ישראל תקפה מטרות בסוריה; יעלון: אסד אחראי

בתגובה לתקרית בה נפצעו 4 חיילי צה"ל בגבול הגולן, תקף הלילה חיל האוויר מטרות של צבא סוריה. בין המטרות: סוללות ארטילירה ומפקדות. יעלון: "נגרום לאסד להתחרט על מעשיו - מי שינסה לפגוע בנו דמו בראשו"

צה"ל תקף. ארכיון (רויטרס)

צה"ל תקף בסוריה, המתיחות בצפון גבוהה: בתגובה לפיצוץ המטען אתמול שהוביל לפציעתם של ארבעה חיילים, כוח צה"ל תקף הלילה (ד') מספר יעדים בשטח סוריה. המטרות שהותקפו כוללות מפקדות וסוללות ארטילריה של צבא סוריה - ובנוסף, הותקף מחנה אימונים השייך לצבא הסורי. בגזרת הצפון נשמרת גם הבוקר כוננות גבוהה מחשש לחידוש פעולות טרור נגד חיילי צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צה"ל תקף מספר מטרות של צבא וגורמי ביטחון סוריים ברמת הגולן הסורית אשר אפשרו וסייעו לביצוע פעולת טרור אתמול בשעות אחר הצהריים בה נפגעו 4 מכוחותינו", נכתב בהודעת דובר צה"ל. "צה"ל שומר לעצמו את הזכות לפעול בכל דרך ובכל זמן שיראה לנכון כדי להגן על תושבי המדינה".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס הבוקר לתקיפת צה"ל: "הלילה תקפו כלי טיס של חיל האוויר מספר מטרות של גורמי צבא וביטחון סוריים, אשר אפשרו וסייעו לפעולת הטרור אתמול, בה הופעל מטען נגד כוח צה"ל שסייר בתוך שטח ישראל ופגע בארבעה לוחמי צנחנים. לא נסבול כל הפרה של הריבונות שלנו ופגיעה בחיילינו ואזרחינו, ונגיב בנחישות ובעוצמה כלפי כל מי שיפעל נגדנו, בכל עת ובכל מקום, כפי שעשינו זאת הלילה. מי שינסה לפגוע בנו - דמו בראשו".

יעלון הבהיר כי הממשלה רואה במשטר אסד אחראי למתרחש משטחו: "אם ימשיך לשתף פעולה עם גורמי טרור החותרים לפגוע במדינת ישראל, נוסיף לגבות ממנו מחיר כבד, באופן שיגרום לו להתחרט על מעשיו. נמשיך לפעול באחריות ובשיקול דעת כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל. אני מבקש לשלוח איחולי החלמה מהירה לפצועי התקרית אתמול".

אתמול, בעקבות מטען חבלה שהופעל לעבר סיור צה"לי שעבר באזור גדר הגבול עם סוריה בצפון רמת הגולן, סמוך למג'דל שמס נפצעו ארבעה חיילי צה"ל. אחד מהם באורח קשה, שניים קל וחייל נוסף נפצע בינוני. ארבעתם עדיין מאושפזים בבית החולים רמב"ם בחיפה.

לאחר הפיצוץ למקום הוזעקו כוחות רפואה שפינו את הפצועים, בהם סגן מפקד גדוד שנפצע באורח בינוני, לבית החולים רמב"ם בחיפה באמצעות שני מסוקים צבאיים. כבר לאחר הפיצוץ, צה"ל השיב בירי ארטילרי כבד לעבר שורה של מטרות בסוריה.

"אסד אחראי", יעלון (רויטרס)

דיווח: מדובר בניסיון לחטוף חייל

מספר שעות בלבד לאחר הפיצוץ, רשת "אל-ערבייה" דיווחה כי האירוע היה "ניסיון לחטוף חייל". לפרסום אין אישור מכל מקור ישראלי.

עדיין לא ברור מי אחראי לאירוע וכעת נבדקות הנסיבות. מחקירה ראשונית עולה כי החיילים ירדו לבדוק תנועה חשודה באזור הגדר - ואז אירע הפיצוץ. כוחות רבים הוזעקו לזירה כדי לברר את נסיבות המקרה.

סגן מנהל בית החולים רמב"ם ד"ר מיכאל הלברטל אמר בשיחה עם חדשות 2 כי "כל הפצועים סובלים מפציעות רסיסים בפלגי גוף שונים. אנחנו נערכים להמשך הטיפול".

המקום בו התפוצץ המטען (חדשות 2)

נתניהו: "הגבול מתמלא בגורמי ג'יהאד וחיזבאללה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב אמש על האירוע, זמן קצר לאחר שהתרחש. "כוח צה"ל עלה על מטען ברמת הגולן", אמר בפתח ישיבת הסיעה. "אני מבקש לשלוח איחולי החלמה מהירה ושלמה לפצועים. הגבול עם סוריה מתמלא לאחרונה בגורמי ג'יהאד וחיזבאללה, והדבר הזה מציב אתגר חדש למדינת ישראל".

"בשנים האחרונות הצלחנו לשמור על שקט מול מלחמת האזרחים בסוריה", המשיך נתניהו, "וגם כאן נפעל בתקיפות כדי לשמור על ביטחון ישראל".