הושלמו בהצלחה ניסויים במערכת "מגן רקיע"

ניסוי מוצלח במערכת שתגן על מטוסי נוסעים מירי טילי כתף: משרדי הביטחון והתחבורה ואלביט מערכות הודיעו כי השלימו באתר בדרום הארץ סדרת ניסויים, מהמתוחכמים והמורכבים שבוצעו אי פעם בישראל. מערכת "מגן רקיע" נבחרה להגן על מטוסי חברות התעופה הישראליות

משרד הביטחון, משרד התחבורה וחברת "אלביט מערכות" הודיעו כי הושלמה בהצלחה סדרת ניסויים מסכמת במערכת "מגן רקיע" שמיועדת להגנה על מטוסי נוסעים אזרחיים מפני טילי כתף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המערכת מבוססת על טכנולוגיית לייזר מתקדמת המשבשת את הטיל הנורה לעבר המטוס, ומסיטה אותו ממסלולו. משרד התחבורה בחר בה להגן על מטוסי חברות התעופה הישראליות.

הניסויים נערכו במתקן בדרום הארץ, ובמשרד הביטחון ציינו כי הם היו מהמורכבים ומהמתוחכמים שבוצעו אי פעם במדינת ישראל. בסדרת הניסויים נדרשה המערכת להתמודד עם מגוון רחב של איומים על מטוסי נוסעים.

מערכת "מגן רקיע" (משרד הביטחון, אלביט מערכות)

"מערכת 'מגן רקיע' נחשבת למערכת המתקדמת מסוגה בעולם, ומתוכננת להגן על המטוס באופן אוטומטי", הסבירו במשרד הביטחון. "המערכת משלבת טכנולוגיות גילוי ושיבוש מתקדמות, עומדת בתקנים המחמירים של התעופה האזרחית ובעלת אמינות גבוהה". לאלביט מערכות חוזים עם מספר לקוחות ברחבי העולם, בנוסף לעסקת "מגן רקיע" בישראל, כדוגמת חיל האוויר האיטלקי והברזילאי. 

ניסוי מהמתוחכמים בישראל (משרד הביטחון, אלביט מערכות)

ראש הממשלה שהורה על מיגון התעופה האזרחית היה אריאל שרון ז"ל, בעקבות ירי טילי כתף אל מטוס "ארקיע" במומבסה שבקניה ב-2002. בדיקת מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס בשנת 2012 העלתה כי חרף העובדה שבמטה ללוחמה בטרור קבעו כי למטוסי הנוסעים הישראלים נשקף "איום מהותי" מירי טילי כתף, נחתם חוזה ההתקשרות לפיתוח והתקנת מערכת המיגון המקיפה רק ביוני 2009 - כשש שנים וחצי אחרי מתן ההוראה בנושא.

תא"ל איתן אשל, ראש המחקר והפיתוח במפא"ת שבמשרד הביטחון, אמר היום כי מדובר במערכת חדשנית ומובילה מסוגה בעולם. "הניסוי שהיה מאוד מורכב בדק את יכולות המערכת וכלל בדיקה מקיפה של מגוון איומים ומתארים ועמד בה בהצלחה מלאה", ציין. "הפרויקט לקח עשר שנים ועלותו מוערכת בכמה מאות מיליוני שקלים. למערכת אין מקבילה בעולם והיא מיועדת לכל מערך התעופה האזרחית של מדינת ישראל".

 ישראל - מובילה עולמית בתחום ההגנה על מטוסים מפני איום טילי הכתף

"אנו גאים מאד להגיע למעמד זה המביא לידי ביטוי את היכולות הטכנולוגיות, את היצירתיות ואת הנחישות של אנשינו ששקדו במשך שנים על פיתוח המערכת המדהימה הזו", אמר היום נשיא אלביט מערכות בצלאל (בוצי) מכליס. "הצלחת הניסוי הוכיחה את יכולותיה הגבוהות של המערכת וממצבת את ישראל כמובילה עולמית בתחום ההגנה על מטוסים מפני איום טילי הכתף.

אני מודה למשרד הביטחון על שיתוף הפעולה הפורה ולמשרד התחבורה - על האמון ועל ההזדמנות לקחת חלק פעיל בהגנה על חיי אזרחי ישראל ועל חיי התיירים המבקרים בה. אני מבקש להודות לעובדי החברה ולכל שותפינו מהתעשיות ששקדו על פיתוח וייצור המערכת. בזכות שיתוף הפעולה המוצלח בתוכנית לאומית זו - החלום של כולנו הפך למציאות".