינלאומית שלא היו רוצים שנקיים את האירוע הזה. וגם אינם רוצים שנראה לעולם את מה שבאמת מתרחש בתוך אירן". בעת שסקר את כלי הנשק, ראש הממשלה לקח את אחד מכדורי הרובה כדי להראות זאת למנהיגים מהעולם בפגישותיו עמם.

לדבריו, קשה להם עם זה שישראל חושפת את האמת מאחורי החיוכים המזויפים של טהרן: "הם רוצים להמשיך לטפח את האשליה שאירן שינתה כיוון. העובדות שאנו רואים כולל אלה על הרציף הזה, עובדות אלה מוכיחות את ההיפך הגמור".

חשיפת האמצעים, לפני כשלושה שבועות (דובר צה"ל)

הטילים נפרסו (דובר צה"ל)

הוא ציין כי בנוסף לעדויות על הטילים עצמם, גם אנשי הצוות הודו כי הטעינו את המכולות בנמל הראשי של אירן. "אני שמעתי לכל היותר גינויים בודדים ורפים בקהילה הבינלאומית. היינו עדים לחיוכים ולחיצות ידיים של נציגי המערב עם ראשי המשטר האירני בטהרן ממש בשעה שהטילים האלה נפרקו כאן באילת. אם אנו בונים מרפסת באיזו שכונה בירושלים אנו שומעים מהקהילה הבינלאומית מקהלה של גינויים נגד ישראל. הצביעות הזאת לא רק פסולה מוסרית אלא מסוכנת".

הוא הזהיר כי בפעם הבאה, במקום להסוות טילים - אירן תצייד את המכולות במזוודות גרעין, אותן תוכל לשלוח לכל נמל בעולם. "לפני שיהיה מאוחר מדי על העולם להתעורר מהאשליה שהוא מצוי בזה ולמנוע מאירן יכולת לייצר נשק גרעיני", הוא סיכם.

יעלון: האירנים - יצואני הטרור הגדולים בעולם

 "אפשר לראות כאן מה נחסך מאזרחי מדינת ישראל", הוסיף שר הביטחון יעלון. "זו עוד דוגמה לעובדה שהמשטר האירני למעשה הוא יצואן הטרור הגדול ביותר בעולם. אין סכסוך במזרח התיכון שהמשטר הזה אינו מזין אותו בנשק ותחמושת, בכסף ובאימונים או בידע של טרור - מאפגניסטן דרך בחריין, תימן, סוריה, לבנון ובמקרה הזה רצועת עזה".

הוא הדגיש כי "כפי שאתם רואים אנחנו יודעים להגן על עצמנו וכך נמשיך לעשות: קרוב, רחוק, בים, באוויר וביבשה בעזרת צה"ל, וכוחות הביטחון האחרים. אנו פועלים כאילו 'אם אין אני לי מי לי'".

מסמך נוסף מספינת הנשק (לשכת רה"מ)