צפו: לוחמי השייטת פושטים על ספינת הנשק מאירן

אחרי מבצע ההשתלטות בלב ים על משלוח הטילים מאירן לעזה, מפרסם דובר צה"ל את התמונות הדרמטיות מפעולת חיל הים. בסרטון נראות הסירות של לוחמי הקומנדו הימי מתקרבות לספינת המטען ואז מטפסים הלוחמים בנשקים שלופים על הסיפון ומתחילים לבצע סריקות. כך זה נראה

יותר מיממה עברה מאז מבצע ההשתלטות של לוחמי חיל הים על הספינה שהובילה טילים מתקדמים מאירן לרצועת עזה, וכעת חושף דובר צה"ל תיעוד של הפשיטה הדרמטית בלב ים. בסרטון נראות ספינות המלחמה של חיל הים שמשקיפות על ספינת הנשק והסירות של לוחמי הקומנדו הימי שמהן טיפסו לספינת המטען.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הלוחמים טיפסו בסולם לסיפון בנשקים שלופים ופתחו בסריקות מאובטחות ברחבי הספינה אחר הטילים שנועדו להגיע לידי ארגוני הטרור בעזה. מסריקה של אמצעי הלחימה על הספינה נמצאו עד כה רקטות המגיעות לטווח של 90 קילומטרים ונושאות 175 ק"ג חומר נפץ. אלה רקטות המסוגלות להגיע לירושלים, לבאר שבע ומצפון לגדרה. בצה"ל מעריכים כי בבטן הספינה ישנם סוגים רבים ומגוונים של רקטות - חלקן בעלות טווח ארוך יותר, אך כל זאת יתברר רק עם פריקתה בנמל אילת.

ראש אמ"ן האלוף אביב כוכבי התייחס היום לתפיסת משלוח הטילים והפנה אצבע מאשימה לאירן. "אנחנו מצויידים בסדרה ארוכה של עדויות, שמחזקות ומפלילות את הקשר של איראן לפרשה", אמר האלוף כוכבי. "אנחנו יכולים לומר שמי שעומד מאחורי זה אלו כוחות משמרות המהפכה וכוחות 'קודס' באופן מיוחד".

נשקלה אפשרות להטביע את הספינה

האלוף כוכבי ציין כי מדובר בדוגמה נוספת לפעולתה הנרחבת של אירן באזור. "תכליתה של הפעולה היא ערעור היציבות במזרח התיכון, ותמיכה בארגוני טרור בכל המרחב - חיזבאללה בלבנון, סוריה, עיראק, בחריין, תימן, לוב וברצועת עזה - שאליה היו מיועדות הרקטות".

פרטי המבצע, שתוכנן במשך ימים ארוכים, היו ידועים לכל שרשרת הפיקוד - החל מראש הממשלה בנימין נתניהו ועד לאחרון הלוחמים בלב ים. ראש הממשלה, ששהה בזמן המבצע בביקור בארצות הברית, שקל בשבועות האחרונים לבטל את ביקורו מחשש שדבר מה ישתבש. לבסוף החליט להמשיך בתכניות כרגיל.

הלוחמים עולים לספינה (דו"צ)

מלוס אנג'לס נתן נתניהו אור ירוק לפתיחת המבצע, שסייע לו בין היתר להפליל את אירן ולהפנות אצבע מאשימה לעבר משמרות המהפכה. האישור התקבל לאחר שהקבינט דן במספר אפשרויות ליירוט הספינה. בין האפשרויות שהיו מונחות לפני שרי הקבינט היו תכניות להטבעת הספינה או תקיפה של המשלוח מהאוויר.

לבסוף הוחלט להשתלט על הספינה בעודה שטה מחוץ למים הטריטוריאליים של אף מדינה, על פי הדין הבינלאומי. החיילים שהשתלטו על הספינה ערכו סריקה על הסיפון ועצרו אותה. באותן דקות דרמטיות בכירים אמריקנים כבר עודכנו על ידי פמלייתו של ראש הממשלה, בהם גם הנשיא ברק אובמה.

משלוח הטילים הוסווה כמשלוח מלט (דו"צ)

השתלטות בלב ים - הסיקור המלא:

ראש אמ"ן: "מאחורי הספינה - משמרות המהפכה"

אירן מכחישה: "ספינת נשק? בדייה של התקשורת הציונית"

נתניהו ללוחמי חיל הים: "תודה בשם אזרחי ישראל"

ארה"ב: סייענו במבצע ההשתלטות על ספינת הנשק

לוחמי השייטת תפסו ספינת נשק מאירן

לא הפעם הראשונה: השתלטויות חיל הים

יעלון: "האירנים ממשיכים להונות את העולם"

כבר לפני כשבועיים הרמטכ"ל רמז על איתור ספינת הנשק

ראש הממשלה: מבצע מושלם, אירן משקרת

צפו: ההשתלטות הדרמטית על ספינת הנשק