חיילים חרדים חוששים לגורלם: "יורקים עלינו ומשפילים אותנו, צה"ל לא מסייע מספיק"

חיילים חרדים חוששים משורת המקרים האחרונה בהם הותקפו בגלל היותם במדים - האחרון שבהם היום בשכונת מאה שערים, בו הותקף קצין שהגיע לבקר חיילים חרדים בודדים. לדבריהם, הם סובלים מאלימות ומהשפלה - ובצבא לא מנסים למצוא פתרונות. דובר צה"ל בתגובה: "צה״ל עושה הכל על מנת להגן על חייליו"

"חוששים לגורלנו". חיילים חרדים בצה"ל (Yaakov Naumi,Flash90)

יריקות, קללות והשפלות: זה מה שעוברים חיילים חרדים שבחרו לשאת בנטל ולשרת בצבא ההגנה לישראל חרף ההתנגדות העזה לגיוס בחלקים נרחבים במגזר החרדי. האירוע היום, בו הותקף קצין צה"ל בשכונת מאה שערים, עורר זעם של חיילים חרדים רבים שטוענים שצה"ל מפקיר את ביטחונם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדבריהם, מקרה זה מצטרף לצבר אירועים מתמשך בו הם מותקפים על רקע שירותם בצה"ל, כשהזיהוי הוא מדי צה"ל אותם הם לובשים. כמה מהם שוקלים לשלוח מכתב בנושא לראש אגף כוח אדם בצה"ל, אלוף חגי טופולנסקי, על מנת לעצור את התופעה, ויש החוששים שעוד אירועים מעין אלה יפגעו בקצב הגיוס של חרדים ליחידות השונות בצה"ל.

"יש לנו את הזכות המלאה לדרוש אבטחה וביטחון, אנחנו חיילים אז לא יכולים להפגין, אבל מישהו צריך לדאוג לנו", סיפר חייל חרדי מודאג בשיחה עם חדשות 2 Online. "כל פעם בצה"ל מנסים לטאטא את האירועים האלה מתחת לפני השטח, אבל זה עוד ועוד אירוע וזה מפחיד".

"משפילים ומקללים אותנו כל יום, אבל אנחנו לא מתביישים לשרת בצה"ל"

החיילים מספרים על הצקות יום-יומיות, רק עקב כך שהם משרתים בצה"ל: "עלי פעם אחת ירקו, ואני כבר רגיל שצועקים לי חרד"ק", סיפר אחד החיילים. "היו צריכים לחסל את התופעה הזאת שהיא הייתה בממדים נמוכים, אבל נראה כאילו לאף אחד לא אכפת. צה"ל לא עושה מספיק בנדון".

חייל מותקף בשכונת מאה שערים. ארכיון (אריאל פינדר, חדשות 24)


"כל שבוע כבר אני סופג קללות. אני כבר התרגלתי, אבל יום אחד בהחלט זה יכול להפוך למכות", העיד חייל נוסף. "פעם הייתי מסתיר את המדים ומחליף בגדים בשירותים, יש כאלה שעדיין ככה אבל אני לא מתבייש שאני משרת בצה"ל".

חייל נוסף ציין כי הבעיה לא נעוצה במדור שח"ר (שילוב חרדים), שלדבריו עושה רבות למען החרדים המשרתים בצה"ל, אלא במדיניות הכוללת של אכ"א, שלטענתו לא מתייחסים ברצינות הראויה למקרים החוזרים ונשנים האלה. "החילונים צועקים שנתגייס אבל שוכחים לצעוק כשיש קבוצות קיצוניות שתוקפות אותנו".

"התרגלנו לספוג קללות" (חיל האוויר)


גורם אזרחי שבקיא בגיוס של החרדים הוסיף כי מקרים אלה עלולים לגרום לירידה במוטיבציה של חרדים להתגייס: "הם חוששים מנידוי בחברה החרדית, ועניינים כאלה מעצימים את זה ועל כן יש לעשות הכל כדי למגר את התופעה המכוערת הזאת".

ועם זאת, ככל שחולפות השנים, יש יותר ויותר פרויקטים לשילוב חרדים בתוך צה"ל. בין היתר, מדי שנה עולה אחוז המתגייסים החרדים בצבא, והמטרה היא להגדיל את המספרים האלה.
בדובר צה״ל העדיפו שלא להגיב על טענות החיילים. באשר למקרה הספציפי היום מסרו: "צה״ל קולט לשורותיו בשנים האחרונות אלפי מתגייסים חרדים לתפקידים משמעותיים בכלל יחידות הצבא. צה"ל רואה בחומרה, מוקיע ומגנה כל ניסיון לפגיעה במפקדיו וחייליו, העושים לילות כימים בהגנה על ביטחון המדינה ואזרחיה".

"לפעול בכל חומרת הדין נגד מי שפוגע בחיילי צה"ל"

בצבא הנחו את הקצין שהותקף הבוקר שלא להתראיין, וככל הנראה להבא סיורים מעין אלה יתקיימו בליווי ותוך עדכון של הגורמים הרלוונטיים בצה"ל. בתוך כך, הגיב היום ראש הממשלה בנימין נתניהו למקרה הקשה - והנחה את גורמי אכיפת החוק למצות את דין עם הפורעים: "מדובר באירוע מקומם, וצריך למצות את הדין עם פורעי החוק שהרימו יד על קצין צה"ל. שירות בצה"ל הוא מקור לגאווה. צה"ל הוא צבא העם שמגן על כולנו. משרתים בו כל קבוצות האוכלוסיה בחברה הישראלית - כך היה וכך יימשך".

"למצות את הדין עם הפורעים". נתניהו (חדשות 2)

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הצטרף לקריאתו של נתניהו: "אל לנו להתייחס בסלחנות לאלימות, ואבוי לנו אם בישראל יותקפו חיילים וקצינים משום שהם לובשים מדי צה"ל. הצבא מגייס לשורותיו חיילים וחיילות מכל גווני האוכלוסייה, כולל מהמגזר החרדי, ומעניק להם הזדמנות להשתלב בו ולאחר מכן להשתלב בחברה הישראלית. עלינו לפעול בכל חומרת הדין נגד מי שמנסים לפגוע בחיילי צה"ל השומרים על ביטחונם של אזרחי ישראל, ולפגוע למעשה בחברה הישראלית כולה".

מדובר צה״ל נמסר בתגובה: ״במהלך השנים האחרונות התגייסו לצה״ל אלפי חיילים מהמגזר החרדי למגוון תפקידים משמעותיים כולל תפקידי פיקוד ולחימה. צה״ל עושה הכל על מנת להגן על חייליו ולאפשר להם שירות מכבד במקביל להמשך שגרת חייהם ואמונתם. אירועים חריגים וקיצוניים של פגיעה בחיילים דוגמת זה שאירע בערב יום השואה והפגיעה בקצין היום ראויים להוקעה ע״י החברה הישראלית והרשויות. חייל המרגיש במצוקה מטופל על ידי מפקדיו ובמקרים חריגים מבוצע טיפול גם במישור הפלילי באמצעות משטרת ישראל. יש להוקיע את התופעה מכל וכל ואנו מתכוונים לפעול נגדה בחומרה ולמצוא את האשמים.״

לפניות לכתב: matanh@ch2news.tv