פעיל חמאס חשוד בניסיון פיגוע באמצעות חיתוך צינורות גז בירושלים

הותר לפרסום: תושב מזרח ירושלים, שביצע בעבר פיגוע באמצעות גרזן, הודה שחיבל בהזדמנויות שונות במערכות גז בבנייני מגורים בירושלים בניסיון לפגוע באזרחים. הרקע - לאומני. את ההשראה קיבל מתקלת הגז הקטלנית בבירה. לפני כשבוע הוזעקו כוחות ההצלה לשכונות ארמון הנציב וגילה בבירה לאחר שהורגשה דליפת גז חריפה

ספג השראה מהפיצוץ בגילה - וחשוד שחתך צינורות גז במטרה לרצוח: תושב מזרח ירושלים, בן 48 ואב לשישה מג'בל מוכאבר, נעצר בשבוע שעבר בחשד שהוא העומד מאחורי חיתוך צינורות הגז בשכונות ארמון הנציב וגילה בבירה בשבועיים האחרונים - כך הותר הבוקר לפרסום. בחקירתו הוא הודה במעשיו ואמר כי חיבל בצינורות על רקע לאומני על מנת לגרום לפיצוץ בדומה לזה שהתרחש בשכונת גילה בינואר האחרון - והביא אז למותם של ארבעה בני אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

החשוד, עזיז מוסא סאלם, טען בחקירתו כי ביצע את המעשים לבדו, זאת על רקע כניסת יהודים להר הבית ובשל מה שהגדיר כ"פגיעה בחפים מפשע ברצועת עזה". הוא ניסה לטשטש את עקבותיו לאחר ביצוע המעשים ואף הגיע לשכונת גילה לאחר שנסע בשני אוטובוסים. 

בעברו, החשוד היה מוכר כפעיל חמאס שאף נקשר לפיגוע שאירע בבירה באפריל לפני כשנתיים. בחקירתו הביע "אכזבה" מכך שלא הצליח להרוג יהודי חרדי שנפצע כתוצאה ממכת גרזן שהנחית עליו.

ארון הגז בבניין בירושלים (אריק אבולוף, כבאות והצלה ירושלים)

האירוע הראשון של חיתוך צינורות גז שהחשוד נקשר בו אירע ב-23 בפברואר. שני אירועים נוספים התרחשו בשבוע הראשון של חודש מרס. במשטרה מדגישים את חומרת המקרים האלה ומגדירים אותם כעליית מדרגה בהתמודדות עם אספקט חדש של טרור.

"יחידות מיוחדות בשיתוף השב"כ עצרו אותו בביתו לאחר איתורו", אמר הבוקר פקד יניב פיאמנטה, קצין קישור בימ"ר ירושלים. "הוא הודה בכל המעשים, הן בפיגוע הדקירה והן בכלל הזירות שבהן חיבל בצינורות הגז בשכונות ארמון הנציב וגילה. הוא מציין שאת חיתוך הצינורות עשה בהשראת האירוע שהתרחש בינואר בגילה". 

"לפעולת כוחות ההצלה שפינו את הדיירים במהרה מהבניינים הייתה חשיבות עצומה כיוון שבכל בניין ישנה כמות אדירה של דיירים", הוסיף פקד פיאמנטה וקרא לציבור לשמור על עירנות.

כוחות ההצלה פינו דיירים רבים מחשש לפיצוץ

לפני כשבוע כוחות כיבוי והצלה הוזעקו בעקבות דיווח על דליפת גז בשלושה בניינים ברחוב רבינוביץ' וברחוב בן יוסף בירושלים. הכוחות שהגיעו למקום פינו את התושבים מבתיהם והחלו לפעול לעצירת הדליפה. כבר בבדיקה הראשונית הועלתה ההשערה כי ככל הנראה מדובר בניסיון חבלה מכוון בצינורות הגז. בעת סגירת ברזי הצוברים בבניינים התגלו מקורות הצתה בוערים, שנועדו ככל הנראה לגרום לפיצוץ.

הכבאים פינו כ-50 מדיירי הבניין והחלו לאוורר את המקום. בשירותי הכבאות וההצלה ציינו כי לולא הייתה ננקטת פעולה מהירה מצדם היה נגרם אסון בקנה מידה גדול מאוד. גורמים בחברת הגז אשר טיפלו באירוע סיפרו כי מדובר בניסיון השביעי לפגוע בתשתיות הגז בשכונה בתוך עשרה ימים בלבד. "בדרך כלל מדובר בחיתוך של צינור קטן, שמוביל לבית אחד או למספר בתים, אך הפעם נחתך צינור גז ראשי, בעל פוטנציאל נפיצות גבוה מאוד", אמר גורם בחברת הגז.