"למה החליטו להפסיק חלוקת ערכות המגן?"

ההחלטה לסגור את תחנות רענון ערכות המגן גוררת אחריה תגובות מעורבות בציבור. בזמן שאזרחים רבים הגיבו באדישות, היו כאלו שהביעו את מורת רוחם: "ההחלטת הקבינט תמוהה. המראות של הילדים שנפגעו מנשק כימי בסוריה מפחידים"

חלוקת ערכות המגן לציבור הסתיימה - והתגובות מעורבות. בעוד שישנם אזרחים מאמינים כי החלטת קבינט בנושא מוצדקת, ישנם רבים בציבור שחושבים שעצירת החלוקה עלולה להיות מסוכנת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך היום פעלו שלוש תחנות בלבד ברחבי הארץ - חיפה, פתח תקווה וטלמון. ההחלטה להפסיק את החלוקה התבצעה תוך כדי התפרקותה של סוריה מהנשק הכימי, אך גורם בכיר במטה הכללי אמר השבוע בשיחות סגורות כי ההתפרקות מתקיימת בקצב איטי ולא רואים את סופה. בפיקוד העורף היו רוצים להמשיך את החלוקה בינתיים, אך הקבינט הורה אחרת.

"אני לא מאמין שההחלטה של פיקוד העורף תסכן את התושבים", אמר לחדשות 2 Online אזרח שהגיע היום לתחנת החלוקה. "אני מאמין שייצור המסיכות נמשך, כך שאם יהיו איומים - הציבור יישאר מכוסה".

אולם מנגד, אזרחים רבים מורת רוח מסגירת התחנות. "אני לא מבינה איך סוגרים את התחנות", אמרה אחת המבקרות בתחנת החלוקה היום. "מצב שבו מחצית מהאזרחים נטולי ערכות מגן הוא מצב מסוכן. הידיעות על פירוק הנשק בסוריה אינן מרגיעות אותי, להיפך. אני מפחדת כשאני רואה את תמונות הילדים בסוריה". בעמוד הפייסבוק של חדשות 2 הצטברו תגובות נוספות של אזרחים ברוח דומה. "זו החלטה מאוד תמוהה", כתבה ליאת כרמון. "ממתי אנחנו סומכים על אסד שיוציא את כל הנשק הכימי שלו, האיש הזה מצפצף על כל העולם. מה עם חיזבאללה, חמאס ואירגוני הג'יהאד בסיני? הם מטורפים לא פחות".

בנוסף, אזרחים רבים התלוננו על מספרן המצומצם של תחנות החלוקה - דווקא ביום האחרון לפתיחתן. "אני עם תינוק מהדרום לא אצליח להגיע לתחנות החלוקה הספורות", כתבה דנה קריספי. "זה על המצפון שלכם - תחדשו את המשלוחים בכסף", חתמה.

"חמש מיליון ערכות בארבע שנים"

על אף דבריהם של האזרחים. איתן ערקובי, מנהל פרויקט חלוקת הערכות, הביע שביעות רצון מהתקדמות הפרויקט עליו היה אמון בשנים האחרונות. "היום אנחנו מסכמים ארבע שנים. פרוייקט החלוקה התחיל במרס 2008 והיום, ארבע שנים אחרי הוא נסגר", הסביר.

"כשיצאנו לדרך היעד שלנו עמד על כ-3 מיליון ערכות. היום אנחנו מסיימים אותו לאחר חלוקה של יותר מ-5 מיליון", הוסיף. "ידוע לי שעכשיו יש מחסור בערכות, אבל הייצור נמשך. אם יחול שינוי באיומים, אני מאמין שיהיו מספיק מסיכות כדי להמשיך בחלוקה", חתם.