פרסום ראשון: המבקר זימן חברי קבינט לעדות לגבי מחדל המנהרות

לאחר פרסום הדוח על הוצאות מעון ראש הממשלה ולפני פרסום הדוח על מחירי הדיור, החל המבקר שפירא בבדיקת קבלת ההחלטות במבצע צוק איתן. במוקד הדוח, שיפורסם רק לאחר הבחירות, עומדת סוגיית המנהרות - מדוע התעכב הטיפול בהן?

חשיפת מנהרות בעזה, חודש יולי (ליאור וענונו ורפאל חיון)

חילופי ההאשמות בקבינט - לבדיקת המבקר: מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, עובד בימים אלו על דוח חדש שיעסוק בהתנהלות הדרג המדיני במהלך מבצע "צוק איתן" ובפרט בסוגיית המנהרות. המבקר זימן מספר שרים מהקבינט לעדות על מנת לרדת לשורשו של "מחדל המנהרות" - כך פורסם הערב (שני) לראשונה במהדורה המרכזית. בניגוד לדוח הדיור שיפורסם עוד השבוע, דוח המנהרות ייצא לאור רק לאחר הבחירות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודשים האחרונים מספר שרים טענו כי הקבינט לא ידע מהמנהרות, והדבר אף הוביל לחילופי דברים קשים בין השרים בנט ויעלון בנושא. בעקבות זאת, המבקר נחוש לבדוק מדוע התעכבה הפעולה הקרקעית - מדובר בנושא רגיש ונפיץ, במיוחד בעת בחירות כאשר רוב המועמדים היו חברים בקבינט,  וסוגיית המנהרות צפויה לייצר מתח רב בתהליך הרכבת הממשלה.

השרים זומנו לתת עדות בפני הצוות הביטחוני הבכיר, בראשות יוסי ביינהורן. במסגרת הדוח המבקר יבדוק את כל התנהלות הקבינט וגם את ההיערכות בעורף, בדגש על פינוי אוכלוסיה.

המבקר יוסף שפירא (פלאש90)

בתוך הקבינט קיימות שתי גרסאות לנושא: השר בנט טוען שלחץ לפעול נגד המנהרות וצמרת צה"ל עיכבה את המהלך עד שלא הייתה ברירה, בעוד הגרסה השנייה של יעלון ונתניהו טוענת שהתכנית של פיקוד הדרום הופעלה רק לאחר קבלת לגיטימציה בינלאומית להפסקת אש. עוד טוענים ראש הממשלה ושר הביטחון כי מצרים דרשה מישראל לא לפעול בצורה קרקעית בתחילת המבצע.