דוח המבקר: אילו ליקויים התגלו בשייטת 13?

מיולי 2012 ועד אפריל 2013 בדק משרדו של יוסף שפירא את היערכות הקומנדו הימי של צה"ל - שייטת 13. למרות הליקויים שנמצאו, הוחלט להטיל חיסיון מלא על ממצאי הביקורת מחשש לפגיעה בביטחון המדינה. באילו תחומים עסקה הביקורת?

ליקויים חסויים. שייטת 13 (רויטרס)

בשייטת 13, הקומנדו הימי של צה"ל - מתברר כי רב הנסתר על הגלוי גם בענייני ביקורת. למרות שצוות משרד מבקר המדינה בדק את פעילות השייטת - נאסרו לפרסום פרטיה. על פי דוח מבקר המדינה, נבדקה היערכות השייטת למתן מענה אפקטיבי בו-זמני לכלל משימותיה בתחומי הפעלת הכוח, הכשרה, אימונים, מוכנות וכשירות. בנוסף נבדקה השתתפותה של היחידה באחזקתו ובבניינו של הכוח לטווח הארוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד צוין כי נבדקה "מידת השתתפות המטכ"ל בבניין הכוח היבשתי של השייטת". הביקורת נערכה בשייטת 13 ובמטה חיל הים, וכן בדיקות השלמה נעשו אצל גורמים שונים בצה"ל.

משרד מבקר המדינה המליץ על תיקון ליקויים שהועלו בביקורת בתחומי הפעילות המגוונים של השייטת שנבדקו. בין הנושאים בהם הומלץ על תיקון ליקויים: מאפייני ההפעלה הייחודיים של השייטת, סוגיות בהפעלת הכוח ובאבטחתו, תכנון בניין הכוח של השייטת, ונושאי כוח אדם וארגון.

המבקר ציין כי "מן הראוי שהמטה הכללי של צה"ל, מפקדת חיל הים והשייטת יפעלו לתיקון ליקויים אלה". על פי המבקר, ועדת המשנה של הוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת החליטה שלא להניח פרק זה על שולחן הכנסת, אלא רק את פעולות הביקורת, לשם שמירה על ביטחון המדינה.

כוחות השייטת לפני ההשתלטות (דו"צ)

שייטת 13 היא יחידת הקומנדו הימי הפועלת בים ביבשה ובאוויר בפעילות מיוחדת. הקומנדו הימי עוסק בפעילות מבצעית מעבר לקווי האויב כגון פגיעה בכלי שיט בנמלי האויב ובמתקנים חיוניים בעת מלחמה, וכן מטרתה לאסוף מודיעין איכותי על פעולות ומהלכי האויב. השירות ביחידה משלב הכשרת חי"ר ארוכה ומקיפה עם התמחות בלוחמת ים, צלילה והפעלת כלי שייט מיוחדים.

רק בשבוע שעבר כוח של השייטת השתלט בלב ים על ספינת נשק גדולה שיצאה מאירן בדרכה לנמל פורט-סודן, כשעל סיפונה עשרות טילים מתקדמים שנועדו לארגון הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל מקדם בברכה את דוח המבקר, לומד את עיקריו ויפיק את הלקחים הנדרשים. מדובר ביחידה שפועלת לילות כימים בפעילויות מבצעיות חשאיות ומורכבות, שטפח אחד מצומצם מהן נחשף רק השבוע. צה"ל התייחס באופן מפורט לכלל הליקויים שפורטו בתחומי הפעילות המגוונים של השייטת שנבדקו בביקורת זאת ופועל לתיקון הליקויים".