ראש אמ"ן: "מאחורי הספינה – משמרות המהפכה"

במסיבת עיתונאים התייחס האלוף כוכבי לספינה שנתפסה ועליה משלוח טילים לעזה, כשהוא מפנה אצבע מאשימה אל אירן. "אנחנו מצויידים בסדרה ארוכה של עדויות, שמחזקות ומפלילות את הקשר של איראן", הצהיר. גורם צבאי: "יודעים לאן היה מיועד המשלוח בעזה"

יממה לאחר ההשתלטות בלב ים ובעודה עושה ספינת הנשק מאירן את דרכה לישראל, התייחס היום (ה') ראש אמ"ן האלוף אביב כוכבי לתפיסת משלוח הטילים והפנה אצבע מאשימה לאירן. "אנחנו מצויידים בסדרה ארוכה של עדויות, שמחזקות ומפלילות את הקשר של איראן לפרשה", אמר האלוף כוכבי. "אנחנו יכולים לומר שמי שעומד מאחורי זה אלו כוחות משמרות המהפכה וכוחות 'קודס' באופן מיוחד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש אמ"ן ציין כי מדובר בדוגמה נוספת לפעולתה הנרחבת של אירן באזור. "תכליתה של הפעולה היא ערעור היציבות במזרח התיכון, ותמיכה בארגוני טרור בכל המרחב - חיזבאללה בלבנון, סוריה, עיראק, בחריין, תימן, לוב וברצועת עזה - שאליה היו מיועדות הרקטות".

גורם צבאי אמר לחדשות 2 online כי בזכותה של עבודת מודיעין טובה, צה"ל יודע בדיוק לאן היה מיועד משלוח הטילים. "אין ספק שמדובר באמל"ח משמעותי, טילים מדוייקים יותר, כבדים ושרידים מבחינת אורך החיים שלהם".

לדבריו, מדובר באירוע קיצוני בשורה של אירועי הברחות. "אתה רוצה לשבש את זה, יש לנו כל שבוע אירועים כאלה שאנו לא חשופים אליהם", הסביר הגורם. "אמ"ן מזהה את השיטה ואז מפעיל את הזרוע הרלוונטית".

פרס: "אירן - מרכז טרור" (מארק ניימן, לע"מ)

פרס: "אירן הפכה למרכז נשק להשמדה המונית"

"איראן הפכה למרכז טרור ונשק להשמדה המונית, על איראן לכבד את האמת, אחרת העולם יחשוף את האמת", התריע היום נשיא המדינה שמעון פרס בעקבות ההשתלטות. הנשיא אמר את הדברים במהלך אירוע שערך האתר "פאנט" מטייבה שבו השיב הנשיא לפניות של אלפי גולשים ממדינות ערב, ובהן אירן וסוריה.

"איני מבין מדוע האיראנים עושים זאת?", אמר פרס בפתח הריאיון, "חסר דם ונשק במזרח-התיכון? בעזה יש להשקיע בפיתוח ובתשתיות ולא בנשק. אם חמאס ימשיך את הירי מעזה אנו נגיב בעוצמה, מה ייצא להם מזה? כלום. הטרור לא הביא כלום מלבד חורבן ופילוג".

בתשובה לשאלה של גולש אירני, שביקש לדעת מה דעתו של הנשיא - על כך שאיראן תסכים להכיר בישראל, בתנאי שייחתם הסכם שלום עם הפלסטינים, ענה פרס: "איני מבין מדוע איראן צריכה לאיים כי תשמיד את ישראל. העם האיראני אינו אויב של ישראל ומעולם לא איימנו עליהם, אין לנו גבול משותף ולא סכסוכים. מדוע קם מנהיג באיראן ואומר כי רוצה להשמיד את ישראל? מה ישראל עשתה להם?".

"טילים מדוייקים יותר" (דוברות משרד ראש הממשלה)

ההערכה: הספינה תגיע לחופי ישראל בשבת

הספינה KLOS.C ממשיכה לעשות את דרכה לישראל בים האדום כשהיא מלווה בספינות טילים של צה"ל. היא צפויה להגיע לנמל אילת במוצאי שבת. לוחמי צה"ל, שנמצאים על סיפונה, משיטים בעצמם את הספינה והמשיכו בחיפושים עליה לאיתור אמצעי לחימה, מעבר לעשרות הטילים שכבר התגלו בה. עם זאת, החיפוש המשמעותי ייערך עם הגעתה לישראל.

מסריקה של אמצעי הלחימה על הספינה נמצאו עד כה רקטות המגיעות לטווח של 90 קילומטרים ונושאות 175 ק"ג חומר נפץ. אלה רקטות המסוגלות להגיע לירושלים, באר שבע ומצפון לגדרה. בצה"ל מעריכים כי בבטן הספינה ישנם סוגים רבים ומגוונים של רקטות - חלקן בעלות טווח טיסה ארוך יותר, אך כל זאת יתברר רק עם פריקתה בנמל אילת. 

בהכנת הכתבה השתתפה שושי חתוקה

השתלטות בלב ים - הסיקור המלא:

מאחורי הקלעים של מבצע ההשתלטות

צפו: צה"ל משתלט על ספינת הנשק

לוחמי השייטת תפסו ספינת נשק מאירן

לא הפעם הראשונה: השתלטויות חיל הים

יעלון: "האירנים ממשיכים להונות את העולם"

כבר לפני כשבועיים הרמטכ"ל רמז על איתור ספינת הנשק

ראש הממשלה: מבצע מושלם, אירן משקרת