ישראלי נעצר בחשד לסחר עם אירן

מצנחי רחיפה שיכולים לשאת נוסע ועשרות ק"ג למרחק רב יוצאו מישראל – לטהרן. איש עסקים ישראלי, בעלים של חברה לשיווק מצנחי רחיפה, חשוד שניסה להעביר לפחות שני מצנחים לכתובת ברפובליקה האסלאמית תוך שהוא מסתיר את היעד הסופי באמצעות העברת המצנחים בירדן ובאיחוד האמירויות

קוהן עם צאתו מהחקירה, הערב (חדשות 2)

אנשי המכס בנמל התעופה בן גוריון עצרו את אנטולי קוהן, איש עסקים ישראלי, בחשד שניסה למכור לאירן ציוד שיכול לשמש גם לצרכים צבאיים. בחקירתו הודה קוהן (54) כי עמד בקשר עם גורם ברפובליקה האסלאמית שלו ניסה למכור מצנחי רחיפה שיכולים לטוס מספר רב של קילומטרים ולשאת נוסע וציוד בעומס של עשרות קילוגרמים. הוא שוחרר למעצר בית ונאסר עליו לצאת מהארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קוהן, בעלים של חברה העוסקת בייצור ושיווק של מצנחי רחיפה, הגיש בקשר שבכוונתו לייצא ציוד לפעילות גופנית, ומבדיקה סמויה שנערכה למשלוח התברר כי הוא הכיל שתי ערכות מלאות למצנחי רחיפה, כולל קסדות ומושבים. התברר, כי המשלוח מיועד להמריא מישראל לעמאן שבירדן ומשם לדובאי שבאיחוד האמירויות הערביות.

מאחר והיעד עורר חשד (לישראל ולאיחוד האמירויות אין יחסים דיפלומטיים), נמצא כי התברר שדובאי נועדה להסוות את היעד הסופי - אירן. גורם צבאי שבדק את המטען לבקשת המדינה מצא כי מדובר במצנחי רחיפה שיכולים לשמש גם לצרכים צבאיים, וזאת בניגוד לאיסור המוחלט על סחר עם אירן שכולל, כמובן, מכירה של ציוד אזרחי שיכול לשמש גם לצרכים צבאיים. יש חשד כי לא מדובר בפעם הראשונה שקוהן ייצא ציוד לאירן, בניגוד כאמור לתקנות.

החשוד הגיע לישראל לאחר שנחת בטיסה משוויץ, ובעקבות החשדות הוא נעצר לחקירה במשטרת נתב"ג מיד לאחר הנחיתה. עם צאתו מהחקירה אמר: "אני מאוד מופתע מכל העניין, זה בא לי בהפתעה גמורה. אני חושב שמדובר באי הבנה". קוהן שוחרר בערבות והוא הפקיד את דרכונו בשלטונות ההגירה בנתב"ג. נאסר עליו ליצור קשר כלשהו עם גורמים באירן, ובקרוב יוגש נגדו כתב אישום.