מאבק משפטי: הטוראית הלא יהודייה תקבל פטור מצה"ל?

טוראית ו' שהואשמה בהשתמטות מגיוס ונכלאה – טוענת לאפליית דת. היא ובן זוגה "ידועים בציבור" – כי היא לא יהודיה ולא יכולה להינשא בישראל. סנגורה פנה לראש אכ"א – ודורש לפטור אותה מהשירות בשל הנסיבות. הוא איים שאף יפנה לבג"ץ כי מדובר בעניין תקדימי

ארכיון (מאור רוזנשטיין)

אם טוראית ו' הייתה יהודיה - היא ככל הנראה לא הייתה יושבת עכשיו בכלא הצבאי בשל השתמטות מגיוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הליכי המיון הראשוניים לצה"ל היא התייצבה בלשכת הגיוס, והסבירה לטענתה כי היא מנהלת משק בית משותף עם בן זוגה מזה שנים - ממש כמו זוג נשוי. עם זאת, למרות היותה לא יהודייה היא לא הייתה יכולה להינשא לו בישראל - וגם נישואים אזרחיים בחו"ל לא היו אופציה עבורה - כי לבן זוגה יש צו עיכוב יציאה מהארץ בשל חובות כספיים.

למרות הרצון העז שלה ושל בן זוגה להינשא - הם לא יכולים לעשות כן. על פי פקודות הצבא, חיילת בשירות חובה שנישאה תפוטר משירות ביטחון לאלתר - אך בשל המצב שנוצר היא נותרה לטענתה חסרת אונים. על כן היא הואשמה לאחרונה בהשתמטות מגיוס למשך שנתיים.

לאורך תקופת מאסרה בכלא בימים האחרונים, היא נתקלה בקשיים נפשיים רבים וקיבלה טיפול מגורמי בריאות הנפש. בנוסף, היא טענה עם מעצרה כי לא קיבלה צווים לגיוס - כי אלה נשלחו לבית הוריה, איתם לטענתה היא לא בקשר מאז גיל 15.

בתביעה הצבאית טענו מנגד בדיון בעניינה כי ביום הגיוס נוצר קשר עם אביה של הנאשמת, שהסכים להעביר לה את המסר שעליה להתייצב ולא הכחיש שום קשר אליה - ועל כך התבסס כתב האישום בעניינה.

עו"ד עידן דביר (יואב חסקלוביץ')

"אנוסה להישאר בסטטוס ידועה בציבור"

כבוד השופט סא"ל כרמל ווהבי החליט להאריך את מעצרה - והעביר בקשה להפנות את הנאשמת לבדיקת קב"ן דחופה בכלא.

לדבריה ולטענת סנגורה עו"ד עידן דביר, מדובר באפליה על רקע דת. עו"ד דביר אף שלח מכתב לראש אכ"א אלוף אורנה ברביבאי ולמפקד מיטב, בו ציין כי הוא מתכוון לפנות לבג"ץ אם היא לא תקבל פטור משירות.

"יש מקום להחיל את הפקודה הנ"ל על מרשתי באופן חריג", הוא ציין במכתבו. "מרשתי ובן זוגה מנהלים משק בית משותף כשל בני זוג נשואים לכל דבר ועניין מזה כארבע שנים, והם אף הסדירו את יחסי הממון ביניהם באמצעות 'הסכם לחיים משותפים'".

לדבריו, מוסד ה"ידועים בציבור" הוכר זה מכבר ע"י בתי המשפט והפסיקה בישראל כמוסד שווה זכויות למוסד הנישואים, למעט בעניינים שוליים. לטענתו, הדברים מקבלים משנה תוקף בנסיבותיה המיוחדות. "מקום בו מרשתי אנוסה להישאר בסטטוס של ידועה בציבור, על אף שהיא מעוניינת להינשא ואינה יכולה לעשות כן, אז וודאי שמקל וחומר יש מקום להחיל את הפקודה הנ"ל בעניינה", הוא סיכם.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הפנייה מוכרת ומטופלת ע"י הגורמים הרלוונטיים בצה"ל, מענה לפנייה יועבר במישרין לפונה כמקובל".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv