החייל משחזר: כך יריתי בחברי הטוב

חייל צה"ל שירה בשוגג בחברו הטוב בדירתו נשלח לאחרונה לשנת מאסר. בשחזור האירוע שהגיע לידי חדשות 2 Online ניתן לראות מה קרה בדקות הקשות בדירתו של החייל, לאחר שהבין שפצע את חברו קשה. החייל אמר בשחזור: "זה היה משחק מטומטם, אני אוהב אותו"

מה שהתחיל כמפגש שגרתי בין חברים, אחד מהם חייל, הסתיים בפציעה קשה. בתיעוד מחדר החקירות שהגיע לידי חדשות 2 Online שחזר החייל שלב אחר שלב איך ירה בשוגג בחברו הטוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ד', שם בדוי, חייל בשירות סדיר, יצא בסוף השנה לחופשה עם נשקו, רובה מסוג M16, וכאשר אירח את חברו בדירתו הכניס החבר מחסנית טעונה לרובה. החייל הראה לו איך משתמשים ברובה – ואז קרה הנורא מכל.

"פשוט בלי להסתכל הרבה לחצתי, נקרתי את הנשק, ושמעתי את הירייה וראיתי אותו זז אחורה. הוא נשכב על הרצפה, תפסתי אותו", אמר החייל בשחזור. "הורדתי לו את המכנסיים. מיד ראיתי את הפצע, שמתי עליו את היד, עצרתי את הדימום. היה חור אחד, הרמתי אותו קצת הוא אמר לי שכואב לו. היה המון דם".

זירת האירוע

"לא הייתה לי שום כוונה לפגוע בו"

לאחר מכן תיאר החייל כיצד פעל להשאיר את חברו בהכרה למרות הפציעה: "אמרתי לו תדבר איתי, דבר איתי. תוך כדי שאני תופס את היד אמרתי להם 'תבואו מהר, תבואו קחו אותו'. בינתיים אני אומר לו 'היי, דבר איתי'". תוך כדי השיחה ניסה החייל לטפל בפציעת חברו: "אמרתי לו 'אני הולך להביא מגבת', הבאתי מגבת רטובה שהייתה בתוך החדר שלי, שמתי עליו את היד".

בשלב זה יצרו אנשי מד"א קשר עם החייל: "התקשרו לטלפון שלי ממד"א, אמרו לי 'מה המצב שלך ושל הפצוע'. הוא אמר לי שכואב לו. רצתי מהר למטבח, לכיור". בתום השחזור הסביר החייל כי זו הייתה תאונה ולא פגיעה מכוונת: "זה היה נטו משחק מטומטם בנשק - לא הייתה לי שום כוונה לפגוע בו, הוא חבר טוב שלי, אני אוהב אותו".

החבר נפצע קשה ואושפז בבית חולים. בית הדין הצבאי הרשיע את ד' בחבלה חמורה בנסיבות מחמירות במסגרת הסדר טיעון, והטיל עליו עונש מאסר בן שנה מאחורי סורג ובריח. בית הדין התייחס בעונש לעברו הנקי של החייל ולכך שמדובר במעידה חד פעמית.

עו"ד עידן דביר (יואב חסקלוביץ')

עו"ד עידן דביר ממשרד עורכי הדין סבוראי דביר, המייצג את החייל, מסר בתגובה: "מרשי נלחם כדי להגיע לשירות קרבי ומשמעותי בצה"ל ומפקדיו אוהבים ומעריכים אותו. מדובר בטעות של שבריר השנייה בגינה מרשי משלם מחיר יקר בדמות חירותו האישית. אין ספק כי מרשי והנפגע היו חברים טובים וכי בזמן הטיפול של מרשי בנשק לא ידע כי אותו נפגע הכניס מחסנית לנשק זמן קצר קודם לכן".

בצה"ל אמרו כי הם משקיעים מאמצים רבים על מנת לצמצם את מקרי פליטות הכדור בנשק, וכי הם מבצעים הדרכות לחיילים בנושא על בסיס קבוע. לפני כשנה החל בצה"ל השימוש בהתקן הנשק בשם "מק פורק" המונע פליטות כדור ואכן, בשנה האחרונה חלה ירידה משמעותית של 25% במקרי פליטות הנשק לעומת שנה שעברה לפי נתוני צה"ל.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv