הסמן שימנע ירי דו צדדי: האם נמצא הפתרון לירי מאש כוחותינו?

בעקבות מותו של לוחם צה"ל מאש כוחותינו לפני כחודש, בצה"ל החליטו על האצת ההצטיידות בסמן טקטי שיהווה פיתרון לירי דו צדדי. הטכנולוגיה המתוחכמת מתבססת על טכנולוגיית אינפרא-אדום וראיית לילה, ומבטיחה זיהוי של כוחות ב-360 מעלות - ללא שטחים מתים

האביזר שיציל חיים (יח"צ)

צה"ל מאיץ את ההצטיידות במערכת סימון טקטי שמטרתה למנוע ירי כוחותינו על כוחותינו, וזאת בעקבות מותו של קצין צה"ל סרן טל נחמן בן ה-21 לפני כשבועיים, מירי בשוגג של כוח אחר של צה"ל בגבול רצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסמן הטקטי - "TL5" - הוא מוצר חדש וייחודי למניעת ירי כוחותינו על כוחותינו (ירי דו צדדי), שפותח על ידי חברת "תאר אידיאל קונספט" לאור אירועי מלחמת לבנון השנייה ומבצע "עופרת יצוקה" ועקב ביקוש מצד צבאות נוספים בעולם. הסמן החדש הוא קל במיוחד, במשקל של כ-100 גרם כולל הסוללה, והוא בנוי לשימוש בתנאי שדה ועמיד במים.

ה-TL5 הינו רכיב המסתמך על טכנולוגיית אינפרא-אדום ואמצעי ראיית לילה המותקנים על גבי הקסדה, הנשק או הביגוד של הלוחם. הרכיב מאפשר זיהוי ודאי של הלוחם על ידי כוחות נוספים בעת קרב. בשנים האחרונות אירעו בצה"ל מספר רב של אירועי ירי של כוחותינו על כוחותינו, ובעיה זו הובילה את בכירי מערכת הביטחון בארץ ובעולם לנסות ולמצוא פתרון מיידי.

מזהה לוחמים ללא שטחים עיוורים

כך ייראה האביזר על גבי הקסדה (יח"צ)

טכנולוגיית האינפרא-אדום עליה מתבסס ה-TL5 אינה ניתנת לגילוי בעין בלתי מזוינת, והיא מאפשרת זיהוי של "לוחמינו" בהיקף של 360 מעלות וללא שטחים מתים, גם מצד כוחות היבשה וגם מצד הכוחות האוויריים במרחקים של כארבעת אלפים מטר ואף יותר.

המוצר, אותו ניתן לחבר לקסדה, נשק, אפוד או בגד הלוחם, פותח בשיתוף פעולה ייחודי בין קצינים קרביים מצה"ל ומהנדסי חברת "תאר אידיאל" במטרה לעמוד בסטנדרטים גבוהים של לחימה מודרנית. גורמי ביטחון מסרו כי בתרגילים בהם השתמשו כוחות צנחנים במערכת הושגו תוצאות טובות, ולכן הוחלט לרכוש עשרות אלפי מערכות סימון טקטי כאלה כבר בחודשים הקרובים.

מתחקיר התקרית בה נהרג סרן טל נחמן עולה שאחד החיילים בכוח המארב ביצע "נוהל מעצר חשוד" לעבר דמות חשודה, ומשלא נענתה לקריאתו ירה לעבר הקצין. קליע פגע בגבו של הקצין מגדוד המודיעין הקרבי, שישן באותה העת על החלק העליון של נגמ"ש התצפיות. הקצין נפצע באורח אנוש ומת מפצעיו מאוחר יותר בבית החולים.