בני נוער במכתב לנתניהו נגד הגיוס לצה"ל: "מסרבים להיות בשר תותחים"

מכתב סרבנים חדש נשלח לראש הממשלה נתניהו, ובו הצהירו עשרות בני נוער על סירובם להתגייס לצה"ל. "הצבא משרת את בעלי הכוח בחברה ולא את האזרחים", אמר אחד מהחתומים על המכתב

מסרבים להתגייס. אילוסטרציה (דובר צה"ל)

מכתב הסרבנים - גרסת 2014: עשרות בני נוער שלחו הבוקר (שבת) מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו הם מצהירים כל כוונתם לסרב להתגייס לצה"ל. "פעולות הצבא מרחיקות אותנו ממציאת פתרון והגעה לשלום, לצדק ולביטחון", אמר אחד מהם. "הסירוב שלי הוא דרכי להבעת ההתנגדות לעוולות המתבצעות מדי יום בשמנו ובאמצעותנו". שקד הררי מבת ים, אחד החתומים על המכתב, אמר: "הצבא משרת את בעלי הכוח בחברה ולא את האזרחים, שמהווים רק כלי. לא נסכים להיות בשר תותחים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנו אזרחי/ות מדינת ישראל, מיועדות/ים לגיוס לצבא", לשון המכתב, "אנו פונים/ות לקוראי/ות מכתב זה בהזמנה להניח בצד את הברור מאליו, ולשקול מחדש את משמעות השירות בצבא.
אנו החתומות/ים מטה מתכוונות/ים לסרב להתגייס, והסיבה העיקרית לסרובנו היא התנגדותנו לכיבוש השטחים הפלסטינים על ידי הצבא. הפלסטינים בשטחים הכבושים חיים תחת שלטון ממשלת ישראל, על אף שלא בחרו בה ואינם יכולים להשפיע באופן חוקי על קבלת ההחלטות שלה. מצב זה אינו שיוויוני ואינו צודק".

עוד ציינו בני הנוער במכתבם לראש הממשלה: "בשטחים אלו מופרות זכויות אדם ומתבצעות פעולות הנחשבות לפשעי מלחמה על פי החוק הבינ"ל על בסיס קבוע, כגון חיסולים - הוצאות להורג ללא משפט, בניית התנחלויות בשטח כבוש, מעצרים מנהליים, עינויים, ענישה קולקטיבית וחלוקה לא שיוויונית של משאבים כמו מים וחשמל. כל שירות צבאי תורם לשימור המצב הקיים, ולכן, על פי מצפוננו, איננו יכולות/ים לקחת חלק במערכת אשר מבצעת את המעשים שתוארו".

"הבעיה במערכת הצבאית אינה מסתכמת בגבולות הפגיעה בחברה הפלסטינית", המשיכו, "אלא מחלחלת לחיי היום יום בחברה בישראל: היא מעצבת את החינוך בבתי הספר, ההזדמנויות בשוק העבודה, וגורמת לגזענות ולאלימות בתוך החברה ולאפליה אתנית, לאומית ומגדרית; "אנו מתנגדים/ות למערכת הכוח הדכאנית והמפלה מבחינה מגדרית המתקיימת גם בתוך המסגרת הצבאית עצמה".