פרצה מסוכנת ומתועדת: סחורה פלסטינית נכנסת לישראל ללא בידוק

סרטונים שצולמו במעבר קלנדיה ליד ירושלים, שלא נועד למעבר סחורות, תיעדו מספר רב של משאיות חוצות מהצד הפלסטיני לישראלי – ללא כל בידוק. "זה מאוד מסוכן, יכולים להבריח מטעני חבלה באין מפריע", אמר גורם צבאי. במשטרה מתכננים לשנות את המצב הקיים. צפו בתיעוד שהגיע לידינו

מעבר קלנדיה, מזרחית לכפר קלנדיה וסמוך לשכונת פסגת זאב בירושלים מיועד לפועלים פלסטינים וכלי רכב של ערבים ישראלים - ולא למעבר סחורות. אלא שבתיעוד שהגיע לידי חדשות 2 Online ניתן לראות משאיות עוברות מהצד הפלסטיני לישראל ללא כל בידוק בכמה מקרים שונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשנת 2001 המחסום שהיה מאולתר הפך למסוף קבע - והמטרה שלו היא הגבלה ובקרה על כניסת פלסטינים מרמאללה למזרח ירושלים. בשונה ממעברים המיועדים למעבר סחורות (כמו בתוניא, תרקומיא ושער אפרים), שמתופעלים על ידי מנהלת המעברים במשרד הביטחון, מעבר קלנדיה מתופעל על ידי שוטרי מג"ב ובאחריות משטרת ירושלים.

גם גורמי הביטחון מכירים היטב את הפרצה הזו. "המעבר שם פתוח לחלוטין, בלי בקרה", אמר גורם ביטחוני לחדשות 2 Online. "אני בעצמי נכנסתי עם רכב לפני מספר שבועות, הגעתי עד רמאללה וחזרתי לישראל בלי כל בדיקה". לדבריו, המצב הקיים מטריד מאוד ולא יכול להימשך.

"אין שם כל בקרה" (חדשות 2)

חוששים מאסון

"זה יכול לעלות לנו ביוקר רב", ציין הגורם הביטחוני. "אם הייתי פלסטיני והייתי רוצה לבצע פיגוע בירושלים הייתי יכול להכניס חצי טון חומר נפץ ואף אחד לא היה שם לב כי אין כל בידוק. חייבים לעצור את זה מחשש שיקרה אסון".

"זה מאוד תמוה", אמר גורם צבאי לחדשות 2 Online. "סחורות לא אמורות לעבור דרך המעבר הזה - ואם לא בודקים אותן זה מסוכן מאוד. מי יודע אולי כבר הצליחו להבריח דרך שם מטענים למזרח ירושלים".

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה כי "הכנסת המשאיות למחסום קלנדיה נעשה תוך הקפדה על נהלי הביטחון. מעבר לכך אין בכוונתנו לפרט עקב סיבת ביטחוניות". לחדשות 2 Online נודע כי המשאיות במחסום עוברות ללא בידוק סחורות בשל העובדה שלבעליהן יש תעודת זהות כחולה. בחודשים הקרובים מתכננים במשטרה להפנות את המשאיות למעבר בתוניא, שנועד למעבר סחורות.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv