התדרוך, הפקודה וההשתלטות: כך נראה מבצע תפיסת ספינת הנשק. צפו

דובר צה"ל פרסם את התמונות מהדרמה בלב ים: כוחות חיל הים מזהים את הספינה האירנית, ספינות הטילים חגות סביבה ולוחמי השייטת מגיעים אליה בסירות גומי. וגם: השיחות בין הרמטכ"ל ב"בור" למפקד חיל הים בשטח

"לוחמי שייטת 13 חשפו אמצעי לחימה משמעותיים שהגיעו מאירן. זיהוי ודאי של רקטות מסוג M-302, שהיו עלולות לסכן מיליונים מתושבי מדינת ישראל. עד כאן" - כך עדכן מפקד חיל הים את שר הביטחון והרמטכ"ל מלב ים. שעות אחרי שהותר לפרסום דבר מבצע תפיסת ספינת הנשק האירנית KLOS.C, מפרסם צה"ל את תיעוד הדקות המותחות שקדמו לפקודה שניתנה מהחמ"ל בקריה בתל אביב - ונשלחה למרחק של כ-1,500 קילומטרים מחופי המדינה, במבצע שזכה לשם "חשיפה מלאה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני ההשתלטות, העביר מפקד חיל הים אלוף רם רוטברג סקירה לכוחות הימיים לקראת המבצע: "התנהגות האונייה מתאימה להערכת המודיעין. לאחר תקופה של הכנות, אימונים, איסוף מודיעין והיערכות הכוחות - עוברים לשלב היירוט, ההשתלטות וחשיפת משלוח אמצעי הלחימה מאירן שנמצא על גבי האונייה KLOS.C. עם ישראל סומך עליכם".

בתיעוד ניתן לראות את התארגנות חיל הים סביב האנייה החשודה, כששלוש ספינות גומי שעליהן לוחמי הקומנדו הימי מתקרבים אל כלי השיט מלווים בסטי"לים של חיל הים.

"עד עכשיו נמצאו ארבעה ארגזים בשתי מכולות. זיהינו רקטה אחת. ממשיכים בסריקה לאיתור אמצעי לחימה נוספים", המשיך לעדכן מפקד חיל הים אלוף רם רוטברג את הרמטכ"ל גנץ ושר הביטחון יעלון, שישבו באותה עת בחמ"ל בתל אביב.

עוד קודם למבצע, נכנס הרמטכ"ל אל החמ"ל, ואמר: "למיטב הבנתי, אין משהו שאמור להפריע לנו כרגע, לא מבחינת מה שקורה על האנייה ולא מסביבה. שיהיה בהצלחה לכולם".

גנץ ויעלון בחמ"ל (משרד הביטחון)

אירן מכחישה הדיווחים על תפיסת ספינת הנשק

רשת הטלוויזיה "אל-מיאדין", המקורבת לחיזבאללה, ציטטה הערב (ד') בכיר בצבא אירן שהכחיש "את הדיווחים הישראליים שלפיהם נתפסה ספינת נשק אירנית בים האדום". זמן קצר קודם לכן אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בלוס אנג'לס בעקבות המבצע כי "נחשף פרצופה האמיתי של אירן".

גנץ מקבל סקירה ממפקד חיל הים (דובר צה"ל)

"אני רוצה לברך את שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראשי אמ"ן והמוסד יחד עם מפקד חיל הים והלוחמים על ביצוע מושלם שמבוסס על מודיעין מדויק", אמר נתניהו המבקר בארה"ב, ומשם נאבק בגישת המעצמות כפי אירן. "המטרה הראשונה הייתה לסכל הגעה של נשק קטלני לרצועת עזה באמצעות אירן, נשק שהיה מסכן את ביטחונם של אזרחי ישראל".

הספינה KLOS.C (דובר צה"ל)

ראש הממשלה לא הסתיר את אחת המטרות המרכזיות של הפעולה בלב ים. "המטרה היא לחשוף את פרצופה האמיתי של אירן", אמר נתניהו. "היא מנהלת שיחות עם המעצמות ותוך כדי היא מפרה ברגל גסה את החוק הבינלאומי ומחמשת את ארגוני הטרור בנשק שובר שוויון. אלה דברים שאנחנו חושפים לעולם ועושים את זה בצורה מאוד מדודה ושיטתית".

נתניהו ציין כי אירן, אותה כינה "מדינת טרור מובהקת", שולחת נשק לארגוני טרור כמו חיזבאללה. "למדינה כזו אסור שתהיה יכולת לייצר נשק גרעיני", הדגיש ראש הממשלה. הוא הוסיף כי פרטים נוספים על המבצע ייחשפו בהמשך.