השתלטות בלב ים: לוחמי השייטת תפסו ספינת נשק מאירן

לוחמי הקומנדו הימי השתלטו לפנות בוקר על ספינה שהפליגה מאירן ועליה טילים מתקדמים מסוג M302 לטווחים של עד 200 ק"מ. לכידת הספינה התבצעה באזור הגבול הימים שבין אריתריאה לסודן, כשהמשלוח היה אמור להגיע לארגוני הטרור בעזה

כוח של הקומנדו הימי השתלט לפנות בוקר בלב ים על ספינת נשק גדולה שיצאה מאירן בדרכה לנמל פורט-סודן, כשעל סיפונה עשרות טילים מתקדמים שנועדו לארגון הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה. כוחות של חיל הים משיטים בשעה זו את הספינה לנמל אילת, כשעליה מאות לוחמי חיל הים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מטען הנשק, הכולל טילים מסוג M302 לטווחים של עד 200 ק"מ, הוטס על ידי האירנים מסוריה לאירן, שם הועמס על ספינה בשם "KLOS.C". זו יצאה לאחר מכן לעירק, שם עגנה והועמסה בכמויות גדולות של שקי מלט, שנועדו להסוות את משלוח הנשק.

"במהלך פעילות מבצעית במימי ים סוף, במרחק כ-1,500 ק"מ מחופי המדינה, נעצרה לפנות בוקר אנייה שנשאה על גבה טילים", הודיע דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז. "הפעילות בוצעה באופן חלק וללא נפגעים. הטילים היו אמורים לעבור לארגוני הטרור ברצועת עזה ואם היו מגיעים לשם היו מסכנים מיליונים ברחבי ישראל".

לפני כשבועיים הפליגה הספינה לעבר מפרץ סואץ, כשיעדה המתוכנן הוא נמל פורט-סודן בסודן. משם תכננו להוביל את הטילים דרך מצרים לחצי האי סיני, במטרה להבריח אותם לרצועת עזה. הספינה נלכדה באזור הגבול הימי בין אריתריאה לסודן, כ-1,500 ק"מ מחופי ישראל. "צוותים מיוחדים של לוחמי חיל הים עצרו את האנייה בלב ים, בהתאם למשפט הבין-לאומי", נמסר בהודעת דובר צה"ל. מאות לוחמי חיל הים עלו על סיפון ספינת הנשק והשתלטו עליה ללא קושי ובלי התנגדות.

גנץ ויעלון בחדר הפיקוד (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

שק מלט שנועד להסוות את משלוח הנשק (דובר צה"ל)

הפעולה בוצעה בעקבות מידע מודיעני נרחב מאוד, שלפיו משלוח הטילים יועד לג'יהאד האסלאמי בעזה. הרמטכ"ל בני גנץ פיקד על המבצע ממוצב הפיקוד העליון, ומפקד חיל הים אלוף רם רוטברג פיקח על התנהלות הכוחות מסטי"ל. 17 אנשי הצוות שעל סיפונה שיתפו פעולה עם לוחמי חיל הים שחקרו אותם לאחר ההשתלטות. הספינה עושה את דרכה לנמל אילת וצפויה להגיע בימים הקרובים, אז ייבדק המשלוח שהובילה בקפדנות.

משלוח הנשק שנתפס בספינה (דובר צה"ל)

אחד מהטילים שנתפסו בספינה (דובר צה"ל)

ראש הממשלה נתניהו, השוהה בוושינגטון, קיים במהלך היום שורת התייעצויות ביטחוניות לקראת אישור פעולת צה"ל. "צה"ל, גופי המודיעין ומפקדי וחיילי חיל הים ביצעו כאן מבצע מושלם של תפיסת אניית נשק אירנית חשאית", אמר נתניהו לאחר תפיסת משלוח הנשק. "אירן שולחת נשק קטלני לארגוני הטרור. זאת אירן האמיתית ואסור שהמדינה הזאת תקבל לידיה נשק גרעיני".

במהלך המבצע כולו שהה שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בחמ"ל חיל הים לצד הרמטכ"ל בני גנץ - ועדכן את ראש הממשלה, שנמצא בביקור בארצות הברית, בהתפתחויות. "אירן מאמנת, מממנת ומחמשת ארגוני טרור באזור וברחבי העולם", אמר יעלון לאחר שהותר לפרסום דבר המבצע. "המשטר האירני ממשיך להונות את העולם ובמקביל להצגת פנים מחייכות מוסיף להיות הגורם המסוכן ביותר לשלום העולם".

בארגון חמאס התייחסו בביטול לתפיסת משלוח הנשק. טאהר אל נונו, עוזרו של ראש ממשלת חמאס בעזה, כינה את הדיווח "בדיחה מטופשת" והוסיף כי "מדובר בשקר ישראלי חדש שנועד להצדיק את המצור המתמשך על רצועת עזה".

לא הפעם הראשונה: השתלטויות בים

זהו אינו משלוח הנשק האירני הראשון שישראל מצליחה לסכל בשנים האחרונות. בחודש מרס 2011 השתלט כוח של שייטת 13 על הספינה "ויקטוריה", שיצאה מסוריה לכיוון מצרים, כשעליה כמויות נשק גדולות שיועדו לארגוני הטרור בעזה. על סיפונה נמצאו מערכת מכ"ם מתקדמות, פצצות מרגמה וטילי חוף מסוג C-704, המסוגלים להטביע כלי שיט ממרחק של עד 35 ק"מ. גם אז הובילו עקבות המשלוח עד לטהרן, לאחר שעל הספינה נמצאו הוראות הפעלה חתומות על ידי משמרות המהפכה.

נתפסה ב-2011. "ויקטוריה" (רויטרס)

המבצע היותר מתוקשר היה סביב לכידת ספינת הנשק "קארין A", שנלכדה בחודש ינואר 2002 כשהייתה בדרכה מערב הסעודית אל נמל בסודן. במשך חודשים ניהלה ישראל מעקב אחר הספינה, זאת בעקבות מידע מודיעני שהצביע על כך שנרכשה בידי בכירים פלסטינים באירן - אותם בכירים שעמדו גם מאחורי רכישת ספינת הנשק "סנטוריני" שנלכדה כחצי שנה קודם לכן בדרכה לרצועת עזה. על הספינה נמאו כמויות עצומות של אמצעי לחימה מסוגים שונים.

בהכנת הכתבה השתתף: עמית ולדמן

השתלטות בלב ים - הסיקור המלא:

לא הפעם הראשונה: השתלטויות חיל הים

יעלון: "האירנים ממשיכים להונות את העולם"

כבר לפני כשבועיים הרמטכ"ל רמז על איתור ספינת הנשק

ראש הממשלה: מבצע מושלם, אירן משקרת

צפו: ההשתלטות הדרמטית על הספינה