סוריה: "אם ישראל תמשיך, לא יהיה ביטחון באזור"

כ-10 שעות לקח לסורים לשבור שתיקה ולהתייחס לתקיפות של צה"ל הלילה בארצם. הטלוויזיה הסורית דיווחה על הרוג ומספר פצועים באזור קוניטרה. "אם ישראל תמשיך, לא יהיה ביטחון באזור", אמר הקריין

פחות מיממה לאחר פיצוץ מטען החבלה שהופעל נגד כוח צה"ל בגדר הגבול ברמת הגולן, ותקיפת צה"ל בסוריה שהגיעה בעקבותיה - התייחסות ראשונה מגיעה מדמשק לתקרית שעלולה להבעיר את האזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדיווח בטלוויזיה הסורית, סיפר הקריין על התגובה הישראלית הראשונית אתמול לעבר אזור הכפר קוניטרה והתקיפה הלילית שכוונה נגד מספר מטרות של צבא סוריה. לדבריו, אזרח סורי אחד נהרג בתקיפה ועוד מספר נפצעו. "ישראל עושה זאת כי הצבא הסורי מנצח את ארגוני הטרור", הצהיר הקריין שאיים כי אם המצב המתוח יימשך - לא יהיה ביטחון באזור.

מדובר בהתייחסות ראשונה בתקשורת הסורית לנושא, לאחר קרוב ליממה של שתיקה רועמת. בישראל ממשיכים לעקוב מקרוב אחר גדר הגבול, והרמטכ"ל גנץ הזהיר הבוקר את הסורים מפני ניסיון להמשיך בחילופי המהלומות. "אני מקווה בשבילם שיפסיקו עם השטויות", הדגיש גנץ במהלך ביקור שערך בבית ספר תיכון בגן יבנה. "אנחנו דרוכים ועוקבים אחרי מה שקורה, ומי שיפעל נגדנו מכל מקום ירגיש אותנו בחזרה".

"נמשיך לפעול – מי שיפעל מולנו יבין שהוא עושה טעות", אמר גנץ מאוחר יותר. "נפעל ככל שיידרש כדי להבהיר את זה. כך עשינו בעבר וכך עשינו גם עכשיו".

נשיא סוריה בשאר אסד (רויטרס)

נתניהו: "נפגע באלה שפוגעים בנו"

בפתח ישיבת הממשלה השבועית הבהיר ראש הממשלה נתניהו כי המטרות שהותקפו הלילה הן כאלה ששיתפו פעולה עם ההתקפות על כוחות צה"ל. "המדיניות שלנו היא מאוד ברורה: אנחנו פוגעים באלה שפוגעים בנו", אמר נתניהו. "אנחנו גם מסכלים כמיטב יכולתנו העברת אמצעי לחימה בים, באוויר וביבשה, והפעילות הזאת תימשך".

"מעת לעת אנחנו נדרשים לעשות פעולות תקיפות, כפי שאנחנו עושים עכשיו, כדי שהשקט הזה יימשך", הוסיף ראש הממשלה. "המדיניות התקיפה הזאת אחראית לכך שביטחון ישראל נשמר וישראל, יחסית לכל המזרח התיכון, שעובר את הטלטלה הכבירה הזאת שנמשכת ביתר שאת, היא המקום היציב והבטוח ביותר בכל האזור הזה"‬.

באירוע אתמול סמוך לכפר מג'דל שמס בצפון רמת הגולן נפצעו ארבעה חיילים שהובהלו בדרגות פציעה שונות לבית החולים רמב"ם בחיפה. מצבו של אחד מהם מוסיף להיות קשה, הוא סובל מפציעת ראש ומפגיעות רסיסים ומאושפז במחלקת טיפול הנמרץ בבית החולים. מצבם של שלושת החיילים הנוספים מוגדר כעת קל והם מאושפזים במחלקה האורטופדית כשהם סובלים מפגיעות רסיסים.

הרמטכ"ל מזהיר, ארכיון (דו"צ)

יעלון: "מי שינסה לפגוע בנו - דמו בראשו"

עוד קודם לכן התייחס שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, לתקיפת צה"ל: "הלילה תקפו כלי טיס של חיל האוויר מספר מטרות של גורמי צבא וביטחון סוריים, אשר אפשרו וסייעו לפעולת הטרור אתמול, בה הופעל מטען נגד כוח צה"ל שסייר בתוך שטח ישראל ופגע בארבעה לוחמי צנחנים. לא נסבול כל הפרה של הריבונות שלנו ופגיעה בחיילינו ואזרחינו, ונגיב בנחישות ובעוצמה כלפי כל מי שיפעל נגדנו, בכל עת ובכל מקום, כפי שעשינו זאת הלילה. מי שינסה לפגוע בנו - דמו בראשו".

הזירה שבה נפגע הגי'פ (חדשות 2)

יעלון הבהיר כי הממשלה רואה במשטר אסד אחראי למתרחש משטחו: "אם ימשיך לשתף פעולה עם גורמי טרור החותרים לפגוע במדינת ישראל, נוסיף לגבות ממנו מחיר כבד, באופן שיגרום לו להתחרט על מעשיו. נמשיך לפעול באחריות ובשיקול דעת כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל. אני מבקש לשלוח איחולי החלמה מהירה לפצועי התקרית אתמול".

בהכנת הידיעה השתתף גיא ורון.