מחיר התג: "לשרוף מסגד? זה כבר משעמם"

פעולות ההשחתה נגד פלסטינים המכונות "תג מחיר", שהסתכמו לרוב במסגדים שרופים, עצים עקורים וכתובות גרפיטי, הביאו את השב"כ להעלות הילוך במאבקו נגד פורעי החוק בשטחים. בינתיים, המתנחלים הצעירים עוברים סדנאות ממשפטנים, בהן הם לומדים כיצד להתמודד בחקירה - ובעיקר כיצד לשתוק. כתבה ראשונה בסדרה

הביטוי "תג מחיר" הופיע לראשונה בחיינו לפני כשש שנים. אז, היה זה כינוי לעימותים המוניים ופומביים בין מתנחלים לבין הפלסטינים וכוחות הביטחון, במחאה על פינוי מאחזים או נגד צעדים פייסניים של הממשלה. עם הזמן, תג המחיר קיבל אופי שונה לחלוטין. בודדים החלו לפעול בחסות החשיכה, בחשאי, כנגד מטרות פלסטיניות. מסגדים עלו באש, צמיגים נוקבו, רכוש הושחת ועצים נעקרו. ובכל המקרים האלו נמרחה כתובת ברורה על הקיר, שלא מותירה מקום לספק - כאן נגבה מחיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאז החלו פעולות תג המחיר להיות אלימות יותר, החלה החטיבה היהודית בשב"כ להגביר את פעילותה בניסיון לעצור את המבצעים או למצוא את העומדים מאחוריהם. צעירים רבים מקרב המתנחלים נעצרו ונחקרו על ידי השב"כ, מה שהוביל את הצעירים להתכונן לרגעים הקשים בחדרי החקירה.

פעילי הימין נועם פדרמן ועורך הדין איתמר בן גביר, פתחו סדרת סדנאות באזור בנימין, בהן הם מדריכים את המתנחלים הצעירים כיצד להתנהל בחקירה ובעיקר - כיצד לא לדבר. "המטרה של השב"כ היא להפוך את הנחקר לאט לאט לאדם תלותי", אומר פדרמן לצעירים. "הנחקר תלוי ברצונו של החוקר. אדם שרואה חוקר שב"כ, חוקר שב"כ זה האויב שלו. וברגע שזה האויב שלו, אז לא מדברים עם האויב. משתף פעולה, לא מדבר מילה. אין שום חובה לדבר עם חוקר שב"כ בכלל".

המשתתפים בסדנאות מדגישים כי הם אינם מעורבים במעשי "תג מחיר", אך פניהם של רבים מהם מוכרות לחוקרי השב"כ והמשטרה. הם וחבריהם לומדים את החוק, מפנימים את שיטות החקירה והדרכים להתמודד עמן. בכך, נעוץ אחד ההסברים לכישלון המתמשך של המשטרה והשב"כ בהתמודדות עם הפגיעה בפלסטיניים. אחת השיטות, אגב, היא הפקת לקחים מחקירות קודמות, בעיקר של פעילי ימין שנשברו לבסוף.

"השב"כ הוא האויב". הצעירים בסדנה (חדשות 2)

"צריך להתייחס לחבורה הזאת כאל כת טרור"

"תג מחיר זה לא חבורה של ילדים שעושים את זה בשביל הפוזות, בשביל השעמום או בשביל המגניבות", מספר דב, צעיר המשתתף בסדנה. "אנשים עושים את זה כי הם מאמינים בזה. כשבן אדם מאמין במשהו, אז בשביל שהוא יוכל להמשיך לעשות את זה, בשביל שהוא יוכל להישאר חופשי ולא להיכנס לכלא, הוא לא מתחיל לספר לכולם 'אתמול שרפתי מסגד'".

כשנשאל מה הוא מרגיש כשהוא שומע על שריפת מסגד, ענה דב: "אני מרגיש מבואס שרק שרפו מסגד ופגעו רק ברכוש ולא פגעו בנפש. זה מפספס את הקטע, חבל. זה משמח שנהרסו מסגדים, אבל זה נהיה כבר משעמם. אני מקווה שנגיע לפגיעה בנפש, בעזרת השם".

אלוף במיל' אבי מזרחי, מפקד פיקוד המרכז לשעבר, מכיר מקרוב את מבצעי פעולות תג המחיר. בתקופת כהונתו הוא אף הגדיר אותם טרוריסטים. "אם תיקח את התמונות של כולם ותצרף אותן יחד אתה תראה כת", מדגיש מזרחי. "צריך להתייחס אליה כאל כת טרור, שיכולה לגרום נזק רב לעם ישראל ולפגוע באינטרסים הלאומיים של עם ישראל".

מזרחי מפנה אצבע מאשימה לרבני הציונות הדתית. "הרבנים, שברובם המוחלט הם ציוניים ובעד המדינה ושמירת חוק לא קוראים נגד זה מספיק חזק ומספיק אותנטי". מציין הקצין הבכיר לשעבר. "השאלה היא אם באמת רוצים שהדבר הזה ייעלם. מדינת ישראל כבר התמודדה עם דברים מורכבים".