חיל האוויר מציג: "מילון הטייסים"

סא"ל רונן כתב לפני יותר מ-20 שנה את "מילון סגני מפקדי הטייסות" בחיל האוויר, שמגחיך ביטויים שחזרו על עצמם. לכבוד הפורים, בחיל האוויר פרסמו חלקים ממנו. מה זה "תקלה בארץ התקלות" ולמה "הצלחה חלקית" היא כישלון מוחלט?

גם על הטייסים צוחקים. ארכיון (רויטרס)

לפני יותר מ-20 שנה סגן-אלוף רונן כתב את "מילון סגני מפקדי הטייסות" שמעניק הצצה ייחודית להומור החיל-אווירי. לכבוד הפורים, באתר חיל האוויר פרסמו חלקים מהמסמך, שהפך לימים לנוסטלגי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"חיל האוויר מתמחה בתדריכים ותחקירים אינסופיים", הסביר סא"ל (מיל') רונן, שחיבר את המילון לפני כשני עשורים. "עיקר החומר הוא מתדריכים שנמשכו נצח ולא הצלחתי להירדם בהם".

המילון מכיל בתוכו את המושגים הנפוצים שהפכו לשפתם השנייה של המפקדים, ואת פרשנותו של סא"ל (מיל') רונן, ושל שאר צוותי-האוויר בטייסת שאינם שייכים לסגל הפיקוד (המכונים בשפת חיל-האוויר, "האופוזיציה").

חלק מהמילים במילון: "הצלחה חלקית" - כישלון מוחלט, "אני לא מאשר" - אני חשוב, "אפס תקלות" - אין חיה כזאת, "אוויראות" - תכונה מופשטת המבדילה בין טייסים לטובי בנינו, "מסוקאות" - אוויראות עם רגשי נחיתות.

חלק מהמילון (אתר חיל האוויר)

(אתר חיל האוויר)

"מטרת העל הייתה להגחיך ביטויים שחזרו על עצמם", ציין סא"ל (מיל') רונן. "מטבע הדברים המפקדים, הקואליציה, הם עמודי התווך באספקת המילים. למנהלי הקואליציה היה הרבה בטחון עצמי, והם ידעו לצחוק על עצמם".

במסמך המצחיק, שתחילה הופץ לבודדים אך אחר כך התפשט סא"ל רונן צוחק על כולם: אנשי הגף הטכני, החזאים ואפילו על מפקד חיל-האוויר. בחיל האוויר ציינו כי למרות שהמילון נכתב לפני שנים רבות, הוא עדיין רלוונטי לשנת 2014.