יעלון: "המבצע מנע איום על מיליונים"

שר הביטחון והרמטכ"ל סיכמו את השתלטות לוחמי השייטת על ספינת נשק אירנית בלב ים שעליה עשרות רקטות מתקדמות. "הטילים שנתפסו היוו איום משמעותי על אזרחי ישראל", אמר יעלון. גנץ: "עקבנו אחר המשלוח זמן רב"

במסיבת עיתונאים שנערכה אחר הצהריים (ד') בקריה בתל אביב התייחסו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ ורמ"ט חיל הים, תת-אלוף ירון לוי, להשתלטות צה"ל על ספינת הנשק "KLOS.C", שהובילה טילים מאירן לרצועת עזה. את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המבצע הזה מנע איום משמעותי על אזרחי ישראל", אמר יעלון. "אותם טילים שכבר נחשפו ודאי היו מאיימים על מיליונים ישראלים אם היו מגיעים לרצועת עזה".

"למרות החיוכים", המשיך שר הביטחון, "המשטר האירני לא השתנה. מטרותיו האסטרטגיות ויעדיו לא השתנו וגם פעילותו לא השתנתה. אנחנו נפעל, בעיקר עם צה"ל ויחד עם כוחות הביטחון האחרים - כדי להמשיך ולהגן על עצמנו בכוחות עצמנו".

שר הביטחון המשיך והתייחס לעובדה שאמצעי הלחימה יוצרו בסוריה ועברו בדרך ליעדם הסופי בעירק: "מה שמאפיין את ניסיון ההברחה הזה, כפי שאנחנו מבינים, זה שמדובר בניסיון אירני להביא את אותם אמצעי לחימה לרצועת עזה - ללא הותרת טביעות אצבע אירניות. לכן, ככל הנראה, נבחר נשק שמיוצר בסוריה. הם מנסים לטשטש את עצם העובדה שזה יוצא מהרפובליקה האסלאמית, על ידי חניית ביניים בנמל עירק".

אחרי יעלון, עלה לדבר הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ. "עקבנו אחרי המשלוח הזה זמן רב בעבודת מודיעין מרשימה, שהיום נקטפו פירותיה", אמר. "סיכלנו את העברת אמצעי הלחימה לעזה וחשפנו בו בזמן את המציאות האמיתית של אירן כלפי חוץ. עקבנו אחר המשלוח זמן רב, אנחנו ממשיכים את המבצע ועוקבים אחר הכוחות עד שיגיעו לנמל הבית".

לאורך המבצע שנשמר בסודיות, שהה שר הביטחון בחמ"ל חיל הים לצד הרמטכ"ל בני גנץ - ועדכן את ראש הממשלה שנמצא בביקור בארה"ב בהתפתחויות.

גנץ ויעלון בחמ"ל (משרד הביטחון)

בלב ים, בחסות החשיכה: טילים בדרך לרצועת עזה

מבצע ההתשלטות התרחש לפנות בוקר, עת הגיעה ספינת הנשק למימי ים סוף - מרחק של כ-1,500 קילומטרים מחופי המדינה, באזור הגבול הימי בין אריתריאה לסודן. על סיפונה עשרות רקטות מתקדמות שנועדו לארגון הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. כוחות של חיל הים משיטים את הספינה לנמל אילת, כשעליה מאות לוחמים.

מטען הנשק, הכולל רקטות מסוג M302 לטווחים של עד 200 ק"מ, הוטס על ידי האירנים מסוריה לאירן, שם הועמס על כלי השיט, שיצא לאחר מכן לעירק, שם עגן והועמס בכמויות גדולות של שקי מלט, שנועדו להסוותו.

הספינה KLOS.C (MarineTraffic.com)

לפני כשבועיים הפליגה הספינה לעבר מפרץ סואץ, כשיעדה המתוכנן הוא נמל פורט-סודן בסודן. משם תכננו להוביל את הטילים דרך מצרים לחצי האי סיני, במטרה להבריח אותם לרצועת עזה. "צוותים מיוחדים של לוחמי חיל הים עצרו את האנייה בלב ים, בהתאם למשפט הבין-לאומי", נמסר בהודעת דובר צה"ל. מאות לוחמי חיל הים עלו על סיפון ספינת הנשק והשתלטו עליה ללא קושי ובלי התנגדות.

חלק מהנשק שנתפס (דובר צה"ל)

הפעולה בוצעה בעקבות מידע מודיעני נרחב מאוד, שלפיו משלוח הרקטות יועד לג'יהאד האסלאמי בעזה. הרמטכ"ל בני גנץ פיקד על המבצע ממוצב הפיקוד העליון, ומפקד חיל הים אלוף רם רוטברג פיקח על התנהלות הכוחות מסטי"ל. 17 אנשי הצוות שעל סיפונה שיתפו פעולה עם לוחמי חיל הים שחקרו אותם לאחר ההשתלטות. הספינה עושה את דרכה לנמל אילת וצפויה להגיע בימים הקרובים, אז ייבדק המשלוח שהובילה בקפדנות.

ראש הממשלה נתניהו, השוהה בוושינגטון, קיים במהלך היום שורת התייעצויות ביטחוניות לקראת אישור פעולת צה"ל. "צה"ל, גופי המודיעין ומפקדי וחיילי חיל הים ביצעו כאן מבצע מושלם של תפיסת אניית נשק אירנית חשאית", אמר נתניהו לאחר תפיסת משלוח הנשק. "אירן שולחת נשק קטלני לארגוני הטרור. זאת אירן האמיתית ואסור שהמדינה הזאת תקבל לידיה נשק גרעיני".

בארגון חמאס התייחסו בביטול לתפיסת משלוח הנשק. טאהר אל נונו, עוזרו של ראש ממשלת חמאס בעזה, כינה את הדיווח "בדיחה מטופשת" והוסיף כי "מדובר בשקר ישראלי חדש שנועד להצדיק את המצור המתמשך על רצועת עזה".

בהכנת הידיעה השתתף עמית ולדמן

השתלטות בלב ים - הסיקור המלא:

לוחמי השייטת תפסו ספינת נשק מאירן

לא הפעם הראשונה: השתלטויות חיל הים

יעלון: "האירנים ממשיכים להונות את העולם"

כבר לפני כשבועיים הרמטכ"ל רמז על איתור ספינת הנשק

ראש הממשלה: מבצע מושלם, אירן משקרת

צפו: ההשתלטות הדרמטית על ספינת הנשק