מה עשו נגמ"שים והאמרים בלב הכפר?

תושבי כפרים ערביים ליד סכנין דיווחו כי בלילה ובבוקר ערכו משוריינים וכלים כבדים של צה"ל אימון ברחובות היישובים, מבלי להודיע על כך מראש. אחד התושבים: "מעניין אם היו עושים כזה דבר ביישובים יהודיים"

המשוריינים בלב הכפר (סונרה.נט)

תושבי שני כפרים ערביים ליד סכנין דיווחו כי משוריינים של צה"ל ערכו הלילה והבוקר (ג') תרגיל צבאי ברחובות היישובים, ללא שום התראה מוקדמת. התושבים, שנבהלו מהתרגיל המפתיע, סיפרו כי הכלי המשוריינים פגעו במטעי זיתים ביציאתם ובכניסתם לכפרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע התרחש בכפרים עראבה ודיר חנא שבגליל התחתון. תושבי הכפרים דיווחו כי נגמ"שים צה"ליים, כלים כבדים והאמרים עם מקלעים הסתובבו בתוך הכפרים אתמול בלילה והיום בשעות הבוקר. התושבים סיפרו על לפחות שישה נגמ"שים, שנכנסו לאחת השכונות בכפר דיר חנא.

ראש מועצת דיר חנא, סמיר חוסין, אמר שאפילו הוא, כראש מועצה, לא קיבל כל עדכון מהצבא על קיום התרגיל בכפר או באזור. לאחר שפנה לצבא הם אמרו שהם אחראים לכל נזק שנגרם למטעי הזיתים.

טנק ברחוב (סונרה.נט)

"הדבר הזה קרה בלי תיאום ובלי הסכמה", אמר אחד התושבים לחדשות 2 Online. "רק מבהיל ומפחיד את התושבים".

תושב הכפר עראבה תהה אם הצבא היה פועל באותה צורה גם ביישובים יהודיים. "בערב כשחזרתי מהעבודה הבחנתי בתנועה ערה של רכבים צבאיים", סיפר. "נבהלתי כשראיתי שהתרגיל גלש לתוך הכפר שלנו. זה דבר מפחיד ומבהיל במיוחד כי יש פה ילדים. הבנתי שאף אחד מהאחראים בכפר לא עודכן. השאלה היא אם היו עושים דבר כזה ביישובים יהודיים. לא נעשה פה כל ניסיון להרגיע את התושבים על מנת שיהיו מודעים לקיום התרגיל".

התושבים: "התרגיל גרם לבהלה" (סונרה.נט)

חבר הכנסת טלב אבו-עראר (רע"מ-תע"ל) פנה היום בבקשה לשר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, להפסיק את האימונים ואת התרגילים הצבאיים ביישובים ובכפרים הערבים. אבו-עראר הוסיף כי ביקש שהתרגילים יופסקו במיוחד באזור הדרום, שם כל הזמן נשמעים קולות ירי סמוך למגורי התושבים.

גורם צבאי מסר בתגובה כי "מדובר באימון מתוכנן מראש על פי גרף האימונים השנתי, אשר תואם מול הגורמים הרלוונטיים ברשויות המקומיות".