פרסום ראשון: רק חצי שנת מאסר לחייל שחיבל במטוס F-16

בית הדין הצבאי אישר הבוקר הסדר טיעון בעניינו של החייל שחיבל במטוס F-16 בבסיס רמת דוד. הסעיף על פגיעה בביטחון המדינה הורד והחייל ירצה רק שישה חודשי מאסר, וישלם קנס כספי של 1,000 שקלים

רק חצי שנת מאסר לחייל (פייסבוק)

חיבל במכוון במטוס קרב - וייכנס לכלא רק לשישה חודשי מאסר. לאחר שהוגש בנובמבר האחרון כתב אישום נגד חייל המשרת בבסיס רמת דוד של חיל האוויר, בגין חבלה מכוונת שביצע במטוסי קרב מסוג F-16 - בית הדין הצבאי אישר הבוקר (ד') הסדר טיעון בעניינו. כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online. הרקע לאירועים היה לטענתו יחס המפקדים אליו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כחלק מהסדר הטיעון, שנחתם בין סנגורו של החייל עו"ד עידן דביר, לפרקליטות הצבאית, החייל הודה בעבירה אחת של השמדת חלקים של מטוס קרב מסוג F-16 בבסיס. הוא לא יואשם בכך שהיה עלול לגרום להתרסקות המטוס וכן לא בפגיעה בביטחון המדינה ובאפשרות של קיפוח חיי אדם, כפי שהואשם תחילה.

על פי החלטת בית הדין, שקיבל את ההסדר, החייל ירצה שישה חודשי מאסר בפועל בלבד ובנוסף הוטל עליו קנס כספי של 1,000 שקלים ועונש מאסר על תנאי. בסיכומיה, פירטה התובעת סרן מאשה יודשקין, את השיקולים מדוע יש לנהוג במדיניות של ענישה מחמירה וציינה כי התביעה שקלה "את יסוד המעילה בתפקידו של טכנאי של כלי טיס, שבמהלך פעילותו השגרתית פגע בכלי שעליו היה אמון".

סנגורו, עו"ד עידן דביר, פירט את השיקולים וציין כי ההגנה ויתרה על טענות "הנוגעות בין השאר לאחריות מפקדים, פיקוח על עבודת החייל ולהסכמות אותן לא ביצע החייל וחרף כך נשלח לעבודה על המטוסים. יש כאן שורה של גורמים ביחידה ובחיל שצריכים להפיק לקחים".

"תלש את המוט ממקומו"

תחילת הפרשה כשהחייל נשלח במסגרת תפקידו לבצע בדיקת תקינות למטוסי F-16. במהלך ביצוע הבדיקה באחד המטוסים, נפל מידו מוט המשמש לטיפול מכני בחלק מסוים של המטוס שבו מותקנת מערכת הגלגלים של המטוס והמערכת השולטת על הורדתם והעלאתם. כתוצאה מנפילת המוט, עוקם מפסק "נעילה מטה" המצוי בחלק האמור של המטוס ("מפסק נעילה").

החייל ניסה ליישר את מפסק הנעילה מטה במטוס אחר שבדק - ולאחר שראה שאין באפשרותו לעשות כן, תלש אותו ממקומו. החייל  לא דיווח על המקרה למפקדיו, למרות שסבר שהוא גורם נזק לחלק חשוב במטוס, שאף עלול היה להביא להתרסקותו.

בשל החבלות שגרם, בוטלו באותו יום כל טיסות האימונים בכנף 1 וגם אימון משמעותי שתוכנן לאנשי מילואים. כלל מטוסי ה-F-16 בבסיס עברו בדיקה טכנית על ידי אנשי קבע בכירים, זאת על מנת לוודא כי לא ניזוקו אף הם. המטוסים שניזוקו קורקעו לצורך תיקון הנזק שגרם החייל ולא היו חלק מהסד"כ המבצעי של חיל האוויר במשך זמן התיקון.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv