בעקבות האסון במלזיה: ישראל מחדדת נהלי בטיחות התעופה

בעולם עוקבים בדאגה אחר הטיסה המלזית שנעלמה, אך בשל חוסר הוודאות והקשר האפשרי למעשה טרור, מחדדים בישראל את נהלי הבטיחות. בדיון של גורמי ביטחון ותעופה הוחלט להחמיר את נהלי כניסת כלי טיס לשטח האווירי המקומי

בישראל מחדדים הנהלים. ארכיון (איתי צין)

פרסום ראשון: בכל העולם וגם בישראל כמובן עדיין לא יודעים מה עלה בגורלו של המטוס המלזי שנעלם, אבל בשל חוסר הוודאות והקשר האפשרי למעשה טרור, ישראל מחמירה ומחדדת את נהלי הבטיחות בתחום התעופה בכל הקשור לכניסת מטוסים לתחומה - כך הוחלט בדיון של גורמי ביטחון ותעופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בימים האחרונים קיימו גורמי ביטחון בישראל שורה של הערכות מצב נוכח ההעיעלמות המסתורית הזו ומה שנדרש לגזור מכך עבור חברות התעופה הזרות שנכנסים למרחב האווירי של ישראל, אחת ההנחיות היא שמטוסים זרים יזדהו מוקדם הרבה יותר ממה שהיה נהוג עד כה כשהם מתקרבים למרחב האווירי של ישראל.

מה עלה בגורלו של המטוס המלזי? (AP)

יחד עם ההנחיה הזו, הוחלט על עוד שורה ארוכה של נהלים - שמטעמי ביטחון יישארו חסויים. יש לציין כי המנגנון שמבקר ומפקח על הכניסה של מטוסים אזרחיים לישראל מורכב מחיל האוויר ואגף הביטחון במשרד התחבורה עובד כבר שנים רבות בנהלים הללו, אבל נוכח היעלמות כל כך חריגה של מטוס - ייתכן כי יש לערוך שינויים מסוימים.

היעלמות המטוס המלזי: "אשת הטייס נטשה לפני הטיסה"

בתוך כך, יותר משבוע חלף מאז נעלמה טיסה MH370 ממסכי המכ"ם של הבקרה האווירית, אך נראה כי התעלומה עוד רחוקה מפתרון: מידע חדש שנחשף היום (א') בעיתון "דיילי מייל" מעלה כי בשעות שקדמו להיעלמות היה הטייס זהארי אחמד שאה נסער במיוחד, בשל נסיבות משפחתיות ואישיות.

התעלומה נמשכת, מלזיה (רויטרס)

על פי הדיווח, יממה בלבד לפני שהמריא מקואלה לומפור לעבר בייג'ינג, עזבו אשתו ושלושת ילדיו של הטייס את ביתם המשותף, מסיבה שאינה ידועה. במקביל מתרבים דיווחים המתארים את שאה, בן 53, כתומך "פנאט ואובססיבי" של מנהיג אופוזיציה במדינה. שעות בלבד לפני שיצאה הטיסה לדרכה, גזר בית המשפט חמש שנות מאסר על המנהיג האופוזיציה, לאחר שהורשע בביצוע מעשה סדום.

מקורות משטרתיים במלזיה אומרים כי שאה היה פעיל פוליטי נלהב וכי הרשעתו של מנהיג האופוזיציה, אנוואר אברהים, הטרידה אותו עמוקות. אברהים, ראש ממשלת מלזיה לשעבר, הורשע במהלך משפט שנוי במחלוקת. תומכיו של מנהיג האופוזיציה טענו כי מדובר באישומים כוזבים וברדיפה פוליטית.