נתניהו ללוחמי חיל הים: "תודה בשם אזרחי ישראל"

ראש הממשלה נתניהו התקשר מארצות הברית בה הוא מבקר למפקד חיל הים רם רוטברג השוהה עם הלוחמים שהשתלטו על ספינת הנשק האירנית בלב הים האדום. "עשיתם עבודה נקייה וחשובה, תודה רבה בשם אזרחי ישראל", אמר נתניהו

נתניהו מאשר את הפעולה (דוברות משרד ראש הממשלה)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה הלילה למפקד חיל הים האלוף רם רוטברג שעדיין נמצא עם הכוחות הלוחמים בלב ים. נתניהו שיבח את פעולת לוחמי השייטת, שהשתלטו על ספינת הנשק האירנית KLOS. C אתמול בבוקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עשיתם עבודה מצויינת, נקייה וחשובה למדינת ישראל", אמר ראש הממשלה נתניהו. "זהו הישג חשוב שמצטרף למבצעים הרבים שלכם שרובם יישאר חשאי לעד. בשמם של אזרחי ישראל אני שולח לכם תודה רבה. שמרו על עצמכם ושובו הביתה בשלום".

פרטי המבצע, שתוכנן במשך ימים ארוכים, היו ידועים לכל שרשרת הפיקוד - החל מראש הממשלה בנימין נתניהו ועד לאחרון הלוחמים בלב ים. ראש הממשלה, ששהה בזמן המבצע בביקור בארצות הברית, שקל בשבועות האחרונים לבטל את ביקורו מחשש שדבר מה ישתבש. לבסוף החליט להמשיך בתכניות כרגיל.

הספינה "קלוס סי" שנתפסה (דובר צה"ל)

בשלט רחוק מלוס אנג'לס נתן נתניהו אור ירוק לפתיחת המבצע, שסייע לו בין היתר להפליל את אירן ולהפנות אצבע מאשימה לעבר משמרות המהפכה. האישור התקבל לאחר שהקבינט דן במספר אפשרויות ליירוט הספינה. בין האפשרויות שהיו מונחות לפני שרי הקבינט היו תכניות להטבעת הספינה או תקיפה של המשלוח מהאוויר.

לבסוף הוחלט להשתלט על הספינה בעודה שטה מחוץ למים הטריטוריאליים של אף מדינה, על פי הדין הבינלאומי. החיילים שהשתלטו על הספינה ערכו סריקה על הסיפון ועצרו אותה. באותן דקות דרמטיות בכירים אמריקנים כבר עודכנו על ידי פמלייתו של ראש הממשלה, בהם גם הנשיא ברק אובמה.

ישראל עדכנה את פנמה, איי מרשל וטורקיה

לאחר ההשתלטות עדכנה ישראל את פנמה, איי מרשל וטורקיה בדבר המבצע על מנת לא ליצור תקריות דיפלומטיות. זאת מכיוון שרב החובל של הספינה טורקי, מקורה מאיי מרשל והיא מפליגה תחת דגל פנמה. בעקבות עדכון המדינות - הוחלט לפרסם את פרטי המבצע בפומבי. זה כמובן גם סייע בחשיפת כוונותיה של אירן, בשעה שהאחרונה מנהלת שיחות עם מעצמות המערב על תכניתה הגרעינית.

מסריקה של אמצעי הלחימה על הספינה נמצאו עד כה רקטות המגיעות לטווח של 90 קילומטרים ונושאות 175 ק"ג חומר נפץ. אלה רקטות המסוגלות להגיע לירושלים, באר שבע ומצפון לגדרה. בצה"ל מעריכים כי בבטן הספינה ישנם סוגים רבים ומגוונים של רקטות - חלקן בעלות טווח טיסה ארוך יותר, אך כל זאת יתברר רק עם פריקתה בנמל אילת. 

השתלטות בלב ים - הסיקור המלא:

מאחורי הקלעים של מבצע ההשתלטות

צפו: צה"ל משתלט על ספינת הנשק

לוחמי השייטת תפסו ספינת נשק מאירן

לא הפעם הראשונה: השתלטויות חיל הים

יעלון: "האירנים ממשיכים להונות את העולם"

כבר לפני כשבועיים הרמטכ"ל רמז על איתור ספינת הנשק

ראש הממשלה: מבצע מושלם, אירן משקרת

צפו: ההשתלטות הדרמטית על ספינת הנשק