מדוע נסגר "אי השלום" בנהריים למבקרים?

לפני ארבעה חודשים הציב צה"ל קורות בטון בגשר הכניסה לאי השלום בנהריים – וחסם את הכניסה למקום. מנהל אתר המבקרים במקום טוען כי בעקבות פעולת הצבא אין אפשרות למבקרים להגיע לאי, וזאת בשיא עונת התיירות. גם המשפחות שאמורות לציין את יום השנה ה-16 לרצח התלמידות מבית שמש במקום לא יכולות להגיע לאתר ההנצחה

סגור: אי השלום בנהריים (עופר לוין)

אחד הסעיפים בהסכם השלום עם ירדן קובע כי "אי השלום" בנהריים, שנמצא בריבונות ירדנית, יהיה פתוח לביקורים של ישראלים בפיקוח צה"ל. למרות זאת, מזה שלושה חודשים האתר סגור בלוחות בטון שהציב צה"ל, והגישה אליו נמנעת. בין הישראלים שכועסים על המהלך הם בני משפחותיהם של שבע הישראליות שנורו למוות באי ב-1997, המבקשות לעלות למקום לרגל יום השנה המתקרב לרצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זולת אתר ההנצחה לשבע התלמידות מבית שמש, בשטח האי גם 830 דונם של גידולים חקלאיים השייכים לקיבוץ אשדות יעקב, מפעל החשמל של רוטנברג - תחנת הכוח המודרנית הראשונה בארץ ישראל ותחנת רכבת העמק מתחילת המאה ה-20.

עופר לוין, מנהל אתר המבקרים במקום, אומר שמאז שבסוף דצמבר אז הציבה משאית צבאית שלוש לוחות בטון בכניסה לגשר וסגרה אותו, ללא התראה מוקדמת, אין אפשרות למבקרים להגיע לאי. "הם כבר החליפו חלק מקורות הגשר אבל עכשיו הם טוענים שיש עוד קורה אחת שצריך להחליף אבל הם לא עושים את זה. ניתן לסיים את כל העבודה בתוך שעות אבל זה לא מגיע לסיומו".

אנשי האתר פנו פעמים רבות לצה"ל, לאנשי משרד הביטחון ולמועצה האזורית עמק הירדן אך דבר לא השתנה. החודשים האחרונים הם עונת השיא של האתר מבחינת תיירותית, ובנוסף השבוע יצוין יום השנה ה-16 לרצח התלמידות מבית שמש והמשפחות לא יוכלו להגיע למקום בו נהרגו בנותיהן.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בצה"ל הוחלט על הקמת צוות בדיקה בהשתתפות הגורמים הרלוונטיים, במטרה להביא לתיקון הליקוי בהקדם האפשרי".