דיווח: התרחיש הישראלי להיעלמות המטוס המלזי

רשת "פוקס ניוז" מדווחת כי גורמי ביטחון בישראל גיבשו רשימת תרחישים אפשריים בעקבות היעלמות המטוס המלזי. על פי אחד התרחישים, המטוס נחטף לאירן ושם הועמסו עליו חומרי נפץ לטובת פיגוע חבלני

גם בישראל מודאגים. ארכיון (רויטרס)

תעלומת המטוס המלזי טרם נפתרה, אך ברחבי העולם וגם בישראל ממשיכים להעלות תרחישים אפשריים לסיבות שהביאו להיעלמותו. רשת "פוקס ניוז" האמריקנית דיווחה הלילה (ג') כי גורמי ביטחון בכירים בישראל גיבשו רשימה מסווגת של תרחישים, ביניהם גם תרחיש לפיו המטוס נחת באירן על מנת להסב אותו לטובת פיגוע חבלני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי התיאוריה שהעלו הגורמים הביטחוניים, מטוס חברת "מלזיה איירליינס" נחטף לאירן, ושם הועמס בחומרי נפץ. התרחיש, שאינו מבוסס על ראיות ממשיות, מתבסס ככל הנראה על העובדה כי שניים מנוסעי המטוס הנעלם היו אזרחי אירן בעלי דרכונים גנובים.

לפני יומיים פורסם בחדשות 2 כי ישראל החמירה וחידדה את נהלי הבטיחות בתחום התעופה בכל הקשור לכניסת מטוסים לתחומה, בשל חוסר הוודאות והקשר האפשרי למעשה טרור בעקבות היעלמות המטוס.

בימים האחרונים קיימו גורמי ביטחון בישראל שורה של הערכות מצב נוכח ההיעלמות המסתורית הזו ומה שנדרש לגזור מכך עבור חברות התעופה הזרות שנכנסים למרחב האווירי של ישראל, אחת ההנחיות היא שמטוסים זרים יזדהו מוקדם הרבה יותר ממה שהיה נהוג עד כה כשהם מתקרבים למרחב האווירי של ישראל.

נהלי הכניסה הוחמרו (רויטרס)

המילים האחרונות מהמטוס נאמרו ע"י טייס המשנה

יחד עם ההנחיה הזו, הוחלט על עוד שורה ארוכה של נהלים - שמטעמי ביטחון נותרו חסויים. יש לציין כי המנגנון שמבקר ומפקח על הכניסה של מטוסים אזרחיים לישראל מורכב מחיל האוויר ואגף הביטחון במשרד התחבורה עובד כבר שנים רבות בנהלים הללו, אבל נוכח היעלמות כל כך חריגה של מטוס - ייתכן כי יש לערוך שינויים מסוימים.

אתמול חשפה חברת התעופה המלזית את חילופי המסרים האחרונים שנשמעו מהמטוס, לפיהם טייס המשנה, פאריק עבדל חאמיד, אמר "הכל בסדר, לילה טוב", ולא הקברניט כפי שסברו תחילה.

עם זאת, טרם ברור מתי בדיוק כובתה מערכת הקשר במטוס, אולם ידוע כי בזמן שנאמרו אותן מילים, מישהו כבר החל לפרק את מערכת הניווט של המטוס, ככל הנראה כדי שהוא לא יימצא.