רגיעה? רקטות נורו לאזור אשקלון

למרות הדיווחים על הפסקת אש, הירי מעזה נמשך. שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצת חוף אשקלון. שר הביטחון יעלון אומר כי ישראל נערכת לכל האפשרויות ומבהיר: "נדע להלום במי שצריך במידה שהפרובוקציות יימשכו"

"נערכים לכל אפשרות". ארכיון (פלאש 90)

אחרי הודעת הג'יהאד האסלאמי שלפיה הושגה הפסקת אש עם ישראל, משגר אחר הצהריים (ד') שר הביטחון משה (בוגי) יעלון מסר תקיף כלפי ארגוני הטרור ברצועת עזה ואומר כי בישראל "נערכים לכל האפשרויות, שקט ייענה בשקט אך נדע להלום במי שצריך להלום במידה שהפרובוקציות יימשכו". זמן קצר לאחר מכן התפוצצו שתי רקטות בשטחים פתוחים באזור המועצה האזורית חוף אשקלון. לא היו נפגעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"איננו ששים להסלמה, אבל לא נעבור לסדר היום על שום פרובוקציה של אחד מהארגונים ברצועה", אמר שר הביטחון. "תגובת צה"ל על ירי הרקטות שיזם הג'יאהד האסלאמי הייתה חריפה. הג'יהאד האסלאמי הוא האחראי לירי ולכן הוא שילם מחיר כבד". יעלון שלח גם אזהרה מפורשת לחמאס ואמר כי הוא האחראי על הנעשה ברצועה: "אם הוא לא יאכוף את השקט בעזה - גם הוא יישא באחריות".

"אני רוצה לחזק את תושבי הדרום על עמידתם האיתנה", הוסיף שר הביטחון. "המשיכו בשגרה וצה"ל ימשיך להגן עליכם".

בכיר בג'יהאד האסלאמי: "הושגה הפסקת אש בתיווך מצרי"

יממה אחרי תחילתו של סבב הלחימה, הודיע בצהריים ארגון הג'יהאד האסלאמי כי הושג הסכם על רגיעה בתיווכה של מצרים. "ההפסקה תימשך עד שישראל תפר אותו", הצהירו בארגון. מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי רמדאן עבדאללה שלח אמר כי בתיווך המצרים הושגו הבנות שלפיהן לא יופרו כללי הרגיעה שהושגו בעבר. לדבריו, אם ישראל תשמור על השקט - גם הג'יהאד לא יבצע ירי.

מוקדם יותר אמר גורם פלסטיני רשמי לסוכנויות הידיעות AP כי למרות שינוי השלטון בקהיר, מצרים קידמה הסכם הפסקת אש. "גורמים בממשל המצרי יצרו קשר עם גורמים בשני הצדדים כדי להביא לרגיעה", אמר הבכיר הפלסטיני שלקח חלק בשיחות.

הסבב הנוכחי מאחורינו? ארכיון (רויטרס)

אבו מאזן גינה את סבב האלימות

כמעט במקביל להודעה על רגיעה, תקף צה"ל בצהריים שוב ברצועת עזה. כלי טיס של חיל האוויר הפציצו שבע מנהרות הברחה באזור רפיח. הפלסטינים דיווחו על שלושה פצועים. "צה"ל לא יסבול כל ניסיון פגיעה באזרחי מדינת ישראל ובחיילי צה"ל וימשיך לפעול בנחישות ובעוצמה כנגד כל גורם אשר מפעיל טרור נגד מדינת ישראל", נמסר מדובר צה"ל לאחר התקיפה.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינה היום את סבב האלימות הנוכחי. "אנו מגנים כל הסלמה צבאית, כולל ירי של רקטות", אמר במסיבת עיתונאים שכינס עם ראש הממשלה הבריטי דיוויד קמרון בבית לחם. ראש ממשלת בריטניה גינה גם הוא את הירי וחזר והדגיש את היתרונות ששני העמים יוכלו להפיק מתהליך השלום.

קצת לפני השעה 11:00 נשמעה אזעקה באשדוד ובאשקלון. שתי רקטות נורו לעבר האזור ונפלו בשטחים צפונית לאשדוד. לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. בעקבות הירי, הנחו בעיריית אשדוד להפסיק את יום הלימודים במוסדות חינוך שאינם ממוגנים, וכ-3,000 תלמידים שוחררו לביתם. בשאר מוסדות החינוך הלימודים המשיכו כסדרם. "לא הופתענו מהאזעקה", סיפר יניב תושב אשדוד לאחר הירי. "למעשה כבר הכנו את הממ"ד אמש. אנחנו מחזקים את צהל וסומכים על הדרג המדיני שיעשה את העבודה".

הסלמה בדרום - הסיקור המלא:

התגובה לירי: חיל האוויר תקף בעזה

הג'יהאד מאיים: אם צה"ל יתקוף נרחיב את הירי

נתניהו: "אין שקט בדרום? יהיה רעש בעזה"

מתקפה על הדרום: לפחות 60 רקטות נורו מעזה

אחרי הירי, בהלה בדרום: "חוזרים למקלטים"

ליברמן: "אין מנוס מכיבוש הרצועה"

אחרי הירי: צה"ל תקף תשתיות טרור בעזה