הכירו את מטוס האימון הבא של חיל האוויר

מטוס ה"לביא" הראשון הועבר לידי משרד הביטחון לאחר טיסת בכורה מוצלחת. מדובר במטוס אימון מתקדם, שיחליף את הסקייהוק הישן ויכין את החניכים להטסת הדור הבא של מטוסי הקרב המתקדמים. במסגרת העסקה רכשה ישראל 30 מטוסי "לביא" מאיטליה תמורת כמיליארד דולר. בתמורה תרכוש איטליה מטוסי ביון ולווייני ריגול בסכום זהה

משרד הביטחון קיבל היום (ה') לידיו את מטוס האימונים "לביא" - הראשון מתוך 30 מטוסי אימון מתקדמים שצפויים להגיע בשנתיים הקרובות לישראל, במסגרת עסקה שעלותה כמיליארד דולר. בקיץ הקרוב צפויים להגיע ארצה שני מטוסי ה"לביא" הראשונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מטוסי ה"לביא" - M-346 - ישמשו להדרכה בבית הספר לטיסה של חיל האוויר. מדובר במטוסים מתקדמים מאוד שנבחרו לאחר בחינה קפדנית, וזאת בשל עלות האחזקה הנמוכה שלהם, צריכת הדלק הנמוכה והעובדה שהם נחשבים לבטוחים מאוד ובעלי מערכות המאפשרות להדריך בבטחה חניכים צעירים.

מטוס הלביא יחליף את הסקייהוק הישן, שנמצא בחיל האוויר יותר מ-45 שנים. זהו המטוס שיכין את החניכים הצעירים להטסת הדור הבא של מטוסי הקרב המתקדמים: F35, F16 ו-F15 של חיל האוויר.

מטוס הלביא במפעל באיטליה (דוברות משרד הביטחון)

טקס הגלילה של המטוס הראשון התקיים היום במפעלי חברת "איירמאקי" האיטלקית, במעמד בכירי משרד הביטחון וחיל האוויר, וזאת לאחר שבימים האחרונים עבר המטוס טיסת בכורה מוצלחת.

"מטוס הלביא יהווה קפיצת מדרגה בהדרכת טייסי העתיד, ויכשיר אותם לדור הבא של מטוסי הקרב בחיל האוויר", אמר ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, תת-אלוף (מיל') שמואל צוקר. "משרד הביטחון פועל לזרז ככל הניתן את אספקת המטוסים. זאת במטרה לאפשר את החלפת מטוסי הסקייהוק הותיקים, המשמשים כבר כ-40 שנה את מערך ההדרכה של חיל האוויר, ולשפר את בטיחותם של חניכי הטיס".

רכישת מטוסי האימון בוצעה כחלק מעסקת ענק שנחתמה ביולי 2012 בין ממשלות ישראל ואיטליה. במסגרת העסקה, בתמורה לרכישת 30 מטוסי האימון בסכום של כמיליארד דולר, איטליה תקנה מטוסי ביון ולווייני ריגול בסכום זהה מהתעשיות הביטחוניות אלביט ורפאל. יתרת המטוסים צפויים להגיע לישראל בשנתיים הקרובות, על פי קצב ייצור מוערך של כ-1.5 מטוסים בחודש.