לא הפעם הראשונה: השתלטויות חיל הים

ב-2002 כוחות שייטת 13 השתלטו על "קארין A ", ב-2009 התרשמו מכמויות הנשק האדירות על ה"פרנקופ", וב-2011 האונייה "ויקטוריה" נתפסה 200 מייל בחופי ישראל. על רקע תפיסת אוניית הנשק מאירן, קיבצנו את ההשתלטויות האחרונות של חיל הים על אוניות שהובילו נשק

נתפסה ב-2011. "ויקטוריה" (רויטרס)

צה"ל השתלט בעבר על מספר אוניות שהובילו נשק וניסו להבריח אותו לגורמים עוינים. כוחות חיל הים, כמו הפעם, הצליחו לסכל את משלוחי הנשק - שהיו מיועדים לגורמי טרור. חזרנו לאירועים הזכורים ביותר של התפיסות בים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמל"ח אירני: "ויקטוריה" - 16.3.2011

בבוקר יום שלישי 16 במרס 2011, לוחמי חיל הים תפסו את ספינת הנשק "ויקטוריה" ועליה אמצעי לחימה אירנים שיועדו לגורמי טרור ברצועת עזה. ה"ויקטוריה" נתפסה במרחק של 200 מייל מערבה לחופי ישראל, ועל סיפונה נמצאו מכולות המכילות אמצעי לחימה מסוגים שונים.

ההשתלטות על האונייה התבצעה באופן מהיר וללא התנגדות של אנשי הצוות. עם סיום ההשתלטות הובלה הספינה על ידי חיל הים לחופי ישראל לצורך המשך הסריקות ובדיקה יסודית של המטען. בעת עגינתה בנמל אשדוד נערכו סריקות ובדיקות יסודיות של המטענים שעל גבי הספינה ובהם נמצאו כ-50 טון של אמצעי לחימה מסוגים שונים, ובהם נשק אסטרטגי דוגמת טילי חוף-ים מדגם C704. מעבר לנשק האסטרטגי שנתפס על ה"ויקטוריה", אותרו בה כמויות גדולות של פצצות מרגמה 60 מ"מ ו-120 מ"מ.

השייטת וכמויות הנשק האדירות: "פרנקופ" - 3.11.2009

ב-3 בנובמבר 2009 גוחות חיל הים, שהיו במהלך פעילות שוטפת זיהו ספינה שנשאה את דגל אנטיגואה, ברבדוס. האונייה שנשאה את השם "פרנקופ", נתפסה סמוך לקפריסין - 100 מייל מחופי ישראל, בפעילות משותפת של שייטת 13 וכוחות הסטי"לים.

ה"פרנקופ" לאחר תפיסתה (רויטרס)

אנשי ספינת הטילים אח"י אילת תשאלו את הספינה, ובמהלכה הקפטן הפולני של הספינה שמקורה מגרמניה אישר לכוחות לבצע עליה סריקה. בדיקה של אנשי שייטת 13 במסמכי האונייה העלה שהמכולות ממוענות מאירן לסוריה.

לאחר סריקה שביצעו הלוחמים, התגלה נשק רב שהוסתר מאחורי שקים של פוליטלן- חומר פלסטיק שמיועד לתעשייה אזרחית. הלוחמים חשפו אלפי רקטות,פגזים ונשק קל, והספינה הועברה לנמל אשדוד ושם החלו לסרוק את 300 המכולות שנתפסו. בבדיקה התגלו כמויות אדירות של אמצעי לחימה: כ-2700 רקטות של 107 ו-122 מ"מ, כ-8,800 פצמ"רים של 60, 81 ו-120 מ"מ, 20,100 רימונים מתקדמים, וכ-566,000 כדורים לרובה הקלצ'ניקוב.

מלבנון לסודן - ה"קארין איי": 1-4.1.2002

האונייה נרכשה בלבנון בשלהי אוגוסט 2001 ושמה היה "רים K". היא הפליגה מלבנון לסודן ושהתה מחוץ לפורט סודן כ- 12 ימים. במהלך תקופה זו הוחלף שמה ל"קארין A" והועמס עליה מטען מזון.
מפורט סודאן הפליגה ה"קארין A" במשך 4 ימים עד נמל חודידה שבתימן, שם שהתה כשבוע, שבמהלכו תוקן גנרטור האונייה ונפרק חלק מהמטען. כמו-כן, הועמס עליה מטען של כ- 180 טון אורז וחפצים שונים, שנועד להסוות את אמצעי הלחימה. בדצמבר חברה ה"קארין A" עם כלי-שייט אירני מול חופי אירן, בסמוך לאי קשם, שם הועמסו עליה אמצעי הלחימה באמצעות מנוף ובנוכחות אישים אירנים. הנשק אוכסן ב-83 מיכלי צלילה שאינם ניתנים לזיהוי ואיתור מעל פני המים.האונייה פנתה לכיוון תעלת סואץ מתוך כוונה לעבור בה.

כוחות שייטת 13 השתלטו על הספינה בלב ים, כ-150 מייל דרומית לראס מוחמד, לפני כניסתה לתעלת סואץ, תוך 8 דקות, ללא נפגעים. היא הושטה לנמל אילת. מחקירת העצורים עלה כי האונייה הייתה אמורה לחבור למספר כלי-שייט בים התיכון בשלוש נקודות-ציון, שהועברו לקפטן האונייה מראש.

על פי התכנון, אמצעי הלחימה היו מיועדים להיקלט על ידי המפקדה הימית הפלסטינית בקרבת חופי אל-עריש ועזה.

מצבור נשק בחביות: "סנטוריני" - 5.5.2001-7.5.2001

בתאריך 6 למאי 2001 לכד חיל הים אונייה נושאת אמל"ח לרשות הפלסטינית בשם "סנטוריני". הוא נשלח על ידי ארגון החזית העממית-המפקדה הכללית של אחמד ג'בריל.

בתאריך 2 במאי 2001 יצאו אח"י "עלייה" ודבורה לביצוע סיור לאיתור הברחות אמל"ח, כשאז הכוח הבחין ב"סנטוריני" ב-3 למאי כשהיא משייטת בלב ים. בצילומים נראה כי כלי השייט הוביל חביות ובהן, על פי החשד, אמצעי לחימה.

בחיל הים העבירו את המידע לצמרת צה"ל והחל נוהל מזורז למעצר כלי השייט. בבוקר 5 במאי, כוחות חיל הים יצאו לעבר האונייה והמתינו לה כמה עשרות מיילים מהחוף הישראלי,מול חופי חיפה. בשעה 11:30 החל נוהל המעצר. שלושה אנשים יצאו אל סיפון ה "סנטוריני" והרביעי הצטרף כעבור דקות אחדות. לאחר שנעשה וידוא שאין הם נושאים מטעני חבלה-הועלו האנשים לסטי"ל.

האונייה הושטה לנמל חיפה על ידי כוחותינו, שם נפרקו ממנה אמצעי הלחימה הרבים. מצבור הנשק היה מאוחסן בחלקו בתוך חביות שנועדו להיות מוטלות לים מול חופי עזה משם התכוונו לאסוף אותן הפלסטינים באמצעות סירות דייגים.

*הנתונים מתוך אתר חיל הים

השתלטות בלב ים - הסיקור המלא:

לוחמי השייטת תפסו ספינת נשק מאירן

יעלון: "האירנים ממשיכים להונות את העולם"

כבר לפני כשבועיים הרמטכ"ל רמז על איתור ספינת הנשק

ראש הממשלה: מבצע מושלם, אירן משקרת

צפו: ההשתלטות הדרמטית על ספינת הנשק