נתניהו על תפיסת ספינת הנשק: "נחשף פרצופה האמיתי של אירן"

ראש הממשלה, השוהה בארצות הברית, כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת בלוס אנג'לס שבה העניק הצהרה על השתלטות הקומנדו הימי על ספינת הנשק האירנית KLOS.C. יעלון: "המבצע מנע איום על מיליוני אזרחים ישראלים"

אחרי שר הביטחון והרמטכ"ל, גם ראש הממשלה נתניהו כינס הערב (ד') מסיבת עיתונאים מיוחדת בלוס אנג'לס, שבה הוא התייחס למבצע ההשתלטות על ספינת הנשק KLOS.C, שנתפסה כ-1,500 קילומטרים מחופי ישראל כשעליה מאות טילים ארוכי טווח. את דבריו העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני רוצה לברך את שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראשי אמ"ן והמוסד יחד עם מפקד חיל הים והלוחמים על ביצוע מושלם שמבוסס על מודיעין מדויק. המטרה הראשונה הייתה לסכל הגעה של נשק קטלני לרצועת עזה באמצעות אירן ושהיה מסכן את ביטחונם של אזרחי ישראל", אמר נתניהו לעיתונאים.

"המטרה היא לחשוף את פרצופה האמיתי של אירן. היא מנהלת שיחות עם המעצמות ותוך כדי היא מפרה ברגל גסה את החוק הבינלאומי, מחמשת את ארגוני הטרור בנשק שובר שוויון. אלה דברים שאנחנו חושפים לעולם ועושים את זה בצורה מאוד מדודה ושיטתית". נתניהו הוסיף כי פרטים נוספים על המבצע ייחשפו בהמשך.

"אירן היא מדינת טרור מובהקת ששולחת נשק לארגונים כמו חיזבאללה. למדינה כזו אסור שתהיה יכולת לייצר נשק גרעיני", הדגיש ראש הממשלה.

"המבצע מנע איום על מיליונים" (חדשות 2)

יעלון: "המבצע מנע איום על מיליונים"

מוקדם יותר, בתדרוך שנערך אחר הצהריים בקריה בתל אביב, התייחסו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ ורמ"ט חיל הים, תת-אלוף ירון לוי, להשתלטות צה"ל על ספינת הנשק "KLOS.C", שהובילה טילים מאירן לרצועת עזה.

בתום דברי הפתיחה, אמר יעלון: "המבצע הזה מנע איום משמעותי על אזרחי ישראל. אותם טילים שכבר נחשפו ודאי היום מאיימים על מיליונים ישראלים אם היו מגיעים לרצועת עזה".
"למרות החיוכים", המשיך שר הביטחון, "המשטר האירני לא השתנה; מטרותיו האסטרטגיות ויעדיו לא השתנו וגם פעילותו לא השתנתה. אנחנו נפעל, בעיקר עם צה"ל ויחד עם כוחות הביטחון האחרים - כדי להמשיך ולהגן על עצמנו בכוחות עצמנו".

אחרי יעלון, עלה לדוכן הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ. "עקבנו אחרי המשלוח הזה זמן רב בעבודת מודיעין מרשימה, שהיום נקטפו פירותיה. סיכלנו את העברת אמצעי הלחימה לעזה וחשפנו בו בזמן את המציאות האמיתית של אירן כלפי חוץ. עקבנו אחר המשלוח זמן רב, אנחנו ממשיכים את המבצע ועוקבים אחר הכוחות עד שיגיעו לנמל הבית".

שר הביטחון המשיך והתייחס לעובדה שאמצעי הלחימה יוצרו בסוריה ועברו בדרך ליעדם הסופי - בעירק: "מה שמאפיין את ניסיון ההברחה הזה, כפי שאנחנו מבינים, זה שמדובר בניסיון איראני להביא את אותם אמצעי לחימה לרצועת עזה - ללא הותרת טביעות אצבע אירניות. לכן, ככל הנראה, נבחר נשק שמיוצר בסוריה. הם מנסים לטשטש את עצם העובדה שזה יוצא מהרפובליקה האסלאמית, על ידי חניית ביניים בנמל עירק".

חלק מהנשק שנתפס על הספינה (דובר צה"ל)

KLOS.C (MarineTraffic.com)

בלב ים, בחסות החשיכה: טילים בדרך לרצועת עזה

המבצע אירע לפנות בוקר, עת הגיעה ספינת הנשק למימי ים סוף - מרחק של כ-1,500 קילומטרים מחופי המדינה, באזור הגבול הימי בין אריתריאה לסודן. על סיפונה - עשרות רקטות מתקדמות שנועדו לארגון הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. כוחות של חיל הים משיטים את הספינה לנמל אילת, כשעליה מאות לוחמים.

מסלול ספינת הנשק (חדשות 2)

מטען הנשק, הכולל רקטות מסוג M302 לטווחים של עד 200 ק"מ, הוטס על ידי האירנים מסוריה לאירן, שם הועמס על כלי השיט, שיצא לאחר מכן לעירק, שם עגן והועמס בכמויות גדולות של שקי מלט, שנועדו להסוותו.

לפני כשבועיים הפליגה הספינה לעבר מפרץ סואץ, כשיעדה המתוכנן הוא נמל פורט-סודן בסודן. משם תכננו להוביל את הטילים דרך מצרים לחצי האי סיני, במטרה להבריח אותם לרצועת עזה. "צוותים מיוחדים של לוחמי חיל הים עצרו את האנייה בלב ים, בהתאם למשפט הבין-לאומי", נמסר בהודעת דובר צה"ל. מאות לוחמי חיל הים עלו על סיפון ספינת הנשק והשתלטו עליה ללא קושי ובלי התנגדות.

הפעולה בוצעה בעקבות מידע מודיעני נרחב מאוד, שלפיו משלוח הרקטות יועד לג'יהאד האסלאמי בעזה. הרמטכ"ל בני גנץ פיקד על המבצע ממוצב הפיקוד העליון, ומפקד חיל הים אלוף רם רוטברג פיקח על התנהלות הכוחות מסטי"ל. 17 אנשי הצוות שעל סיפונה שיתפו פעולה עם לוחמי חיל הים שחקרו אותם לאחר ההשתלטות. הספינה עושה את דרכה לנמל אילת וצפויה להגיע בימים הקרובים, אז ייבדק המשלוח שהובילה בקפדנות.

בהכנת הידיעה השתתף עמית ולדמן

השתלטות בלב ים - הסיקור המלא:

יעלון: "המבצע מנע איום על מיליונים"

לוחמי השייטת תפסו ספינת נשק מאירן

לא הפעם הראשונה: השתלטויות חיל הים

יעלון: "האירנים ממשיכים להונות את העולם"

כבר לפני כשבועיים הרמטכ"ל רמז על איתור ספינת הנשק

ראש הממשלה: מבצע מושלם, אירן משקרת

צפו: ההשתלטות הדרמטית על ספינת הנשק