החייל שב מחו"ל עם גביע - ונשלח למחבוש

חייל במעמד ספורטאי מצטיין, המייצג את ישראל בתחרויות אגרוף בינ"ל, החליט שלא להניח להוראת מפקדיו למנוע ממנו מלהשתתף בתחרות חשובה ברוסיה. בצה"ל התקשו לראות את הגישה הספורטיבית בהתנהלותו ושפטו אותו למחבוש. העונש ככל הנראה יחכה עד שהוא ייצא מחדר המיון, לשם פונה בעקבות הפציעות שספג

מפקדיו של איתי גרשון, ספורטאי מצטיין המשרת בצה"ל, שלחו אותו לבצע עבודות שירות לאחר שזה פעל בניגוד להוראותיהם וטס להתמודד בתחרות בינלאומית בחו"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לפני מספר שבועות, פנה גרשון המשרת בפיקוד מרכז אל מפקדיו וביקש מהם לאשר לו לטוס ולייצג את ישראל בתחרות אגרוף גדולה ברוסיה, שלקראתה התאמן במשך חודשים ארוכים.

בסמוך למועד התחרות, פנה החייל למפקדיו בשנית כשהוא מצויד בכל הטפסים הדרושים לשם קבלת אישור יציאה מהארץ. לטענתו, בשלב הזה סירבו מפקדיו לחתום על המסמכים בנימוק כי הוא שובץ לתורנויות שלא ניתן להזיזן.

"הקריירה שלי הייתה נגמרת"

"הוצאתי אישורי ביטחון מידע כנדרש", טען גרשון. "כשהצגתי את המסמכים למפקדת היחידה היא החליטה שלא לחתום עליהם - זאת למרות שהתחייבתי להשלים את התורנויות".

למרות האיסור שהוטל עליו, התקשה החייל להשלים עם הגזירה והחליט לבסוף לטוס לתחרות בניגוד להוראת מפקדיו. "זו כמו תחרות ווימבלדון בשביל טניסאי", הסביר את חשיבות התחרות. "לא יכולתי להבריז ממנה, אחרת הייתי מחוק בענף הספורט המקצועני והקריירה שלי הייתה נגמרת".

בתחרות עצמה קצר גרשון הישג מרשים כשהביס את יריבו, שנחשב לאלוף ותיק ומוערך בענף. לצד תחושות הגאווה, ספג גרשון לטענתו גם מספר פגיעות קשות, בהן זעזוע מוח וסדק באף.

"המפקדת אמרה לי שאני בושה"

החייל סיפר כי עם שובו ארצה הוא התפנה לבדיקות רפואיות, שבסופן קיבל 4 ימי ג'. לטענתו, בשלב זה זימנה אותו מפקדת היחידה לשיחה טרם יממש את אישורי המחלה שקיבל. זו לדבריו הפכה משיחה רגילה למשפט צבאי בגין נפקדות, שבסופו נגזר עליו מחבוש בכלא צבאי - עונש שהומר לאחר מכן בעקבות מצבו הרפואי לביצוע עבודות בבסיס אחר.

"המפקדת ואני דיברנו לפני המשפט וירדו לי דמעות", העיד גרשון. "היא אמרה לי שאני בושה ושבהתנהגות שלי אני לא ראוי לייצג את המדינה ולא ראוי להחזיק את הדגל".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "החייל נשפט ונענש בעקבות נפקדות עקב יציאתו לחו"ל ללא אישור מפקדיו. הטענות כי היחס כלפי החייל ממפקדיו לא היה הוגן, אינן נכונות. בשיחה שנערכה בינו ובין שליש היחידה, הודה החייל כי נהג בצורה לא נאותה והתייחס בזלזול למפקדיו".