שר הביטחון מסכם שנה בתפקיד: "אבו מאזן הוא לא פרטנר"

שנה אחרי שנכנס ללשכת שר הביטחון, יעלון מדבר בריאיון בלעדי. הוא לא מאמין באפשרות של "זבנג וגמרנו" בעזה, טוען כי הסכם שלום לא יקרה בדורו וגם מותח ביקורת על קרי, הפעם במרומז

שנה אחרי שנכנס לתפקידו ולאחר שלושה ימים סוערים של ירי רקטות, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון מתייחס בריאיון בלעדי ל"פגוש את העיתונות" לאפשרות בה ישראל תצטרך לכבוש מחדש את רצועת עזה, טוען כי אבו מאזן הוא לא פרטנר להסדר קבע, מדבר בזהירות על מזכיר המדינה קרי, לא מבלי רמיזות ביקורתיות, וגם זועם על ההתלהמות סביב חוק הגיוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני שמח שהאזרחים נהנו מביטחון השנה בתחום הטרור והרקטות - אבל לכל מי שעוסק בדברים מאחורי הקלעים זו לא היתה שנה שקטה", פותח יעלון את דבריו בתום שנה בלשכת שר הביטחון.

למרות שהוא סבור כי לעיתים צריך להגיב בעוצמה כדי להוביל לשקט, הוא לא מאמין בעמדתו של שר החוץ ליברמן לפיה יש לכבוש את עזה. "אין בעזה פתרון של זבנג וגמרנו", אומר שר הביטחון, "נעשה זאת ומה אחר כך? צריך לדון בכך בקבינט בכובד ראש, אני לא יודע לאיזו מסקנה נגיע".

באשר למשא ומתן עם הפלסטינים יעלון מדבר על תהליך התפכחות שעבר. "תמכתי באוסלו", הוא מציין, "גם היום אני מאמין שחיי אדם קודמים לאדמה, אבל גיליתי שהסכסוך הוא על כל פלסטין, הם לא מכירים בזכותנו להתקיים כאן. זו עמדתו הנחרצת של ראש הממשלה. לא ניתן להגיע להסכם עם הפלסטינים ללא הכרה במדינה יהודית".

"לא פרטנר". אבו מאזן, ארכיון (AP)

"לא יודע אם קרי מתווך הוגן"

לדבריו, יו"ר הרשות הפלסטינית חוזר על תרגילים ישנים. "אבו מאזן חוזר על טריק אוסלו, ללא הכרה והבטחה", ציין. "אבו מאזן הוא פרטנר לקבל לא פרטנר לתת. הוא לא פרטנר להסכם קבע שבסופו יש הכרה במדינת ישראל".

לדבריו, יו"ר הרשות הפלסטינית לא התקדם במאום בחודשים האחרונים. "הוא רק קיבל אסירים. מדינה לא מקימים בהכרזה באו"ם, אלא בשטח. יהודה ושומרון ועזה תלויים בנו".‎ יעלון מזהיר מפני מצב בו ישראל תצא מיהודה ושומרון. "אם אנחנו לא נהיה ביהודה ושומרון - חמאס יעלה שם במקום אבו מאזן", טען.

לאור הסערה שעוררו דבריו בעבר, נראה כי יעלון נזהר יותר כשהוא מדבר על מזכיר המדינה האמריקני. "אנחנו התחייבנו לאסירים פלסטיניים טרום אוסלו, לא התחייבנו לערביי ישראל, קרה מה שקרה בתיווך של קרי. לא התחייבנו לשחרור ערביי ישראל. אבו מאזן לא קיבל מקרי מה שקרי קיבל ממשלת ישראל".

למרות אמירותיו, הוא מסרב להתייחס במישרין להוגנות שבתיווכו של מזכיר המדינה. "אני לא יודע אם קרי מתווך הוגן", ציין, "נראה בסוף התהליך"‎.

"חוק הגיוס ראוי, הבעיה היא ההתלהמות"‎

כשהוא מתייחס לחוק לגיוס לחרדים הוא מותח ביקורת בעיקר על ההתלהמות שנוצרה סביבו. "הבאנו לעלייה משמעותית בגיוס החרדים עוד לפני החוק. זה פצע פתוח בחברה הישראלית. הייתי רוצה לראות את כל צעירי המדינה משרתים אותה, כולל ערבים. כשמתלהמים לצערי גורמים לנסיגה", אמר.

יעלון מדגיש כי לא סביר שנראה תמונות של חרדים שהולכים לכלא. "החוק הוא ראוי, הרי לא מתכוונים לעקור תלמידי ישיבה מספסל הלימודים לכלא". שר הביטחון מציין כי המטרה היא לפתוח מסלולים שיאפשרו לצעירים חרדים לשרת במקומות שבהם במקומות שלא יפגעו באורח חייהם.

בריאיון התייחס גם למחלוקת בינו לבין השר להגנת העורף גלעד ארדן על סמכויות הטיפול בעורף. "השר ארדן הוא שר מצויין והוא כבר הוכיח זאת, אבל מי שאחראי על הביטחון זה שר הביטחון", הדגיש יעלון, אם המשרד להגנת העורף לא מתואם זה לא עובד. יש פה חוסר הבנה מה זה העורף, ובסופו של דבר האחריות היא עלי".