"ארוכות טווח וקטלניות": מהן הרקטות שנתפסו בלב ים?

עשרות רקטות מדגם M-302 מתוצרת סורית נמצאו על גבי ספינת הנשק האירנית שנתפסה על ידי צה"ל. מומחים אומרים כי מדובר ברקטה קטלנית, ששוגרה לעבר ישראל לראשונה במלחמת לבנון השנייה. "אזרחים רבים היו נפגעים אם הרקטות היו מגיעות לעזה", אמר דובר צה"ל

הרקטות שנתפסו (דובר צה"ל)

על פי צה"ל, עשרות רקטות מדגם M-302 מתוצרת סורית נמצאו על ספינת הנשק האירנית שנתפסה. אלה טילים שיכולים להגיע לטווח של בין 100 ל-200 קילומטרים, ולפגוע בערים רבות בישראל, שלא רגילות לרקטות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ספגנו כמה טילים כאלה מחיזבאללה במלחמת לבנון השנייה בשנת 2006", אומר לחדשות 2 Online יפתח שפיר, ראש פרויקט המאזן הצבאי במזרח התיכון במכון למחקרי ביטחון לאומי.

לדבריו, ההערכות הן שהרקטה הזו דומה ופותחה על פי טכנולוגיות של רקטה סינית שנקראת WS-1B. "יש לחמאס מערכת דומה, אך פחות משוכללת בטווח של 75 ק"מ. אם הטילים היו מגיעים לארגוני הטרור בעזה, הם היו יכולים להגיע רחוק יותר", הוא מדגיש - ואומר כי המשלוח מראה על כוונה להצטיידות מוגברת של הטרוריסטים.

המשלחת: אירן (דובר צה"ל)

"מיליוני ישראלים היו יכולים להיפגע"

על פי דובר צה"ל, אם הטילים היו מגיעים לעזה, מיליוני ישראלים היו יכולים להיפגע. אל"מ (מיל) ד"ר שאול שי מהמכון לחקר מדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, אומר כי לטיל יש ראש קרבי גדול יותר מאחרים. "אתה יכול להעביר את קשת הטווחים מרצועת עזה ולראות שכל אזור ת"א, וגוש דן נמצאים בטווח של הטיל הזה", ציין ד"ר שי.

לדבריו, פגיעה כזאת יכולה להיות קטלנית הרבה יותר ממה שאנחנו רגילים בנפילות של קסאמים או גראדים, שהם עיקר השימוש ברצועת עזה.

סוריה הייתה בשנים האחרונות ספקית הנשק העיקרית לחיזבאללה. הנשק שהועבר כלל הן נשק שנרכש על ידי סוריה עבור צבאה והועבר לידי חיזבאללה, והן נשק שהועבר מאירן לידי חיזבאללה, וסוריה שמשה רק צינור להעברתו.

הנשק שסופק בשנים האחרונות כלל רקטות מסוגים שונים - החל ברקטות ה-"גראד" 122 מ"מ, וכלה ברקטות כבדות יותר: פאג'ר-3 ופאג'ר-5 מתוצרת איראן. כמו כן, הועברו רקטות 220 מ"מ ו-302 מ"מ מתוצרת סוריה, וכן רקטות הזלזאל והטיל פאתח-110 האיראני (או בגרסתו הסורית המכונה M600).

השתלטות בלב ים - הסיקור המלא:

לוחמי השייטת תפסו ספינת נשק מאירן

לא הפעם הראשונה: השתלטויות חיל הים

יעלון: "האירנים ממשיכים להונות את העולם"

כבר לפני כשבועיים הרמטכ"ל רמז על איתור ספינת הנשק

ראש הממשלה: מבצע מושלם, אירן משקרת

צפו: ההשתלטות הדרמטית על ספינת הנשק