כך החלה ההסלמה בגבול הצפון

התקרית היום בצפון, בה נפצעו שלושה חיילי צה"ל מפיצוץ מטען, היא האחרונה בשורת תקריות אלימות בגבול במהלך החודש האחרון. מאז התקיפה בגבול סוריה -לבנון שיוחסה לישראל, נרשמו חמישה אירועים בגזרה הצפונית בה ניסו כוחות גרילה או גורמים סורים לפגוע בישראל

חודש מתוח בצפון (צילום מסך)

המטען ממנו נפצעו שלושה חיילי צה"ל היום (ג') מצטרף לשרשרת אירועים אלימים בגבול הצפון, המעידים על התחממות בגזרה. בצה"ל הבהירו כבר בסוף השבוע, לאחר הנחת המטען סמוך לגדר המערכת, כי "צה"ל רואה בממשלת לבנון ובארגון החיזבאללה אחראים על כל נסיון פגיעה בחיילי ובתושבי ישראל, וצה"ל שומר לעצמו את הזכות לפעול בכל דרך וזמן שייראה לנכון כדי להגן על תושבי המדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביום שבת האחרון חשודים ניסו להתקרב לגדר סמוך לכפר רג'ר באצבע הגליל, וצה"ל השיב בירי לעבר רועי צאן. החשודים נסוגו בחזרה לשטח לבנון, ולא היו נפגעים בתקרית.

שעות ספורות קודם לכן הונח מטען נגד סיור של צה"ל באזור הר דב. סיור של צה"ל עם שני האמרים ממוגנים עלה על מטען שהונח בגבול ישראל-לבנון, לא היו נפגעים או נזק. הצבא השיב בירי עשרות פגזים למספר נקודות חשודות בלבנון, ביניהן מוצב של חיזבאללה.

לפני כשבועיים נרשמה מתיחות בדרום רמת הגולן כשמטוסי קרב של חיל האוויר הוזנקו למקום לאחר שמטוסים סורים התקרבו מאות מטרים בלבד לגבול עם ישראל. המטוסים הסורים תקפו עמדות של המורדים באזור תל קודנא מול פארס, ולא היה מגע בין הכוחות, אך בצה"ל נזהרו מפני חריגה של כלי טיס עוין.

בתחילת החודש סוכל ניסיון פיגוע בגדר הגבול באזור צפון רמת הגולן. כוח צה"ל זיהה בשטח את הדמויות החשודות שהתקרבו לגדר הגבול וניסו להניח את מטען החבלה. החיילים הגיבו בירי פגזים וירי מנשק קל ומצה"ל נמסר כי זוהתה פגיעה במטרה. גורמים בצה"ל האשימו את חיזבאללה בהכוונת הפעולה והורו לחקלאים לא לפעול ליד גדר הגבול בגולן - מחשש לאש צלפים.

שעות ספורות לאחר האירוע, פרסם צה"ל תמונות המתעדות את הנחת המטען ואת ירי צה"ל בתגובה כפי שנצפה מהצד הסורי. בחודש שעבר החלה המתיחות בצפון, בעקבות התקיפה המיוחסת לחיל האוויר בגבול סוריה-לבנון , שבה נהרגו כמה פעילי חיזבאללה על פי הדיווחים והושמדו טילים ומשגרי טילים שהועברו מסוריה.