סוף לתעלומה: יהודי אירן הנעדרים נרצחו בדרך לישראל

20 שנים חלפו מאז נעלמו 11 יהודים שנמלטו מאירן בניסיון לעלות לישראל – והיום שם המוסד סוף לפרשה הכאובה. לאחר שמשרד ראש הממשלה הורה להעמיק בחקירה התברר: 8 מתוכם נתפסו ונרצחו בדרך לארץ. החקירה אודות גורלם של שלושת האחרים נמשכת

המפגש בין מידן, הרב בקשי דורון והמשפחות (לע"מ, קובי גדעון)

התעלומה נפתרה אחרי 20 שנה: בהודעה מטעם משרד ראש הממשלה נודע כי המוסד הביא לפתרון חידת היעלמותם של 11 יהודים שנמלטו מאירן ב-1994 ועשו את דרכם לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

8 מתוך 11 משפחות היהודים האירניים הנעדרים משנות ה-90, קיבלו הערב (ה') הודעה במרכז למורשת המודיעין על כך שבני משפחותיהם נרצחו בדרכם לעלות לארץ. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה למוסד להעמיק את החקירה על היעלמותם של 11 היהודים שניסו לברוח מאירן בשנות ה-90.

ראש המוסד תמיר פרדו קיבל את המשימה - והמוסד הביא לפריצת דרך מודיעינית אשר אפשרה לקדם את הפרשה לקראת סיומה. משימת סגירת הקצוות הוטלה על דוד מידן, המתאם לנושאי שבויים ונעדרים מטעם ראש הממשלה, שהיה גם נציגו האישי של רה"מ במשא ומתן להשבתו של החייל גלעד שליט.

גורמי המודיעין קיבלו מידע ממקור מהימן המעורה בפרטים כי אותם יהודים נתפסו במהלך הבריחה ונרצחו. מדובר בחקירה רגישה ומורכבת המהווה הישג נוסף מבחינת היכולות המודיעיניות של מדינת ישראל. משימת האיסוף והמחקר אודות שלושת הנעדרים הנוספים (משנת 1997) נמשכת.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על פענוח הפרשה: "אני שולח תנחומים למשפחות, ומקווה שימצאו נחמה במידע שקיבלו. נמשיך לעשות כל מה שצריך כדי להשיג כל מידע אפשרי על נעדרנו".

דוד מידן, המתאם מטעמו של רה"מ לשבויים ונעדרים, אמר כי מדובר בהישג מודיעיני גדול: "הצליחו לשים יד על מקור מהימן באזור לא פשוט, שנתן מידע מהימן שעל בסיסו התקבלה תמונה מה עלה בגורל שמונה מתוך אחד-עשר הנעדרים. אנחנו היום מודיעים למשפחות שהמעגל נסגר".

פרשת היהודים הנעדרים: ברחו מאירן - ונעלמו

הפרשה החלה בשנים 1994 ו-1997, אז 11 יהודים אירניים, בארבע קבוצות נפרדות, ניסו לברוח מהמדינה דרך הגבול למדינות שכנות. במהלך ניסיון בריחתם, נעלמו אותם יהודים והפרשה נותרה לא פתורה במשך שנים בלי שמשפחותיהם ידעו מה עלה בגורלם.

המידע אודות ההתקדמות בחקירה הועבר לרב הראשי ואב בית הדין הרבני הגדול, שלמה משה עמאר, אשר הוציא פסק הלכה הסומך ידו על מהימנות המידע באשר למות שמונה מתוך אחד עשר היהודים שנעלמו. פסיקה זו מאפשרת הכרזתם כנפטרים והנעת הליך התרת עגונות. במעמד המסירה למשפחות השתתף הרב בקשי דורון שנשא תפילה וברך אותן.