שני ישראלים נעצרו בחשד לסחר נשק עם אירן

הותר לפרסום: שני ישראלים נעצרו בחשד לסחר בחלקי מטוסי קרב לאירן דרך יוון. החשודים הם אביחי ויינשטיין ואלי כהן. הם נחקרים ביחב"ל ועל ידי הממונה על הביטחון במשרד הביטחון. בעבר נחקר אחד מהם בחשד לעבירות דומות

אביחי ויינשטיין ואלי כהן, ארכיון (חדשות 2)

הותר לפרסום: סוחרי הנשק אביחי ויינשטיין ואלי כהן הם החשודים בסחר עם אירן. הם נעצרו ונחקרים כעת בישראל, בין היתר גם על ידי היחב"ל והממונה על הביטחון במשרד הביטחון. יצוין, כי מדובר בפעם השישית שכהן נחקר ב-12 השנים האחרונות בחשד לסחר עם אירן. מוקדם יותר השבוע דיווח כלי תקשורת ביוון כי סוחרי נשק ישראלים ניסו לשלוח לאירן חלקי חילוף של מטוסי קרב מסוג פנטום ‎ F-4 דרך יוון, וכך ניסו להפר את אמברגו הנשק על הרפובליקה האסלאמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפעמים הקודמות ניסה כהן למכור חלקי נשק דרך מדינות כמו ארה"ב, גרמניה, תאילנד ופורטוגל. החלקים שאותם ניסה על פי החשד למכור הם מנועים לנגמ"שים עבור הצבא האירני, חלקי חילוף למטוסי קרב מסוג פנטום שברשות חיל האוויר האירני וכן מערכות הנחיה לטילי נ"מ מסוג הוק שברשות הרפובליקה האסלאמית.

כהן היה נתון במעצר בית בארצות הברית ושילם מאות אלפי דולרים על קנסות, אבל הרשויות בישראל לא הצליחו להוכיח כי אירן הייתה היעד הסופי של המשלוחים ולכן פעם אחר פעם הוא שוחרר ורשיונו לסחור בנשק הוחזר לו. החקירה בעניינו עדיין נמשכת.

על פי הדיווח, המידע התגלה בבדיקה של המחלקה לביטחון פנים של ארצות הברית בשיתוף יחידת הפשעים הפיננסים של יוון‎.המשלוח כלל שתי מכולות ובהן חלקי חילוף למטוסי קרב מסוג פנטום F-4 שמרכיבים חלק נכבד מצי המטוסים של חיל האוויר האירני. על פי הבדיקה לכאורה, הפעולה בוצעה בשני שלבים - האחד בדצמבר 2012 והשני בחודש אפריל 2013‎.

בשני המקרים, פקידים איתרו מכולות עמוסות בחלקי המטוס במכולות ביוון, שהגיעו על פי הפרסום מבנימינה וגבעת עדה - זאת תחת שם של חברת קש יוונית בשם "טאסוס קאראס", הממוקמת סמוך למרכז העיר אתונה, בירת יוון. הטלפון של איש הקשר של החברה שייך בכלל לאזרח בריטי המתגורר בסלוניקי, אותו לא הצליחו הרשויות ביוון לאתר‎.

על פי ממצאי החקירה שהחלה בשנת 2012 עצר בית המשפט ביוון את המשלוחים והורה להעבירם לידי הממשל האמריקני. ארצות הברית הטילה סנקציות כלכליות על אירן אחרי המהפכה האסלאמית בשנת 1979 לרבות אמברגו מוחלט על מכירת נשק למשטר האייתולות. אם הדיווח יתברר כנכון מדובר בהפרה חמורה של העיצומים הבינלאומיים ובמבוכה גדולה לישראל‎.