צעיר פלסטיני ניסה לדקור שוטרת במזרח ירושלים

נער פלסטיני בן 16 משכונת א-טור ניסה לדקור שוטרת מג"ב שעמדה במחסום א-זעיים במזרח ירושלים, על הכביש המוביל למעלה אדומים. לוחמים ומאבטחים שהיו במקום פתחו בנוהל מעצר חשוד, ומשלא עצר, ירו בנער והרגו אותו

מחסום א-זעיים, הלילה (דובר המשטרה)

נער פלסטיני בן 16 ניסה לדקור הלילה (שבת) שוטרת מכוח מג"ב במחסום א-זעיים במזרח ירושלים. לוחמי כוח מג"ב שאיישו נקודת בידוק סמוכה למחסום זיהו את הנער, שהתקרב למקום ועורר את חשדם. לפתע פתח הנער, עלי סעיד אבו ראנם תושב שכונת א-טור הסמוכה, בריצה לעבר הלוחמים כשהוא אוחז בידו בסכין גדולה. אחד מהלוחמים ניסה להדוף אותו, אך זה המשיך בריצה לעבר המחסום הסמוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עלי סעיד אבו רנאם, המחבל שנהרג בניסיון ה (דובר המשטרה)

המחבל ניסה לדקור שוטרת מג"ב (דובר המשטרה)


הלוחמים פתחו במרדף אחר המחבל תוך שהם מבצעים נוהל מעצר חשוד. משלא נענה הנער לקריאות והמשיך לעבר המחסום, ירו בו הלוחמים והמאבטחים שאיישו את המחסום. כתוצאה מהירי נפגע הנער אנושות, ובהמשך נקבע מותו על ידי צוותי מד"א שהגיעו למקום.

מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ׳יקו) אדרי שהגיע לזירת האירוע, שיבח את פעולותיהם של הלוחמים והמאבטחים ואמר כי ״הפעילות הנחושה מנעה פגיעה בנפש". המחסום בו אירעה התקרית ממוקם על כביש 1, המחבר בין מזרח ירושלים למעלה אדומים הסמוכה, ונחשב לנקודת מעבר מרכזית באזור.

בשבוע שעבר אירע בירושלים פיגוע דריסה בצומת הגבעה הצרפתית, בו נרצח שלום יוחאי שרקי ז"ל ונפצעה קשה בת זוגו שירה קליין. המחבל, חאלד קוטינה, בן 37, תושב ענאתה סיפר במהלך חקירתו בשב"כ כי התכוון לפגוע ביהודים כנקמה על "חייו האומללים" ואמר כי קיבל את ההחלטה זמן קצר לפני ביצוע הפיגוע.

לדבריו, הוא נסע לאורך שדרות חיים בר-לב תוך שהוא מחפש יהודים בצדי הדרך על מנת לדרוס אותם. לבסוף, משהבחין בשני הצעירים בתחנת האוטובוס בגבעה הצרפתית סטה עם רכבו בחדות ופגע בהם בעוצמה. בתחילה טען קוטינה בחקירתו כי ביצע את המעשה על רקע בעיות נפשיות מהן סובל. הוא הסביר כי חשב לחמוק מאחריות לפיגוע תוך מצג שווא של "משוגע", במסגרת בדיקה פסיכיאטרית שעבר לאחר מעצרו. מהודאתו של קוטינה עולה כי תכנן את פיגוע הדריסה מראש, באופן המצביע לכאורה על כוונה מוקדמת על רקע לאומני, ולא על דחף רגעי כפי שניסה לטעון.