הלוחם האגדי מאיר הר ציון הלך לעולמו

צה"ל נפרד בצער מאחד מלוחמיו הגדולים ביותר: מאיר הר ציון, מי שהיה שותף בהקמת יחידת 101 של הצנחנים וסיירת מטכ"ל ונחשב לאחד הלוחמים הנועזים בתולדות המדינה הלך לעולמו בגיל 80 לאחר מאבק במחלה קשה

מגיבורי צה"ל לדורותיו. הר ציון (חדשות 2)

הלוחם האגדי הלך לעולמו: מאיר הר ציון, ממקימי יחידת 101 וסיירת הצנחנים, הלך הבוקר (ו') לעולמו והוא בן 80. הר ציון נפטר הבוקר בביתו באחוזת שושנה שבכוכב הירדן כשמשפחתו לצדו, זאת לאחר שסבל בשנים האחרונות ממחלה קשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הר ציון נחשב לאחד מגיבוריו הגדולים של צה"ל לדורותיו: הוא זכה בצל"ש, שהומר בהמשך לעיטור העוז, על חלקו במבצע כנרת בדצמבר 1955 בו פיקד על כוח בן כשבעים לוחמים מסיירת הצנחנים.

בשנים האחרונות התמודד עם מחלה קשה (חדשות 2)


את תחילת שירותו הצבאי עשה הר-ציון בנח"ל כמדריך בקורס טוראים ראשונים. בזכות היותו סייר שהכיר כל פינה בישראל ומעבר לה, הוא גויס ליחידה 101, יחידת הקומנדו שהוקמה בחטיבה 16 הירושלמית על ידי האלוף במיל' וראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון ז"ל.

בהמלצת הרמטכ"ל משה דיין, הוסמך הר ציון לקצונה ללא קורס קצינים - ובגיל 21 היה לסרן הצעיר בצה"ל. "כמפקד מחלקה, מפקד פלוגה ומפקד הסיירת החטיבתית נשא מאיר הר-ציון תמיד במשימות הקשות ביותר", כתב עליו שרון. "תוך זמן קצר, הפך מאיר ללוחם הנועז ביותר של יחידה 101 והצנחנים, לסייר מעולה ואולי המעולה ביותר שידע צה"ל מעודו".

בדצמבר 1953 הוביל הר ציון את לוחמי יחידה 101 לפשיטה וחדירת עומק מנתיב הל"ה לפרברי חברון. הפשיטה לחברון, נחשבה לאחת הפעולות הנועזות ביותר של ה- 101. עם פירוק היחידה ומעבר חייליה לגדוד 890 בצנחנים, מונה הר-ציון למפקד פלוגה א' - "סיירת הצנחנים".

הר ציון עם אריאל שרון (אסף קוטין, במחנה)

בפברואר 1956 הוענק לו צל"ש על "אומץ לב ומנהיגות למופת בקרב", אותם הפגין במהלך מבצע "עלי זית" בדצמבר 1955, בו בוצעה פשיטה על מוצבי הצבא הסורי בגדה המזרחית של הכינרת. בשנת 1973 הומר הצל"ש בעיטור העוז.

"בעיני, הר ציון הוא החייל הטוב ביותר שקם לצה"ל", כתב עליו משה דיין. "יתכן שגם לולא נפצע לא היה מגיע לדרגת פיקוד גבוהה. כוחו לא היה במתן הוראות לאחרים, אלא בהבנת המתרחש בשדה הקרב, בידיעת המעשה הנכון ובכושרו המופלא בתור לוחם. בימי שהיתי בתפקיד, הוא היחיד שקיבל דרגות קצונה בלי שיעבור את בית הספר לקצינים. לא היה לו מה ללמוד שם. לו נשלח לקורס זה, היה צריך להורות לאחרים ולא לשמוע תורה מפיהם."

במערכת הפוליטית ספדו להר ציון: "הנועז שבלוחמים"

‫ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד להר ציון: "הוא היה מגדולי גיבורינו - לוחם נועז ספוג ברוח אהבת הארץ והעם. יחד עם חבריו הלוחמים הוא סלל נתיבים חדשים של יוזמה ותעוזה בפעולות צה"ל והעניק השראה לדורות של חיילים שבאו אחריו. הכרתי את מאיר כצנוע ומופנם, ומכמה חודשים בהם סייע לי לאמן את חיילי ביחידה למדתי להכיר אישיות ייחודית שעל כתפיה וכתפי חבריו הוקם הכוח המגן של עמנו. אני מצדיע ללוחם אגדי שתמיד ישמש מופת להקרבה למען המולדת"‬.

נשיא המדינה, שמעון פרס, ספד לו אף הוא: "עם ישראל צריך להוריד היום את דגליו לזכרו. לא היה אדם אמיץ ממנו, לוחם עז שהיה מוכן להקריב את חייו למען ישראל פעם אחר פעם. הוא ראה את המוות בגובה עיניו ולא נבהל ולא ניסוג. הוא נפצע פצעים אנושיים ועמד בהם בצורה חסרת תקדים. שבע נפל ושמונה הוא קם. הפעם השמינית בבניין משק חקלאי "באחוזת שושנה" כי יעוד חייו היה לעבד במו ידיו את אדמת המולדת שהוא כה אהב".

עוד הוסיף פרס: "הוא לא ידע פשרות, הוא לא דחה קרבות, הוא לא הפסיק לרגע את אהבתו האדירה לארץ ישראל. הוא היה כבר לאגדה בימי חייו, אם לא בעיניו הוא, הרי בעיני כל אלה שידעו את גבורתו ואת לחימתו. במעשיו הגשים את הפסוק 'ידו האחת עושה את המלאכה וידו השנייה מחזקת את השלח', יהי זכרו ברוך".

הר ציון בימיו ביחידה 101 (לע"מ)

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ספד אף הוא לגיבור צה"ל: "מאיר הר ציון, שהלך היום לעולמו, הוא מגדולי הלוחמים בתולדות צה"ל, מפקד נועז ויוצא דופן, שהשפעתו על עיצוב דורות של לוחמים ויחידות הייתה מכרעת. קצין אמיץ בצורה בלתי רגילה, אשר הביא בשדה הקרב לידי ביטוי את יכולותיו הנדירות כלוחם והיה חלק ממתי מעט שהקימו ועיצבו את הטובות שביחידות צה"ל".

יעלון המשיך ושיבח את פועלו של הלוחם האגדי: "מאיר הר ציון תמיד היה שם, בראש הלוחמים, תמיד חתר למגע והוביל את חייליו בזכות כישורי סיור ולחימה גבוהים; תמיד שאף להיות בקו החזית, בין אם מי שמוביל כוח אל היעד ובין אם כמי שמוכן לחרף את נפשו על מנת לחלץ פצועים. בכך היה למעשה ממניחי היסודות של צה"ל כצבא החותר למגע ושעבורו ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה. דורות של לוחמים גדלו ויגדלו על הסיפורים אודות מאיר הר ציון, על היצירתיות הרבה שגילה ועל הנועזות שהפגין בשדה הקרב. יהי זכרו ברוך".

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, ספד להר ציון: "גיבור ילדותי הלך לעולמו הבוקר. הוא היה גדול לוחמי צה״ל. דורות של לוחמים גדלו על ״פרקי יומן״, על השלמת משימה בכל מחיר, על תעוזה עברית, על ניווט בדד בלילה, על פעולות תגמול, על אי-הפקרת חבר, על דרישות בלתי מתפשרות, על אהבת ארץ ישראל. יהי זכרך ברוך, גיבור ישראל.״