צה"ל: "מנהרת הטרור בעזה – מהמשוכללות והארוכות שחשפנו. נועדה לפיגוע כמו חטיפה"

לאחר שחמאס אמר כי מנהרת הטרור שצה"ל חשף בגבול עזה ישנה, בצבא מדגישים כי נעשו בה עבודות גם בימים האחרונים וייתכן שהיא אחת המשוכללות והגדולות שנמצאו. "חמאס בלחץ. ייתכן שנועדה לחטיפה", קבעו בצה"ל

אמנם בחמאס הודיעו אמש כי מדובר במנהרה ישנה - אך בצה"ל אומרים הבוקר (ו') כי מנהרת הטרור שנחשפה היא אחת המשוכללות, המתקדמות והארוכות שנחשפו עד כה. במקביל, כוחות הנדסה עדיין פועלים בה על מנת לחשוף את כל חלקיה. המנהרה, עשרות מטרים בשטח ישראל, התגלתה בפעילות של אוגדת עזה שמקורה במידע מודיעיני וסופה בפעולות מבצעיות פיזיות בקרקע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורם צבאי בכיר אמר כי במנהרה, שעומקה כ-20 מטרים, נמצא ציוד רב ובו כלי עבודה וגנרטורים - מה שמעיד על כך שהיא הייתה בשימוש ממש עד הימים האחרונים. "חמאס ממש בלחץ", אמר הגורם - בהתייחסו למסיבת העיתונאים שערך אתמול הארגון. בצבא אמרו כי ייתכן שאף מדובר במנהרה הגדולה ביותר שהתגלתה אי פעם.

"מהמשוכללות שחשפנו" (דובר צה"ל)

"נמצא במנהרה ציוד לשימורה בתנאים קשים של החורף", קבע הקצין. "היה שם ציוד שאם העבודה הייתה מסתיימת כבר לא היה אמור להימצא במנהרה, כך שאין לנו ספק שהפרענו להם באמצע העבודה".

"המנהרה מאוד איכותית והיא הייתה מיועדת לפיגוע איכותי כמו חטיפה או אחר", אמר הקצין - שציין שיש בה הסתעפויות מתקדמות יותר מהמנהרות הקדומות שנחשפו. ההערכה היא שהיא נחפרה במשך חודשים ארוכים. לפי הצבא, מדובר במכה אנושה לארגון חמאס: "מנהרות הן אתוס אצל חמאס ומקור לרבות מההצלחות המבצעיות שלו. ברגע שלוקחים לו שלוש מנהרות במספר חודשים זו מכה קשה".

"הפרה בוטה של הבנות 'עמוד ענן'"

מדובר צה"ל נמסר כי כוחות צה"ל חשפו ביום שלישי מנהרת טרור אשר חדרה לשטח מדינת ישראל באזור דרום רצועת עזה. "צה"ל ימשיך ויפעל בנחישות לאיתור כלל המנהרות באמצעות מומחיות ויכולות שנצברו", נמסר בהודעה. "אנו רואים במנהרת הטרור פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל והפרה בוטה של הבנות מבצע 'עמוד ענן'.

"חמאס בלחץ" (דובר צה"ל)

מנגד, דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, אמר אמש כי "האויב הציוני הודיע על חשיפת מנהרה שלנו", והוסיף כי "הם (ישראל) מציגים זאת כהישג חשוב, אבל לא מדובר במנהרה חדשה או סיכול פיגוע".

"המנהרה נחשפה לפני שלושה ימים על ידי ישראל, לאחר שפגעי מזג האוויר הקשה במהלך החורף הובילו לקריסתה", אמר אבו-עוביידה. "אנו נמשיך להתכונן לעימות עם ישראל כל עוד דם זורם בעורקינו. זה חלק מההגנה על בני עמנו מפני התוקפנות היום-יומית על עזה. אל לה לישראל לשמוח, חמאס יודע את הדרך היטב ויודע איך לגבות מהאויב מחיר כבד".

המנהרה הקודמת שנחשפה (רויטרס)

בחודש אוקטובר האחרון נחשפה מנהרה באורך של כקילומטר, שנחפרה מרצועת עזה לשטח ישראל והגיעה לטווח של כשני קילומטרים מקיבוץ עין השלושה.